Seuraako Sydänliitto kehitystä?

"Suomen sydänliitto uskottelee, että valtimonkovetustaudin syy olisi ravinnon "kovat rasvat" ja kolesteroli. Sen teorian mukaan sairaus syntyisi yksinkertaisesti siten, että kolesterolia ja muuta "töhkää" kertyy suonen sisäpintaan ja mekaanisesti ahtauttaa suonen läpimittaa ja vaikeuttaa siten verenkiertoa. Nyt tiedetään, että taudin (arterioskleroosin) pääsyynä onkin hidas, krooninen tulehdustila, jossa tulehdussytokiinit ovat koholla. Syynä tulehdustilaan ovat todennäköisesti aikaisemmin sairastetut virus- bakteeri-, klamydia- ja muut infektiot, jotka ovat käynnistäneet immuunijärjestelmän puolustusreaktion. "

http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=143

Ei taida olla Sydänliitto ajantasalla!
7215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ja tuotako, Loww, ajattelet, että meidän pitäisi uskoa? Höh.

Äänestä

Olis syytä omaksua tosiasioita!

On tuotu esille seuraavaa: "On siinä kalkkeumassa myös kolesterolia. Tosin vähän. Kun kalkkeumassa on noin 3% kolesterolia ja kolesterolin taso veressä on noin 5 mmol/l ja kolesterolin moolimassa 387 g/mol niin veressä on kolesterolia noin 2%. Useimmiten vielä alle koska rasvat, joista 45% lasketaan kokonaiskolesteroliin pitää ottaa pois koska ne käsitellään erillään tässä tapauksessa."

Sydänliitto opettaa notta se on kovanrasvan aiheuttama. Jostakin ihmeen syystä näkyy menevän professori tasolla käsitteet sekaisin.

"Mutta Mustajoki kertoo kolesterolin olevan rasva ja toiset lähteen kertoo kolesterolin olevan vahamainen alkoholi. Jossakin on liikkeellä niitä tehosekoittajia. "

Eli tähän malliin

"Koska kolesteroli on rasva, se ei liukene veteen."

http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00035

Mutta rasva on vahamainen alkoholi jonka molekyyli kaavassa esiintyy COOH häntä ja kolesteroli on sen lajin hännätön.

http://www.prometheus.fi/terveys/fat2.gif

Ja mitä löytyy kolesterolin kemiasta?

"Kolesteroli (C27H45OH) on steroideihin kuuluva tyydyttymätön, rengasrakenteinen, veteen liukenematon kiteinen alkoholi, jota on "

http://fi.wikipedia.org/wiki/Kolesteroli


Että notta ystäväni niin se maailma makaa. Jotku uskovat toiset kertovat vastoin totuutta!

Äänestä

Kyllä siellä seurataan.

Äänestä
  • Onneksi Sydänliitto seuraa aikaa! Jos/kun sydäntauti iskee, voi turvallisin mielin hakeutua hoitoon. On hyvät lääkärit, on hyvät lääkkeet. Kiitos lääketiede ja lääketeollisuus!

    Äänestä

  • hjärtanmun kirjoitti:

    Onneksi Sydänliitto seuraa aikaa! Jos/kun sydäntauti iskee, voi turvallisin mielin hakeutua hoitoon. On hyvät lääkärit, on hyvät lääkkeet. Kiitos lääketiede ja lääketeollisuus!

    montako sairaalaa sydänliitolla on?

    minä sain hyvää hoitoa, mutta se sairaala ei ollut sydänliiton hoitama.

    sydänmerkillä merkityt ruokapaketit ei ole uusimpien tietojen mukaan sydänystävällisiä. kolesteroliteorioissa tapahtunut suuria muutoksia ja ne onkin vain teorioita ja sydänliiton ei tulisi julkistaa toteen näyttämätöntä. sama koskee myös rasvaoppeja. ei ole sydänliitolla mitään reilua näyttöä niistäkään.

    sydänliitto pitäis olla potilaitten etua ajava, mutta tällä liitolla vain kolesterolilääkäreiden paimen järjestö.'


    minulla ei näin ollen ole tulppapotilaana mitään halua liittyä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Loww kirjoitti:

"Suomen sydänliitto uskottelee, että valtimonkovetustaudin syy olisi ravinnon "kovat rasvat" ja kolesteroli. Sen teorian mukaan sairaus syntyisi yksinkertaisesti siten, että kolesterolia ja muuta "töhkää" kertyy suonen sisäpintaan ja mekaanisesti ahtauttaa suonen läpimittaa ja vaikeuttaa siten verenkiertoa. Nyt tiedetään, että taudin (arterioskleroosin) pääsyynä onkin hidas, krooninen tulehdustila, jossa tulehdussytokiinit ovat koholla. Syynä tulehdustilaan ovat todennäköisesti aikaisemmin sairastetut virus- bakteeri-, klamydia- ja muut infektiot, jotka ovat käynnistäneet immuunijärjestelmän puolustusreaktion. "

http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=143

Ei taida olla Sydänliitto ajantasalla!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu