Olen 18-v. tyttö ja aloittanut vasta e-pillerien käytön. Aloitin ne ehkäisytarkoituksen lisäksi kuukautiskipuja ja runsaita kuukautisia vähentääkseni. Kuitenkin on vaikea sanoa, olenko saanut niistä enemmän hyötyä vai haittaa. Vaivanani ovat pahat alavatsakivut, joita tässä nyt ihmettelen. Ovatkohan pillerit sopimattomia minulle?
Aloitin pillerit reilut 2kk sitten. Alussa esiintyi rintojen arkuutta ja vatsan turvotusta. Ne vaivat olivat kuitenkin kestettävissä ja ovat alkaneet vähetä. Tilalle tulivat kuitenkin pahat kivut munasarjojen kohdalle, kun toinen pillerierä alkoi olla lopuillaan. Kipuja kesti yli viikon. Ne eivät esiintyneet ihan koko ajan, mutta aina niiden ilmaantuessa en voinut keskittyä mihinkään muuhun kuin voimakkaaseen kipuun. Ibuprofeiinipitoiset särkylääkkeet kuten Burana ja Ibumax eivät juurikaan auta kipuun, vaikka olen kokeillut ottaa jopa 800mg:aa kerralla.
Tänään kipuja ei enää ole ollut kovin paljon, mutta en haluaisi uudelleen myöhemminkään sitä yli viikon kestänyttä hankalaa vaivaa. Ennen pillereitä kuukautiskipuni olivat vain lähes yhtä pahat eivätkä kestäneet kuin 2, korkeintaan 3 päivää. Mistähän kivut johtuvat? Varasin ajan nuorten neuvolaan, mutta jonojen takia aikani on vasta kuukauden päästä. Jos vain joku täällä osaisi neuvoa minua ja kertoa, mistä kivut saattaisivat johtua ja mitä niille voisi tehdä, olisin kiitollinen. Olen jatkanut pillereitä yhä, mutta pelkään saavani samanlaiset kivut jälleen tämän pillerikierroksen lopussa.
Aloitin pillerit reilut 2kk sitten. Alussa esiintyi rintojen arkuutta ja vatsan turvotusta. Ne vaivat olivat kuitenkin kestettävissä ja ovat alkaneet vähetä. Tilalle tulivat kuitenkin pahat kivut munasarjojen kohdalle, kun toinen pillerierä alkoi olla lopuillaan. Kipuja kesti yli viikon. Ne eivät esiintyneet ihan koko ajan, mutta aina niiden ilmaantuessa en voinut keskittyä mihinkään muuhun kuin voimakkaaseen kipuun. Ibuprofeiinipitoiset särkylääkkeet kuten Burana ja Ibumax eivät juurikaan auta kipuun, vaikka olen kokeillut ottaa jopa 800mg:aa kerralla.
Tänään kipuja ei enää ole ollut kovin paljon, mutta en haluaisi uudelleen myöhemminkään sitä yli viikon kestänyttä hankalaa vaivaa. Ennen pillereitä kuukautiskipuni olivat vain lähes yhtä pahat eivätkä kestäneet kuin 2, korkeintaan 3 päivää. Mistähän kivut johtuvat? Varasin ajan nuorten neuvolaan, mutta jonojen takia aikani on vasta kuukauden päästä. Jos vain joku täällä osaisi neuvoa minua ja kertoa, mistä kivut saattaisivat johtua ja mitä niille voisi tehdä, olisin kiitollinen. Olen jatkanut pillereitä yhä, mutta pelkään saavani samanlaiset kivut jälleen tämän pillerikierroksen lopussa.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Pillerit voivat aiheuttaa kipuja puolikin vuotta ja mistä se johtuu who knows. Luultavasti sun käyttämät pillerit vaihdetaan muun merkkisiin, koska ehkä ne vaan eivät sovi sulle. Itse käytin pari viikkoa ja en kestänyt edes sitä turvotusta ja hirveetä ruokahalua. Lopetin käytön.