hyvät ihmiset että miun pitää tehä raskaustesti ku mul on kaikkia noit "oireita" mistä vois päätellä et olisin raskaana?? menkat ei oo kyl viel myöhäsä. Tosin kyl syödä pillereitä eka viikko menny. Mul ei tullu viimeks menkkoja, tosin ne tuli edellisen pilleriliuskan aikana ja en käyttäny muutu ehkäsyä, oksensin n. 2h pillerin oton jälkeen, silloin ku ne tuli siis.
Mul on rinnat kasvanu/turvonnu/arat, vatta on ihan "turvoksissa" ja sitä kipristelee(joku puhu et oli umpparin tyköä arkana ku oli raskaana?), väsyttää koko ajan, kutiaa kts edellisiä keskusteluja(en muista nimee, jotain kutiamista tms), jotkut ennen hyvältä maistuvat/tuoksuvat kuvottaa, aamulla heikkoa pahaa oloa?? Kiitos jo etukäteen ja haukkujat älkää vaivaituko.... =)/=(
Mul on rinnat kasvanu/turvonnu/arat, vatta on ihan "turvoksissa" ja sitä kipristelee(joku puhu et oli umpparin tyköä arkana ku oli raskaana?), väsyttää koko ajan, kutiaa kts edellisiä keskusteluja(en muista nimee, jotain kutiamista tms), jotkut ennen hyvältä maistuvat/tuoksuvat kuvottaa, aamulla heikkoa pahaa oloa?? Kiitos jo etukäteen ja haukkujat älkää vaivaituko.... =)/=(
Vastaukset 4
Vanhimmat
jso voisitta sit vastata tän päivän aikana ku en voi käydä kovin useasti netissä :)
Vaikea tosiaan sanoa... Hormoonejahan niissä pillereissäkin on ja ne voi vaikuttaa samalla lailla kun raskauden takia hormonitasot nousee.
Odottelisin nyt niitä menkkoja ja jos ei ala, niin testiä tekemään...
toi sun viestis oli aika epämääräinen mutta raskaustestiä ei kannata tehdä ennenkuin sitten kun kuukautiset ovat jääneet pois ellet osta kallista ja hyvin herkkää testiä apteekista. Yleensä raskausoireet kyllä alkavat vasta siinä viikolla viisi. Ovulaation/hedelmöittymisen jälkeen menee noin kuusi päivää ennenkuin alkio kiinnittyy eli sitä ennen ei ole mitään mahdollisuutta määrittää raskautta eikä raskausoireita voi olla. Elimistö alkaa siis tuottamaan hcg:tä eli raskaushormonia vasta kun istukka on olemassa ja se muodostuu alkion kiinnittymisen jälkeen. Tämä raskaushormoni vasta aikaan saa nämä tutut raskausoireet.
Jos olet aloittanut juuri pillerien syönnin niin nekin usein aiheuttavat kuvailemiasi oireita, rintojen arkuutta/turvotusta, vatsa kipuja, pahoinvointia jne. mutta nämä oireet menevät yleensä ohi n. kolmen käyttökuukauden jälkeen.
... mie sit ollaa jo yli 5 rv ku viimeksi ku mul oli silloin pillereitten aikana kuukautiset niin ne kesti ensin viikon verran tuli semmosta niukempaakin niukempi vuoto ja se oli semmosta ruskean punasta ja sit se vuoto jatku ja se oli silloin ihan normaali väristä ja se kesti puolisen viikkoa. tolloin söin pillereitä ja jatkoin viel, eli siis sen liuskan loppuun. kuukautiset alko kolmepäivä pilleri oton jälkeen?