Olen siis myymässä osuuttani 1/4 maatilasta, jonka omistan yhdessä siskojeni kanssa. Siskoni eivät ole tyytyväisiä saamaani suulliseen arvioon kiinteistövälittäjältä, vaan yksi heistä vaatii kirjallista arviota.
Olen nyt päättänyt teettää sellaisen. Joudunko yksin sen maksamaan vai kuuluuko arvion hinta kaikille osakkaille ? Kiinteistövälittäjä käy itse paikan päällä ja tekee tarvittavat paperit- lähetän hänelle avaimen taloon.
Nyt siskoni ilmoitti, että se ei ole pätevä vaan kaikkien osakkaiden on oltava yhtäaikaa siellä paikan päällä, kun arvio tehdään.
Onko tosiaankin näin, että kaikkien on oltava siellä yhtäaikaa pällistelemässä ?
Kun serkkuni perikunnan arvio tehtiin, niin he eivät ainakaan ole olleet kaikki siellä paikan päällä.
Alkaa jo tympimään tämä riitely omasta omaisuudestaan, joka yritetään viedä minulta pilkkahintaan.
Tilan arvion teettäminen
3
222
Vastaukset 3
- 10
Satutäti
Nyt siis siskosi on keksinyt tällaisen väitteen, hoh, hoijaa ! Olisikohan sinun jo aika marssia johonkin asianajotoimistoon ? - 15
Jos kyse ei ole siskojesi elinkeinon harjoittamisesta maatilalla, vaan tavanomaisesta jakamattomasta tai yhteisomistuksessa olevasta kiinteistöstä, niin sinun ei tarvitse olla pompoteltavana tai myydä osuuttasi alle itse hyväksymäsi hinnan. Kauppa on myyjän ja ostajan sopimus, ei sitä sanele mikään arviokaan.
Kerroppa siskoillesi, että aiot hakea käräjäoikeudelta pesänjakajan, koska kauppoja ei ole syntynyt. Kerro myös, että kulut otetaan pesästä ennen jakoa.
Ellei hehtaarit riitä jakoon tai osiin tasapuolinen jakaminen estyy rakennusten takia, niin koko tila tai osa siitä menee myyntiin eniten tarjoavalle, eli vieraallekin.
Riitainen prosessi voi kestää 1-4 vuotta ja maksaa 3000-10000 euroa, jos edes riittää.- 12
Muuten oikein, mutta
Oikein meni muuten, mutta silloin kun oikeuden määräämä pesänjakaja tilan myy, niin se menee sillä hinnalla kun menee, hyväksyivät pesän osakkaat hintaa, tai eivät.
Eli sille eniten tarjoavalle, kuten viimeisessä kappaleessa kerroit.
****myydä osuuttasi alle itse hyväksymäsi hinnan*****
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1651710Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1541300Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset219936- 71877
- 55776
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus63737- 46735
- 89701
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt198637Martinan alamäki jatkuu
Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”143594
