Sisään yliopistoon?

stressaanstressaan

Haluan tulevaisuudessa opiskella psykologiaa, tiedän olevani sopiva työhön, ja innostusta kyllä riittää. Valmistun nyt keväällä ylioppilaaksi, ja olisi aivan mahtavaa jos pääsisi jo ensimmäisellä yrittämällä haluamaansa kouluun. Psykologia vaan kun sattuu olemaan suosituin aine yliopistossa, joten onko edes teoriassa mahdollista päästä ensimmäisellä yrittämällä sisään? Eräs kaverini sanoi, ettei ensimmäistä kertaa hakevien valintakokeita edes katsota (psykassa), koska halutaan opiskelijoita, jotka pysyvät alalla ja oikeasti haluavat päästä opiskelemaan. Kaverini on muutenkiin skeptinen kaiken suhteen, joten en tiedä uskoisiko häntä.

Minulla on psykologia hyvin hanskassa, ja ainakin kurssiarvosanojen perusteella osaan myös matematiikkaa, eikä ainakaan tähän mennessä tilastotieteenkään kanssa ole ollut ongelmia. Silti kun olen selaillut läpi vanhoja valintakokeita, ovat kysymykset olleet minulla ihan hepreaa.

Onko kellään faktatietoa asioista?

(PS: Eri paikoissa psykologia luetellaan eri tiedekuntiin, joten vaikka olisitte omasta päätöksestäni eri mieltä, älkää mielellään jaksako ilmoitella asiasta. Olisi helpottavaa kuulla asiallisia vastauksia. Omakohtaiset kokemukset on aina kivaa kuultavaa.)

1

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 39+9

      Kuten varmaan tiedät, psykaan on vaikea päästä prosentuaalisesti, oli sitten uusi ylioppilas tai vanha konkari. Katsoin koulutusnetistä ja viime vuonna psykologiaan (kaikkiin yliopistoihin Suomessa yhteensä, eroavaisuuksia voi siis olla yliopistojen välillä) ja viime vuoden abeja haki psykaan 968, joista 40 hyväksyttiin opiskelemaan (eli n.4%). Eli kyllä sinne uusia ylioppilaitakin otetaan, mutta ei mitään hurjia määriä.

      Psykologia on yksi niistä aloista, jonne ei tosiaan monet pääse ekalla kerralla. Vaikka panostatkin varmasti täysillä kokeeseen, niin kannattaa myös suunnitella varavaihtoehtoa syksyksi. Useat yliopistot tarjoavat psykologian opintoja avoimessa yliopistossa, ja niistä on hyötyä sitten mahd. seuraavan vuoden pääsykokeita ajatellen (ylipäätään oppii omaksumaan erilailla akateemista tekstiä) saat opinnot hyväksiluettua, kun pääset yliopistoon :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe