Corolla Verso 2.2D 177hv kulutus

Hei.

Laittakaahan verson omistajat kommentia teidän autonne kulutuksista maantieajossa ja seka-ajossa 177hv diesel versolle.

Itselläni kulutus on ollut aivan järkyttävää talvella sekakulutus 9-10 l/100km ja matka-ajossakin 7,5 korvilla. Onkohan autossa jokin vika vai minkälaisia teillä on kulutukset. Tuntuu vain niin ihmeelliseltä kun tuo 136hv kehutaan taloudelliseksi 4-5 l/100km , niin miten voi tämä tehokkaampi malli kuluttaa näin paljon enemmän !!
6970
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mulla on 136 heppainen corolla verso. Sekaajossa kulutus n. 6.5 litraa, maantiellä 5 litran hujakoilla. Pienin ollut 4.6 litraa sadalla, tankista mitattuna.

Äänestä

Vähän aiheen sivusta mutta kuitenkin..... talvi lisää kulutusta - samoin pätkäajo.

2.0 D4D.lläkin (126hv) meni tammikuussa 6,3 l/100km kovimman yksittäisen tankkauksen ollessa 7 l/100km.

Kesällä matalin kuukausikeskiarvo on ollut 4,7 - ja paras tankillinen 4,0.

Eli holkkumaa on vuodenaikojen mukaan. Ja tankkaus.com:ista voit katsoa autojen todellisia kulutuksia. --> 4-5 litralla kulkee 1.2 TDI:t ja Smartit - ei 177hv tila-autot.

Äänestä

Kutakuinkin samaa luokkaa on ollut kulutus omassa D-cat:ssa, se onkin nyt yhtenä painavana syynä siihen että merkki vaihtuu. Muuten ei ole ollut moittimista

Äänestä
  • tarkennuksena vielä, että kulutus on ollut samaa luokkaa tämän ketjun aloittajan kanssa

    Äänestä

Kuluttaa ns. nyky dieseliksi tuo 177hv todella paljon. Itellä työmatkaa 20km ja siihen sekalainen ajo päälle niin talvella vie 11l/100km. Kesällä keskikulutus on ollun 8.5l hujakoilla. Muutenkin kyllästynyt mokomaan paisuntasäiliöön.

Äänestä

Eihän ne tehot tyhjästä tule. Polttomootttorin hyötysuhde on hiottu tappiin jo 30 vuotta sitten, eikä siihen ole muutosta tulossa nykyisillä materiaaleilla.

Ei ole peristetta uskoa, että joka mallisarjan myötä kulutus olisi laskenut 10...15 % kuten lähes kaikki merkit ovat aina mainostaneet vuosikymmenet.

Nyrkkisääntönä voi sanoa, että nykyauton kulutuksen määrää auton paino ja kuutiotilavuus merkistä riippumatta. Sitten on tuollaisia +/-15 prosentin poikkeamia siitä - lisätekniikasta ja korimallista riippuen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


verso177 kirjoitti:

Hei.

Laittakaahan verson omistajat kommentia teidän autonne kulutuksista maantieajossa ja seka-ajossa 177hv diesel versolle.

Itselläni kulutus on ollut aivan järkyttävää talvella sekakulutus 9-10 l/100km ja matka-ajossakin 7,5 korvilla. Onkohan autossa jokin vika vai minkälaisia teillä on kulutukset. Tuntuu vain niin ihmeelliseltä kun tuo 136hv kehutaan taloudelliseksi 4-5 l/100km , niin miten voi tämä tehokkaampi malli kuluttaa näin paljon enemmän !!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu