Olen siis myymässä osuuttani 1/4 maatilasta, jonka omistan yhdessä siskojeni kanssa. Siskoni eivät ole tyytyväisiä saamaani suulliseen arvioon kiinteistövälittäjältä, vaan yksi heistä vaatii kirjallista arviota.
Olen nyt päättänyt teettää sellaisen. Joudunko yksin sen maksamaan vai kuuluuko arvion hinta kaikille osakkaille ? Kiinteistövälittäjä käy itse paikan päällä ja tekee tarvittavat paperit- lähetän hänelle avaimen taloon.
Nyt siskoni ilmoitti, että se ei ole pätevä vaan kaikkien osakkaiden on oltava yhtäaikaa siellä paikan päällä, kun arvio tehdään.
Onko tosiaankin näin, että kaikkien on oltava siellä yhtäaikaa pällistelemässä ?
Kun serkkuni perikunnan arvio tehtiin, niin he eivät ainakaan ole olleet kaikki siellä paikan päällä.
Alkaa jo tympimään tämä riitely omasta omaisuudestaan, joka yritetään viedä minulta pilkkahintaan.
Tilan arvion teettäminen
3
154
Vastaukset
- 10
Satutäti
Nyt siis siskosi on keksinyt tällaisen väitteen, hoh, hoijaa ! Olisikohan sinun jo aika marssia johonkin asianajotoimistoon ? - 15
Jos kyse ei ole siskojesi elinkeinon harjoittamisesta maatilalla, vaan tavanomaisesta jakamattomasta tai yhteisomistuksessa olevasta kiinteistöstä, niin sinun ei tarvitse olla pompoteltavana tai myydä osuuttasi alle itse hyväksymäsi hinnan. Kauppa on myyjän ja ostajan sopimus, ei sitä sanele mikään arviokaan.
Kerroppa siskoillesi, että aiot hakea käräjäoikeudelta pesänjakajan, koska kauppoja ei ole syntynyt. Kerro myös, että kulut otetaan pesästä ennen jakoa.
Ellei hehtaarit riitä jakoon tai osiin tasapuolinen jakaminen estyy rakennusten takia, niin koko tila tai osa siitä menee myyntiin eniten tarjoavalle, eli vieraallekin.
Riitainen prosessi voi kestää 1-4 vuotta ja maksaa 3000-10000 euroa, jos edes riittää.- 12
Muuten oikein, mutta
Oikein meni muuten, mutta silloin kun oikeuden määräämä pesänjakaja tilan myy, niin se menee sillä hinnalla kun menee, hyväksyivät pesän osakkaat hintaa, tai eivät.
Eli sille eniten tarjoavalle, kuten viimeisessä kappaleessa kerroit.
****myydä osuuttasi alle itse hyväksymäsi hinnan*****
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke271807- 1051458
- 771401
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?671026- 61892
- 47876
- 64853
Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t27810Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂62787- 127765