Pitäisi tutkia kun jaksaa laitetta..

Eli Sonyn viimeinen ja paras videonauhuri, 6-päinen hifi-nicam PAL NTSC nauhuri: SLV-E735, ilmeisesti virtalähteen käynnistyminen ei toimi, hakkuri ei käynnisty.. epäilen jotain konkkaa, kun se teki aluksi sellaista, että sitä käynnistysnappia piti painaa KAUAN että lähti käyntiin.
8116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

kyllä, siinä on hakkurin ensiöpuolella se pieni lyytti, taisi olla 47uF, joka kuivuu, kun on aika kuumassa paikassa. Saattaa saada vielä käyntiin föönillä lämmittämällä.

Äänestä
  • Sonyn vikoja on ollut myös optiotavun sekoilut, jolloin tuntuu kuin vika olisi moodikytkimessä, mutta ähäkutti ei olekaan.

    Äänestä

Otin tuon teholähde-osion siitä aamulla irti alustavasti.. aika selkeännäköinen palikka, ja hyvin merkitty kaikki jännitteet..

Äänestä
  • Tutki mm.konkat powerin ensiössä: C153 47/50 ja C154 1/50.
    C153 lienee juuri se,jota edellä jo ehdotettiin.

    Äänestä

JOO aivan oikein, oli vaan typerä purkaa tuo hakkuripalikka...

Mittari näyttää:

C153 50v 47uf näyttää 2.7uF

C154 50v 1uF näyttää 0,762 uF

Äänestä

Ja heti toimii kuin unelma :) Monesti onkin pienestä kiinni tuollaiset.

Äänestä

Ennen vanhaan eräs TV-huoltomies esitti asiakkaalle suraavansisältöisen laskun:

1 kpl nyrkinisku -------------------- 1 mk.
1 pkl tiesi mitä teki -------------- 400 mk.
--------------------------------------------------
Yhteensä.................................401 mk

Äänestä

Vaastaavasti muistan elävästi, kun yhdeltä vanhalta mammalta oli tv:stä hävinnyt ääni vallan pois pölyjen pyyhkimisen jälkeen. Se oli Luxor satellit-merkkinen. Hänkin tilasi huoltomiehen, joka tuli painamaan sitä lisäkovaäänisnäppäintä, joka kytkee oman kaiuttimen pois ja lasku oli huikeat 450mk !!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kunhanjaksaa.. kirjoitti:

Eli Sonyn viimeinen ja paras videonauhuri, 6-päinen hifi-nicam PAL NTSC nauhuri: SLV-E735, ilmeisesti virtalähteen käynnistyminen ei toimi, hakkuri ei käynnisty.. epäilen jotain konkkaa, kun se teki aluksi sellaista, että sitä käynnistysnappia piti painaa KAUAN että lähti käyntiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu