Sisään yliopistoon?

stressaanstressaan

Haluan tulevaisuudessa opiskella psykologiaa, tiedän olevani sopiva työhön, ja innostusta kyllä riittää. Valmistun nyt keväällä ylioppilaaksi, ja olisi aivan mahtavaa jos pääsisi jo ensimmäisellä yrittämällä haluamaansa kouluun. Psykologia vaan kun sattuu olemaan suosituin aine yliopistossa, joten onko edes teoriassa mahdollista päästä ensimmäisellä yrittämällä sisään? Eräs kaverini sanoi, ettei ensimmäistä kertaa hakevien valintakokeita edes katsota (psykassa), koska halutaan opiskelijoita, jotka pysyvät alalla ja oikeasti haluavat päästä opiskelemaan. Kaverini on muutenkiin skeptinen kaiken suhteen, joten en tiedä uskoisiko häntä.

Minulla on psykologia hyvin hanskassa, ja ainakin kurssiarvosanojen perusteella osaan myös matematiikkaa, eikä ainakaan tähän mennessä tilastotieteenkään kanssa ole ollut ongelmia. Silti kun olen selaillut läpi vanhoja valintakokeita, ovat kysymykset olleet minulla ihan hepreaa.

Onko kellään faktatietoa asioista?

(PS: Eri paikoissa psykologia luetellaan eri tiedekuntiin, joten vaikka olisitte omasta päätöksestäni eri mieltä, älkää mielellään jaksako ilmoitella asiasta. Olisi helpottavaa kuulla asiallisia vastauksia. Omakohtaiset kokemukset on aina kivaa kuultavaa.)

1

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 39+9

      Kuten varmaan tiedät, psykaan on vaikea päästä prosentuaalisesti, oli sitten uusi ylioppilas tai vanha konkari. Katsoin koulutusnetistä ja viime vuonna psykologiaan (kaikkiin yliopistoihin Suomessa yhteensä, eroavaisuuksia voi siis olla yliopistojen välillä) ja viime vuoden abeja haki psykaan 968, joista 40 hyväksyttiin opiskelemaan (eli n.4%). Eli kyllä sinne uusia ylioppilaitakin otetaan, mutta ei mitään hurjia määriä.

      Psykologia on yksi niistä aloista, jonne ei tosiaan monet pääse ekalla kerralla. Vaikka panostatkin varmasti täysillä kokeeseen, niin kannattaa myös suunnitella varavaihtoehtoa syksyksi. Useat yliopistot tarjoavat psykologian opintoja avoimessa yliopistossa, ja niistä on hyötyä sitten mahd. seuraavan vuoden pääsykokeita ajatellen (ylipäätään oppii omaksumaan erilailla akateemista tekstiä) saat opinnot hyväksiluettua, kun pääset yliopistoon :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      95
      2143
    2. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1398
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1350
    4. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      29
      1308
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1223
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      337
      1028
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      965
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      904
    9. 122
      787
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      776
    Aihe