Haluan tulevaisuudessa opiskella psykologiaa, tiedän olevani sopiva työhön, ja innostusta kyllä riittää. Valmistun nyt keväällä ylioppilaaksi, ja olisi aivan mahtavaa jos pääsisi jo ensimmäisellä yrittämällä haluamaansa kouluun. Psykologia vaan kun sattuu olemaan suosituin aine yliopistossa, joten onko edes teoriassa mahdollista päästä ensimmäisellä yrittämällä sisään? Eräs kaverini sanoi, ettei ensimmäistä kertaa hakevien valintakokeita edes katsota (psykassa), koska halutaan opiskelijoita, jotka pysyvät alalla ja oikeasti haluavat päästä opiskelemaan. Kaverini on muutenkiin skeptinen kaiken suhteen, joten en tiedä uskoisiko häntä.
Minulla on psykologia hyvin hanskassa, ja ainakin kurssiarvosanojen perusteella osaan myös matematiikkaa, eikä ainakaan tähän mennessä tilastotieteenkään kanssa ole ollut ongelmia. Silti kun olen selaillut läpi vanhoja valintakokeita, ovat kysymykset olleet minulla ihan hepreaa.
Onko kellään faktatietoa asioista?
(PS: Eri paikoissa psykologia luetellaan eri tiedekuntiin, joten vaikka olisitte omasta päätöksestäni eri mieltä, älkää mielellään jaksako ilmoitella asiasta. Olisi helpottavaa kuulla asiallisia vastauksia. Omakohtaiset kokemukset on aina kivaa kuultavaa.)
Sisään yliopistoon?
1
265
Vastaukset
- 39+9
Kuten varmaan tiedät, psykaan on vaikea päästä prosentuaalisesti, oli sitten uusi ylioppilas tai vanha konkari. Katsoin koulutusnetistä ja viime vuonna psykologiaan (kaikkiin yliopistoihin Suomessa yhteensä, eroavaisuuksia voi siis olla yliopistojen välillä) ja viime vuoden abeja haki psykaan 968, joista 40 hyväksyttiin opiskelemaan (eli n.4%). Eli kyllä sinne uusia ylioppilaitakin otetaan, mutta ei mitään hurjia määriä.
Psykologia on yksi niistä aloista, jonne ei tosiaan monet pääse ekalla kerralla. Vaikka panostatkin varmasti täysillä kokeeseen, niin kannattaa myös suunnitella varavaihtoehtoa syksyksi. Useat yliopistot tarjoavat psykologian opintoja avoimessa yliopistossa, ja niistä on hyötyä sitten mahd. seuraavan vuoden pääsykokeita ajatellen (ylipäätään oppii omaksumaan erilailla akateemista tekstiä) saat opinnot hyväksiluettua, kun pääset yliopistoon :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2774722Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452931Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k372899Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061694Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281531- 621459
- 971322
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271222