potkurin vaihto edessä,vene albin nova.Laittasko kiinteän 2 vai 3 lapaisen.
potkurin vaihto
33
1042
Vastaukset
- miks kiinteä?
Ei.
- SpK
Oikealla purjeveneellä pääsääntöisesti purjehditaan. Veneessä jolla pääsääntöisesti purjehditaan kuuluu mielestäni olla taittolapapotkuri. Albin Nova on oikea purjevene. Jos sillä pääsääntöisesti ei purjehdita niin kiinteä potkuri on oikea valinta.
- 2-lapainen riittää..
Laita 2-lapainen, jos olet päätynyt kiinteään potkuriin. Se jarruttaa vähemmän kuin 3-lapainen.
Venevauhtiin vaikuttaa toki monet muutkin tekijät kuten kipparin osaaminen. Taittolapapotkurin merkitys on pienempi kuin purjetrimmin....
Telakointialueilla olen pannut merkille, että monissa uusissa veneissä on kiinteälapainen potkuri (en viitsi mainita venemerkkejä). Jostain pitää tinkiä, ettei hinta nouse!- Joakim_
Aika älyttömän huonosti saa kyllä trimmata, jotta kiinteän potkurin vaikutus olisi pienempi kuin purjetrimmin luovilla tai keskituulesta alaspäin millä suunnalla vain. Toki älyttömän huonoja trimmejä näkee aika usein.
Tuon kokoisessa veneessä kiinteä 2-lapainen potkuri jarruttaa n. 200 N lukittuna 6 kn vauhdissa: http://segeln-magazin.de/GegendenStrom.pdf Se tarkoittaa yli 20-30% lisävastusta tuossa vauhdissa Albin Novalle, jolloin purjehdusvauhti hidastuu suuruusluokkaa 10% (lukuunottamatta kovia avotuulia eli paljon yli 6 kn venevauhteja). Toki 16" potkuri on jo aika iso Novaan, koneesta riippuen sopivampi lienee 14-15", mutta niilläkin vastus on yli 150 N. Päästämällä potkurin pyörimään vastus puolittuu, mutta kaikki vaihteistot eivät tykkää tuosta ja harvemmat purjehtijat haluavat kuulla melua. - vapaa/ei vapaa
Joakim_ kirjoitti:
Aika älyttömän huonosti saa kyllä trimmata, jotta kiinteän potkurin vaikutus olisi pienempi kuin purjetrimmin luovilla tai keskituulesta alaspäin millä suunnalla vain. Toki älyttömän huonoja trimmejä näkee aika usein.
Tuon kokoisessa veneessä kiinteä 2-lapainen potkuri jarruttaa n. 200 N lukittuna 6 kn vauhdissa: http://segeln-magazin.de/GegendenStrom.pdf Se tarkoittaa yli 20-30% lisävastusta tuossa vauhdissa Albin Novalle, jolloin purjehdusvauhti hidastuu suuruusluokkaa 10% (lukuunottamatta kovia avotuulia eli paljon yli 6 kn venevauhteja). Toki 16" potkuri on jo aika iso Novaan, koneesta riippuen sopivampi lienee 14-15", mutta niilläkin vastus on yli 150 N. Päästämällä potkurin pyörimään vastus puolittuu, mutta kaikki vaihteistot eivät tykkää tuosta ja harvemmat purjehtijat haluavat kuulla melua."Päästämällä potkurin pyörimään vastus puolittuu, mutta kaikki vaihteistot eivät tykkää tuosta ja harvemmat purjehtijat haluavat kuulla melua."
En ole kyllä huomannut eroa veneen kulussa vaihde vapaalla tai vaihde päällä. Vaihde vapaalla potkuri alkaa pyöriä vasta neljän solmun jälkeen joten ei luulisi sen paljon jarruttavan.
Kumpaa tapaa suositellaan käytettäväksi Yanmar 1GM10:n vaihteistolle. Olen pitänyt lähes aina vaihteen vapaalla eli potkuri pääsee pyörimääm. - _/)_
Joakim_ kirjoitti:
Aika älyttömän huonosti saa kyllä trimmata, jotta kiinteän potkurin vaikutus olisi pienempi kuin purjetrimmin luovilla tai keskituulesta alaspäin millä suunnalla vain. Toki älyttömän huonoja trimmejä näkee aika usein.
Tuon kokoisessa veneessä kiinteä 2-lapainen potkuri jarruttaa n. 200 N lukittuna 6 kn vauhdissa: http://segeln-magazin.de/GegendenStrom.pdf Se tarkoittaa yli 20-30% lisävastusta tuossa vauhdissa Albin Novalle, jolloin purjehdusvauhti hidastuu suuruusluokkaa 10% (lukuunottamatta kovia avotuulia eli paljon yli 6 kn venevauhteja). Toki 16" potkuri on jo aika iso Novaan, koneesta riippuen sopivampi lienee 14-15", mutta niilläkin vastus on yli 150 N. Päästämällä potkurin pyörimään vastus puolittuu, mutta kaikki vaihteistot eivät tykkää tuosta ja harvemmat purjehtijat haluavat kuulla melua.Onkohan polittisesti korrektia lisätä tuohon, että kiinteälapaisen potkurin asentaja ei ole viimeisen päälle kiinnostunut niistä trimmeistäkään. Taitaa siis hidastusta tulla tuplaten, tai ainakin puolitoistakertaisesti, jos ei huonolla trimmillä aivan yhtä isoa vahinkoa onnistu tekemään.
Luultavasti sitä hidastumista ei kuitenkaan huomata. Jos ohi menee hyvällä nopeuserolla jokin vastaava vene, on siihen kuitenkin syy jossain muualla. - "en huomannut"
vapaa/ei vapaa kirjoitti:
"Päästämällä potkurin pyörimään vastus puolittuu, mutta kaikki vaihteistot eivät tykkää tuosta ja harvemmat purjehtijat haluavat kuulla melua."
En ole kyllä huomannut eroa veneen kulussa vaihde vapaalla tai vaihde päällä. Vaihde vapaalla potkuri alkaa pyöriä vasta neljän solmun jälkeen joten ei luulisi sen paljon jarruttavan.
Kumpaa tapaa suositellaan käytettäväksi Yanmar 1GM10:n vaihteistolle. Olen pitänyt lähes aina vaihteen vapaalla eli potkuri pääsee pyörimääm.Millä mekanismilla pyörimään lähdön kynnysnopeus korreloi potkurin vastukseen? Näkisin sen lähinnä korreloivan akselin laakeroinnin kitkoihin.
Potkureista on hyvin selkeää mittausdataa, samoin veneiden kulkuvastuksista. Ne tiedot ovat faktaa verrattuna "en ole huomannut"-dataan. - Taittuva silti
Joakim_ kirjoitti:
Aika älyttömän huonosti saa kyllä trimmata, jotta kiinteän potkurin vaikutus olisi pienempi kuin purjetrimmin luovilla tai keskituulesta alaspäin millä suunnalla vain. Toki älyttömän huonoja trimmejä näkee aika usein.
Tuon kokoisessa veneessä kiinteä 2-lapainen potkuri jarruttaa n. 200 N lukittuna 6 kn vauhdissa: http://segeln-magazin.de/GegendenStrom.pdf Se tarkoittaa yli 20-30% lisävastusta tuossa vauhdissa Albin Novalle, jolloin purjehdusvauhti hidastuu suuruusluokkaa 10% (lukuunottamatta kovia avotuulia eli paljon yli 6 kn venevauhteja). Toki 16" potkuri on jo aika iso Novaan, koneesta riippuen sopivampi lienee 14-15", mutta niilläkin vastus on yli 150 N. Päästämällä potkurin pyörimään vastus puolittuu, mutta kaikki vaihteistot eivät tykkää tuosta ja harvemmat purjehtijat haluavat kuulla melua.Ostin uudehkon veneen toissa kesänä ja siinä oli silloin kiinteä kaksilapainen potkuri. Manuaalin mukaan vaihdelaatikkoa saisi pitää vapaalla purjehdittaessa. Tässä tapauksessa siitä kuitenkin aiheutui niin paljon melua, että enpäs viitsinyt sitä kuunnella paitsi kevyillä tuulilla. Kuitenkin potkuri lähti pyörimään vasta noin 3,7- 4,0 solmun nopeudessa. Jarrutus alle tuon nopeuden oli selvä, veneen vauhti hidastui selvästi, kun pyöriminen lakkasi. Vaihdoin toisena kesänä Flex-o-Foldin taittuvaan kaksilapaiseen malliin ja kevyen tuulen ominaisuudet paranivat oleellisesti. Koska olosuhteita ei saa standardoitua eri kesien välillä,
mittausta on tietenkin mahdoton tehdä, mutta siinä missä ennen piti auttaa tyynehköt salmet koneella, pääsee nyt purjehtien. Kovemman tuulen nopeuksissa on perstuntumalla myös eroa, mutta ei niin selvästi. Itse en harkitsisi kiinteälapaista, jollei ole tarkoitus kiertää palloa ja minimoida liikkuvia osia.
- '''''''
Minusta Flexfold kolmalapainen taittolapa Yanmar systeemissä alkaa pyöriä huomattavasti alhaisemmassa vaudissa kuin 4 solmua
- seppomartti
Joakimin mukaan pyörivän kiinteän propellin väliaineen vastus on noin puolet pysäytetystä. Yachting Monthlyssä luin päinvastaisen tiedon mutta muistikuvani on kaukaa ja hatara. Neuvo oli kuitenkin pysäyttää kiinteä propelli vastuksen vähentämiseksi. Samasta syystä ei myöskään pitäisi kehitellä latureita lataamaan potkuriakselista purjeveneeseen sähköä- mikä muutoin olisi näppärä ajatus. Ilmailussa opetetaan, että pyörivän propellin vastus on samaa luokkaa kuin kiinteän levyn samalla halkaisijalla. Moottoripurjekoneen tai rikkoituneen moottorin propellin pysäyttäminen sen mukaan parantaa liito-ominaisuuksia vastuksen pienentyessä. Eli mistä mahtaa lopullinen totuus löytyä tässä hydro- ja aeromystiikan ongelmassa. Mittasäännön hyvitysprosenttia eri potkureille en kaipaa.
- Laituripurjehtija
Muistin virkistämiseksi Yachting Monthlyn potkurivertailu:
http://www.flexofold.com/upload_dir/docs/Test_YachtingMonthly_low.pdf
Käppyröistä poimittua:
Akselin ollessa lukittuna kiinteä kolmilapainen jarruttaa venettä 6 solmun nopeudessa vajaan 30 kg:n voimalla ja vapaasti pyörivänä hieman alle 15 kg:n voimalla.
(Kannattaa huomata, että testin vene oli akselivetoinen, mutta potkurin aiheuttama vastus testattiin vetolaitetta vastaavalla järjestelyllä.) - toinen hatarapäinen
Laituripurjehtija kirjoitti:
Muistin virkistämiseksi Yachting Monthlyn potkurivertailu:
http://www.flexofold.com/upload_dir/docs/Test_YachtingMonthly_low.pdf
Käppyröistä poimittua:
Akselin ollessa lukittuna kiinteä kolmilapainen jarruttaa venettä 6 solmun nopeudessa vajaan 30 kg:n voimalla ja vapaasti pyörivänä hieman alle 15 kg:n voimalla.
(Kannattaa huomata, että testin vene oli akselivetoinen, mutta potkurin aiheuttama vastus testattiin vetolaitetta vastaavalla järjestelyllä.)Käsittääkseni 2-lapainen kiinteä potkuri kannattaa pysäyttää varsinkin pitkäkölisessä veneessä kölinsuuntaiseksi.
Muissa tapauksissa kiinteälapaiset potkurit kannattaisi jättää pyörimään, jos ei ääni ja vaihteiston mahdollinen kuluminen häiritse. - _/)_
Lentokoneen ropeli ei ole oikein vertailukelpoinen. Siinä lapapinta-ala on kapeiden lapojen takia on halkaisijaan nähden varsin pieni. Mutta ennen kaikkea potkuri, jota ei voi lepuuttaa (kääntää lavat virtauksen suuntaan), ovat kiinteästi kiinni mäntämoottorissa. Moottorin pyörittäminen taas syö tehoa, eli jarruttaa.
Akseliin liitetty laturi ottaa tehoa sekin, eli jarruttaa. Eihän sähköä voi ilmaiseksi tehdä, samalla tavalla jarruttaisi tuuligeneraattorikin. Joihinkin tuuligeneraattoreihin saa laahuspotkurin, jolloin sähköä saa myötäisilläkin. Akseliin kytketty laturi on ihan näppärä pidemmille matkoille, saahan siitä magnetointivirran katkaistua, kun latausta ei tarvita. Laturin pyörittäminen on hyvin kevyttä, jos sitä tehoa ei siitä oteta. Tästä oli joskus pitkä keskustelu ja löytyi mittauksia molempien näkemysten tueksi. Kenties se riippuu veneen rungon ja vetolaitteen yksityiskohdista.
Bossu kirjoitti:
Tästä oli joskus pitkä keskustelu ja löytyi mittauksia molempien näkemysten tueksi. Kenties se riippuu veneen rungon ja vetolaitteen yksityiskohdista.
Ai tää olikin vanhempi juttu...
- 17+17
Itse vaihdoin kiinteälapaiseksi, "oikeassa purjeveneessä", eli vanhassa skandissa.
Perusteena toimintavarmuus ja sai enemmän vääntöä tuolla potkurilla kuin taittolapaisella.
Vauhdissa en ole huomannut mitään eroa.- en huomannut
Taas näitä uskovia. Kumpaa uskot enemmän, sitä "ettet huomannut" vai hyvin toistettavia mittaustuloksia? Kuitenkin olet huomannut enemmän vääntöä, mutta sitä taas ei mittaustulksista löydä. Kiinteitäkin potkureita putoilee, eikä jää edes hiukan kriittisessä paikassa auttavaa yksilapaista.
- huvinsa
en huomannut kirjoitti:
Taas näitä uskovia. Kumpaa uskot enemmän, sitä "ettet huomannut" vai hyvin toistettavia mittaustuloksia? Kuitenkin olet huomannut enemmän vääntöä, mutta sitä taas ei mittaustulksista löydä. Kiinteitäkin potkureita putoilee, eikä jää edes hiukan kriittisessä paikassa auttavaa yksilapaista.
jos nyt mittarilla pitää hakea sitä eroa niin.. : )
- millä sitten?
huvinsa kirjoitti:
jos nyt mittarilla pitää hakea sitä eroa niin.. : )
Ja sinäkö perstuntumalla tiedät, koska vene kulkee viisi, koska kuusi solmua?
- 13+15
en huomannut kirjoitti:
Taas näitä uskovia. Kumpaa uskot enemmän, sitä "ettet huomannut" vai hyvin toistettavia mittaustuloksia? Kuitenkin olet huomannut enemmän vääntöä, mutta sitä taas ei mittaustulksista löydä. Kiinteitäkin potkureita putoilee, eikä jää edes hiukan kriittisessä paikassa auttavaa yksilapaista.
Enpä matkapurjehduksessa juuri välitä, onko vauhdissa 0,1 solmun putoaminen vai ei.
Kilpailut ovat asia erikseen... - Ei vauhti vaan...
13+15 kirjoitti:
Enpä matkapurjehduksessa juuri välitä, onko vauhdissa 0,1 solmun putoaminen vai ei.
Kilpailut ovat asia erikseen...Kiinteälapaisen vastus on veneen perässä vedettävän ämpärin luokkaa. Jos tuo ei haittaa, niin nautitaan kaikki omalla tavallamme veneilystä.
- en huomannut
13+15 kirjoitti:
Enpä matkapurjehduksessa juuri välitä, onko vauhdissa 0,1 solmun putoaminen vai ei.
Kilpailut ovat asia erikseen...Kilpailussa 0,1 solmun ero onkin jo ratkaiseva. Mutta jos tutustuu hiemankin voimiin ja vastuksiin, toteaakin puhuttavan yli kymmenestä prosentista. Lyhyelläkin matikalla voi laskea sen tarkoittavan normaaleilla matkanopeuksilla yli puolen solmun eroa. Vaikka se itseltä menisikin "en huomannut"-piikkiin, sen kyllä siitä ohittavasta veneestä.
Hieman kilpapurjehtijan näkökulmaa vielä shifteihin, reitinvalintaan ja purjetrimmeihin tietysti kasvattaa kahden periaatteessa samanlaisen veneen nopeuseroa vielä enemmän. Kun nuo kaikki ynnää, voi ero ollakin jo 30 %. Eikä sellainen ero ole edes harvinainen. Ja sen eron tekeminen on ainoastaan mielenkiintoista, ei vaiva. - merestä,
millä sitten? kirjoitti:
Ja sinäkö perstuntumalla tiedät, koska vene kulkee viisi, koska kuusi solmua?
Kyllä viiden ja kuuden solmun eron kokemuksella huomaa persun ohella katsomalla viereensä veteenkin jos ei lokista katso.
- persut täälläkin
merestä, kirjoitti:
Kyllä viiden ja kuuden solmun eron kokemuksella huomaa persun ohella katsomalla viereensä veteenkin jos ei lokista katso.
Huomaa, jos ollaan lähellä runkonopeuden saavuttamista ja vesi on sileää. Hiukan pidempi vesilinja tai vähän aallokkoa ja sun persusi on yhtä hyvä kuin herne kielen päällä pilvessä lentäjällä. Sille mittarilentomenetelmälle lentäjälle onkin laskettu keskimääräinen elinaika, n. 30 s.
- 23
Älä pilaa venettäsi kiinteälapaisella
- Tietääkö?
Ei selvinnyt kumpi parempi, pysäyttää kiinteälapainen potkuri vai antaa pyöriä. Kumpaakin kantaa todistellaan. En ole itsekään huomannut eroa lokia katsomalla.
Omassani ei kuule akselin pyörimistäkään muuta kuin sisätilassa heikosti. Jos kuitenkin lukitsee potkurin, niin pakille vai eteen? Onko Yanmar 1GM10 lukittava vai voiko antaa pyöriä vapaasti?- YM
YachtingMonthlyn näkemys:
Ylläolevassa linkissä teksti alkaa jotakuinkin seuraavasti:
"Kiinteä vapaasti pyörivä kolmilapainen potkuri aiheuttaa yhtä paljon vastusta kuin ämpärin vetäminen veneen perässä. Jos lukitset akselin, kuten monet vaihteiden valmistajat vaativat, voisit yhtä hyvin lisätä toisen ämpärin perään ja menettää kokonaisen solmun venevauhtia."
Avainkysymys nyt on, millainen vaihteisto veneessäsi on. Jos vaihteiston valmistaja sallii, niin anna potkurin pyöriä. Säästät sen toisen ämpärin verran vastuksesta, jos YachtingMonthlyyn ja siellä Emrhys Barrellin tiimiin on luoottamista. - Paketti;
YM kirjoitti:
YachtingMonthlyn näkemys:
Ylläolevassa linkissä teksti alkaa jotakuinkin seuraavasti:
"Kiinteä vapaasti pyörivä kolmilapainen potkuri aiheuttaa yhtä paljon vastusta kuin ämpärin vetäminen veneen perässä. Jos lukitset akselin, kuten monet vaihteiden valmistajat vaativat, voisit yhtä hyvin lisätä toisen ämpärin perään ja menettää kokonaisen solmun venevauhtia."
