Väliseinien alapäät ovat käsittelemättömästä puutavarasta. Nyt on tarkoitus valaa huoneisiin lattialaatat. Paikalla käynyt rakennusmestari suositteli että väliseinä valetaan lattialaattaan kiinni, niin antaa myös sille väliseinälle tukea. Hän väitti että vaikka on käsittelemätöntä puuta niin kuivuu valun jälkeen nopasti ja pysyy kuivanan kun on sisätiloissa. Lisäksi lattiavaluun tulee lattilämmitys.
Voiko toisiaankin jättää puu valuun?
Voiko toisiaankin jättää puu valuun?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mestari tietää,. oletan.
Miksipä se puu menisi kuivana kuivan valun sisällä? Vaan kos kyse märkätilasta, puu ei käy. Tai käy, jos ei tule kosteusvauriota oskus, ja niitähän tahtoo tulla aikanaan. Mun käsityksen mukaan noin kyllä voi tehdä tavallisille väliseinille.
Mulla on vähän vastaava tilanne
eristin nuo puuosat ihan kipsilevyllä, jolloin tolpat jäävät sinne valun väliin. Kipsilevyn eteen laitoin muovin vielä,, jolloin puuosat ja se kipsi ei kuorrutu betonilla.
Kuivissa sisätiloissa ok. Tosin mahdollisissa vesivahinkotapaukisissa hankala yksityiskohta. Puu kannattaa suojata esim. muovikalvolla niin, että se ei ota kosteutta tuoreesta betonista. Ja onko vaihtoehtoja, jos seinät on jo paikallaan?