Vähän kaikkea keskustelua aiheesta

KristitytPoisKiitos

Juu, eli täällä vähän kaikkea keskustelua aiheesta: eli Wiccasta.

Te, Kristityt, jotka tulette tälle palstalle käännyttämään - olkaa hyvät ja poistukaa valittamaan muualle.
------

Onko teillä päivittäisiä rituaaleja tai asioita, joita toistatte Jumalan ja Jumalattaren kunnoioittamiseksi?
Itse poltan yleensä aamulla tai illalla kynttilöitä Alttarillani, johtunee päivästä. Yleensä mukana on ainakin musta kynttilä pahojen henkien ja muun karkoittamiseen. Sitten muutamia muita.

11

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      Miksi musta kynttilä? Eikö musta ole negatiivisten voimien kutsumiseen? Näin ainakin Satanistit tekevät.

      • pimeydenlahja

        Satanistit eivät kutsu negatiivisia voimia. Musta kynttilä symboloi Mustaa Liekkiä, joka puolestaan on eräänlainen kauniimpi ilmaisu satanistin itsetietoisuudelle.


    • KristitytPoisKiitos

      Satanisti ja Wiccalaisuus ovat eri uskontoja, meillä musta karkottaa pahoja henkiä ja vaikutteita

    • ....................

      Mustat kynttilät toimivat myös loitsuissa tai rituaaleissa, joissa pyritään purkamaan/kumoamaan/poistamaan kirouksia.

    • fantasiassaElävä

      mitä aloittelijan tulisi tehdä alussa tai sen jälkeen? tai mikä se aura oikein on? tai voiko ihminen nähdä mitä kaverinsa ajattelee? :O

    • Häipykää kristityt!!

      Periaatteesa aurasta pystyy näkemään mitä toinen ajattelee mutta se tarvitsee äärimmäistä harjoittelua. Ja aura on ihmisen ympärillä oleva sähkömangneettinen energia kenttä joka loistaa energiaa. Vain alle viisi vuotiaat lapset pystyvät näkemään auroja luonnostaan esimerkiksi jos pientä vauvaa katsoo kuinka kiltin näköinen ihminen vauva itkee jos aura on huono. Helppo auran näkemisen harjoitus on: piirrä paperille punainen ympyrä ja väritä se kokonaan. Sitten piirrä sisälle pieni piste. Sen jälkeen katso pistettä niin pitkään silmiä räpäyttämättä että näät vihreää punaisen ympärillä.

    • witchie96
    • Traddu 10 vuotta

      No voi hyvänen aika tätä keskustelua...

      Musta väri imee itseensä valoa ja siksi on voiman väri.

      Musta on myös ihmismielen tiedotamattoman puolen väri (alitajunta, yö). Tämä puoli ihmisessä ei edusta "pahuutta", vaan pikemminkin sitä eläinosaa ihmisessä, mikä jokaisesta löytyy. Tämä eläinosa tuo tietoisuuteemme esim. nälän, eikä nälkä tunteena ole "hyvä tai paha". Se vain ON. Jyrkkä hyvä-paha jako on peräisin muinaisesta persialaisesta Ahrimanin uskonnosta (zarathustralaisuus). Historia ei tunne vastaavaa jakoa ennen tätä. Ajatus kulkeutui siitä sitten juutalaisuuteen ja myöhemmin kristinuskoon. Wiccassa ei tunnusteta tälläistä yksinkertaistavaa ja leimaavaa ajattelumallia. Musta värinä ei ole sen enempää hyvä tai paha kuin valkoinenkaan.

      Musta yhdistetään myös Jumalattaren Eukko aspektiin. Kaukoidässä musta on ilon väri ja valkoinen puolestaan surun väri (mielenkiintoinen vertaus: talvi-valkoinen-luut-kuolema).

      Mustaa väriä voi käyttää symboloimassa sitä, minkä itse kokee puhuttelevaksi.

    • Metsähinen
    • valeriina

      Loihtia, ehkä voisit siirtyä niille toisille foorumin osille missä sinun tekstejäsi oikeasti kaivataan. Täällä niitä ei kaivata.

    • Valeriina

      Onko ehkä tullut mieleen, että tämä on Wicca -osio ja emme tänne halua kristinuskonnollista jauhamista. Sille on oma osionsa olemassa. Moni halutessaan voi siirtyä kristillisille osioille lukemaan tekstejäsi jos heitä kiinnostaa. Täällä aihe on wicca.

      Ja miten voit olla "laajemmin" tutustunut wiccaan, koska tuskin olet saanut initiaatiota traditioihin. Eli se mitä olet "tutustunut laajemmin" on vain pintaraapaisua eklektisestä wiccasta.

      Me osaamme itsekkin lukea kristillisiä kirjoituksia ja tiedän varsin monia wiccoja jotka eivät näe pahakseen oppia muitakin näkemyksiä ja uskontoja.

      Sinun loihtija kirjoitukset ovat erittäin negatiivisia ja aggressiivisia, no mitä voisi olettaa kristilliseltä käännyttäjältä. Lähinnä mietityttää mikä ihmisellä itsellä on pahasti hampaankolossa kun pitää tulla vieraisiin pöytiin huutelemaan ja saarnaamaan... Se siitä suopeudesta muita uskontoja kohtaan josta niin saarnaat.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      233
      6749
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      123
      5073
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      169
      4849
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      64
      3306
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      105
      2913
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2359
    7. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      72
      1953
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      139
      1930
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1764
    10. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      227
      1652
    Aihe