Avainkysymys nyt on, millainen vaihteisto veneessäsi on. Jos vaihteiston valmistaja sallii, niin anna potkurin pyöriä. Säästät sen toisen ämpärin verran vastuksesta, jos YachtingMonthlyyn ja siellä Emrhys Barrellin tiimiin on luoottamista.Vaihteisto on se Yanmar 1GM10 moottorin vaihteisto. Tuskinpa niitä ilman vaihteistoa myydäänkään?
- vaihtoehtoja on
Paketti; kirjoitti:
Vaihteisto on se Yanmar 1GM10 moottorin vaihteisto. Tuskinpa niitä ilman vaihteistoa myydäänkään?
Tuossa on edellä jo kahden lehden tekemiin mittauksiin perustuen todettu se vastuskysymys. Niistä artikkeleista löytyy lisäksi dataa eri potkurivalmistajien tuotteille. Lisää tietoa on vielä erilaisille asennuksille Joakimin ohjailupotkuri-threadissa antamassa linkissä AMP:n sivuille.
Taitaapa niitä Yanmareita silti olla sekä akselivetoisina että vetolaitteella, joissa on eri vaihteisto. Sen suhteen parasta, että lähdet onkimaan tietoa valmistajalta päin. Jotkut moottorivalmistajat spesifioivat, että akseli pitää lukita pakille, jotkut eivät asiasta mainitse ja kolmannet sitten kieltävät vapaana pyörimisen. Vaihteiston voitelu ei kaikissa toimi vapaasti pyöriessä. Suunnalla tuskin on merkitystä muutoin kuin juuri siinä pysäytyshetkellä, jolloin pyörintävälykset joko heilahtavat toiseen laitaan tai eivät. - Yanmarin neuvo
Paketti; kirjoitti:
Vaihteisto on se Yanmar 1GM10 moottorin vaihteisto. Tuskinpa niitä ilman vaihteistoa myydäänkään?
En minä noita Yanmareita yhtään tunne, mutta jos netissä olevaan tietoon on luottamista, niin Yanmarin neuvo olisi jättää vaihde vapaalle purjehdittaessa kiinteälapaisella potkurilla ja antaa akselin pyöriä. Muuten vaihteisto tai vetolaite voi vaurioitua! Koskee ilmeisesti myös sinun moottoriasi . (All Sailboat Engines)
Ja tämä siis koskee lähteen mukaan vain Yanmar-moottoreita.
Tieto on päivätty February 8, 2008, lähde:
http://www.anything-sailing.com/showthread.php/5767-A-Definitive-Answer-(YANMAR-Gear-Position) - Paketti;
Paketti; kirjoitti:
Vaihteisto on se Yanmar 1GM10 moottorin vaihteisto. Tuskinpa niitä ilman vaihteistoa myydäänkään?
Joo, tarkoitin Yanmar 1GM10 moottoria sillä akselivetovaihteistolla. Onhan se niin yleinen moottori että kokemuksia pitäisi olla. Olen antanut tähän asti sen pyöriä vaihde vapaalla.
- havaittu
Miksi moottori sammuksissa potkuri pyörii vaihde päällä vapaasti vain toiseen suuntaan, ja pakki päällä se pyörii vapaasti päinvastaiseen suuntaan?
- Ssppss
Se onkin sitten kokonaan rikki. Ehjä mottori, niin eI pakki päällä potkuri pyöri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1254544Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa693274"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1043154Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma392601Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.282302- 1071553
- 491096
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3271062- 49842
Mitä luulet mies
Olisko tämä mun mustasukkaisuus iso ongelma meidän suhteessa? Tiedän, että se ei ole hyvä asia, mutta tykkään susta niin55671