Paljonko jää vuodessa säästöön jos ei tuhlaa?
Afganistani kiinnostaa
13
410
Vastaukset
- räknääjä
No joku 40000 euroo.
- ftt
Pienimmällä palkkaluokalla vedät sen ~5050e/kk ja verotettavaa tosta on se ~2100e/kk. Mut et sä siellä vuotta ole.
- solttupoika
onko niin paska paikka, ettei vuotta jaksa? Onhan siellä ainakin haastava ympäristö ja toivottavasti porukassa hyvä taso.
- ftt
Ei, vaan sopparit on pääasiassa 6kk.
- sex months
no ois se 6kk tienestikin ihan kova raha
- sex months
Niin millastas palvelusporukkaa siellä on? Onko lapsia vai ihan aikuisia?
- Isaf 2009-2010
Afgoissa keski-ikä on 34 tai 35 vuotta.
- Kinnunen Hesasta
son oikeen
- Samat merkit ilmassa
Päin persettä menee sekin operaatio. Nuorisotyöttömyyttä yritetään ilmeisesti korjata tapattamalla uhaakkaita penikoita talibaneilla.
http://www2.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/183469.shtml
Mitä joku 20-vuotias muna pystyssä kulkeva kossi tajuaa?
- Itselläni oli tuossa iässä vähän muut asiat mielessä kuin joku raha ja elämänkokemuksen hankkiminen rt-operaatioista, nimittäin pillu ja opiskelu!
Ihan tyhmää touhua laittaa kakaroita sinne, vaikka ne hieman halvemmalla sinne saadaankin palkattua. Niin se oli Libanonissakin vuonna 2000; eli kaikki syrjäytymisvaarassa olevat maalaistollot sinne lähetettiin, koska he eivät tuottaneet suomessa mitään, kuluttivat vain, eli pari uhriakaan ei tehnyt muuta kuin hyvää kansantaloudelle.- Muna Pystyssä
Pillu ja opiskelukin on nyt helpompaa sen rahan ja elämänkokemuksen myötä, kiitos kysymästä!
- aikamies jo
Muna Pystyssä kirjoitti:
Pillu ja opiskelukin on nyt helpompaa sen rahan ja elämänkokemuksen myötä, kiitos kysymästä!
Joo vaan kun sitä elämänkokemusta olisi hyvä olla jo ennen afgoja.
- Ihan vaan rauhanturvaamisen tasoa ajatellen!
- 3xmis
rahaa tulee sen mikä taulukot lupaa ja ei muita kuluja jos et.
- nageboo
Kyllä kuule oli mukava reissu tuo ja sai siitä hyvän palkankin enkä ollut kovin monessa tulitaistelussa. Tuon on hyvä lähtö raha sit omaan asuntoon sun muuhun ite lähin 20v sinne ja sanon viel ett ei ollu itellä ainakaan vaara paikkoja yhtään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset22717173Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17012209Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El456007Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään644872MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny144805Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.193967Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843595Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1363017S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.2601452- 851031