Haittaako?

Chinchu3

Onko haitallista, jos juoksutan kolmivuotiasta chinchillanaarastani vapaana huoneessa? Olen piilottanut kaikki sähköjohdot ja pistorasiat sekä vaaralliset kolot, ja chinchillan saa helposti otettua kiinni ja on muutenkin todella rauhallinen ja lupsakka kaveri.

Sen sisko on samanikäinen, mutta vähän arempi ja sen takia myös hiukan vaikeammin kiinnisaatava, joten en ole ensimmäisen vapautuksen jälkeen enää sitä kovin juoksutellut. (Karkasi siis ja kiipesi sellaista jänskää verkkosäilytysputkiloa pitkin ylös sinne pehmolelujen joukkoon:D)

Huom. Tämän rohkeamman chinchillan ei ole mahdollista päästä kiipeämään tai piiloutumaan minnekään sen kummemmin, sillä olen nyt oppinut virheistä .

4

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chinchillan omistaja

      Ei todellakaan haittaa että juoksutat chinchillaa huoneessa jossa on sähköjohdot ja ym. piilotettu mutta tota toista kannattaa myöskin juoksuttaa lähes päivittäin jottei pääse lihomaan ja se voi myös helpommin kesyyntyä kun ei ole sitten sen jälkeen enää niin paljoa "virtaa".

      Itselläni on uros ja naaras chinchillat ja uros on rauhallinen ja tykkää olla sylissä ja tulee syliin sängylle kun katselen samalla telkkua eikä se pure sähköjohtoja eikä karkaa vaikka olisi huoneen ovi auki mutta naaras on agressiisempi ja puree mutta on helpottanut kun pääsee huoneeseeni pariksi tunniksi jouksentelemaan.

      Sinnun tarvitsee vain käyttää aikaa,kärsivällisyyttä ja PALJON rakkautta!

    • minnys

      EHDOTTOMASTI päästät molempia cilloja juoksemaan yhtä paljon. Chinchilloissakin on paljon luonne-eroja ja osa on erittäin rämäpäisiä, uteliaita ja seikkailunhaluisia, seassa on myös arkoja ja todella hellyydenkipeitä yksilöitä.

    • Valvottuna

      Valvottuna chinchillaa voi huoletta juoksettaa.

    • Chinchillaa saa juoksuttaa huoneessasi mutta katso että kaikki pistorasiat ja johdot ovat piilossa jaettä ne ei pääse minnekkään ahtaaseen paikkaan. Kun me vaihettiin häkin paikka niin pistettiin kylppäriin siksi aikaa Chinchut. Me katsottiin että ne ei pääse yhtään minnekkään. utta eihän siitä tullut mitään sillä ne pääsi vannan alta millä oli suojattu sauna niin saunaan. Toinen pääsi vahingssa uunin alle mutta tuli heti pois toinen istui rauhallisesti vannassa :3 Nyt siitä onkin onneksi pitkä aika eikä tarvitse enään pelätä sitä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      244
      2304
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1528
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      30
      1346
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      58
      1340
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1299
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe