DeanKoonz/Koottujen surujen kirja??

Diddy

Nyt tarvitsen apua!! Mr Koonz käyttää kirjassaan
Koottujen surujen kirjasta runoja..Tietääkö
kukaan onko ko.runokirjaa olemassa suomen
kielellä tai mikä on teoksen nimi englanniksi?!
Mahdollinen internet osoite? Ja onko tämä
koottujen surujen kirja sama kuin lukemattomien
surujen kirja??

Tieto kaipaavalle mielellään mahdollisimman
PIAN!!! kiitos jo etukäteen!!

3

513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • duidui

      Jos 12 vuotta on riittävän pian, niin tässäpä vastaus:
      Kirjan nimi on englanniksi The book of counted sorrows ja tietääkseni sitä ei ole suomennettu. Tässäpä kuitenkin linkki josta löytyy englannin kielisenä kaikki (kaiketi?) lainaukset joita on Koontzin kirjoissa käytetty.
      http://user.xmission.com/~emailbox/koontz/sorrows.htm

      • Anonyymi

        Rakastan syvästi Koonzin teoksia ja varsinkin noita koottujen surujen lainauksia. Yksi on jopa kehystettynä hyllyssäni! Ikävää kuulla, että se on fiktiota ja saatavana vain englanniksi.


    • Ilpo Tuskin

      Surujen kirja on siis ihan fiktiivinen teos, jonka Koontz on keksinyt. Kai se sitten sen jälkeen on lähtenyt elämään omaa elämäänsä.


      In a letter dated August 10, 1992, Koontz stated:

      "Actually, there is no such book. I made it up. The way you made up footnote sources for fabricated facts in high-school English reports. Oh, come on, yes, you did. Sometimes, when I need a bit of verse to convey some of the underlying themes of a section of a novel, I can't find anything applicable, so I write my own and attribute it to this imaginary tome. I figured readers would eventually realize THE BOOK OF COUNTED SORROWS was my own invention, and I never expected that one day librarians and booksellers would be writing from all over the country, asking for help in tracking down this rare and mysterious volume!"

      http://en.wikipedia.org/wiki/The_Book_of_Counted_Sorrows

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      160
      21659
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      43
      8400
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      54
      6127
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      176
      5752
    5. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      29
      4786
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4467
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      75
      4383
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      78
      4177
    9. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3740
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      107
      1603
    Aihe