Rukista hyötyä työelämässä?

vaijohtaja

Onko rukin käymisestä muuta hyötyä työelämässä kuin että voi cv:hen laittaa? Tekeekö RUK muka johtajan joka on myös siviilielämässä hyvä johtaja? Aika eri asia on armeijassa komentaa muita varusmiehiä kulkemaan rivissä kuin johtaa firmaa.

6

1648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keskustalija18052011

      Kyllä se auttaa, antaa tiettyä perspektiiviä ja näkökantaa asioihin ja avartaa näkökantoja. Tietenkin myös syväjohtamisen teoria on ihan samaa mitä käydään esimerkiksi ihan yliopiston johtamisen kursseilla.

      Käytännössä intin johtaminen käsitetään huutamiseksi, mutta tämä on vain osa totuutta. Intissäkin johtajat suunnittelevat harjoituksia ja ihan huomaamattaan harjoittelevat johtajana ihmisten kohtaamista ja sosiaalisia taitoja. Nämä asiat auttavat siviilissäkin ja niiden osaamista tarvitaan. Myös vastuunotto (joskus pienessä mittakaavassa) voi olla monille intissä täysin uusi asia. Sen harjoittelu helpottanee vastuunottoa myöhemminkin, kun kyseessä ovat "suuremmat" asiat.

    • älämölöö
    • IT-päällikkö...

      Kuten tunnettua RUKista ei ole hyötyä työelämässä. Ei edes hakuvaiheessa.

      Työnantajat arvostavat puolustusvoimien tietotekniikka- yms. erikoiskursseja, koska siellä annettavaa alan koulutusta ei muualta saa. Ongelmana on vain siinä, että noihin on käytännössä mahdoton päästä ilman insinöörin/DI:n papereita.

      Tietokeniikkakurssilaiset joutuvatkin usein headhuntingin kohteeksi.

    • Yleistäjät

      Asiaa ei voi yleistää millään lailla. Joillain aloilla voi olla hyötyä, joillain taas ei minkään näköistä. Jotkut työnantajat suorastaan vierastavat RUK:in käyneitä, jotkut taas, kuten omani aikoinaan, arvostavat henkilökohtaisesti kovasti. Minua RUK auttoi työnhaussa, joten herra IT-päällikkö voi lopettaa aiheesta ja työnantajista yleistämisen tähän.

      • itse en välitä

        Hyötyä on ainoastaan silloin, jos työnantaja on joku sotahullu suomitalebani. Kyseisenlaisten ihmisten alaisuuteen hakeutuminen on toisaalta ainoastaan tyhmää, eikä kukaan itseään arvostava ammattilainen edes hakeudu moisiin paikkoihin töihin. Eli hyötyä ei juurikaan ole.


    • Viheltää, räjähti

      4 kk ohjattua teinipoikien larppausta Haminan metsissä ei varsinaisesti tee kenestäkään valmista yritysjohtajaa.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      45
      5643
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      316
      5471
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4681
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2511
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      9
      2176
    6. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      54
      1945
    7. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      1918
    8. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      35
      1883
    9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      33
      1833
    10. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      84
      1762
    Aihe