Nuo päiväkotilapset kävelevät aina ryhmissä minne milloinkin, kaikilla samanlaiset kiiltävät liivit päällä, kuin joku pienien robottien armeija menisi :)
..menossa jonnekin retkelle johonkin paikkaan kai melkein aina niitä näkee.
Nuo liivit on hyvä niillä että huomaa liikenteessä.
..menossa jonnekin retkelle johonkin paikkaan kai melkein aina niitä näkee.
Nuo liivit on hyvä niillä että huomaa liikenteessä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Samoja ajatuksia on herännyt minullakin. Kannatan turvaliivejä ja käytän niitä itsekin, mutta oletteko ajatelleet, kuinka kaikki muu liikenne SOPEUTETAAN palvelemaan yksityis- eli henkilöautoilua ja autoja yleensäkin?!
Autot ensin! Tilaa ja turvallisuutta autoille!
Minä olen alkanut viime vuosien aikana liikkua ensisijaisesti AINA kävellen ja polkupyörällä, koska autojen ylivallan edessä ihmiset ovat aivan sokeita. Ja pidän huolen, että auto tekee tilaa minulle. ;)
Meidänkin perheessämme on aina ollut paljon autoja, mutta niinpä vain diisselini seisoo viikkokausia pääsemättä lainkaan ajelulle. En ulkoiluta autoani kovin usein. Taajamassa ihminen ei tarvitse autoa lainkaan. Joskus kuskaan kaikki kierrätyspisteeseen menevät roskat ja samalla käyn ostamassa suuren lastin ruokaa kaupasta. Ja vien ehkä sata kiloa kirjoja kirjastoon. Ja sitä varten riittää, että käynnistää auton about joka toinen tai joka kolmas viikko.
Ja minä olen ihminen joka on ajanut paljon. Aikoinaan. Mutta enpä enää. Kiintiö on täynnä. Autoilu saastuttaa ja tuhlaa. Eikä tätä asiaa pohdita läheskään tarpeeksi.
Tiedän, että lasten ei ole lupa ajella edes polkupyörällään kouluun, koska lasten pitää kunnioittaa autoja.
Itse kannatan sitä että autoilusta tehtäisiin niin kallista että kaikenlainen hupi-ajelu loppuisi kokonaan. Ainostaan työmatka-autoilua katsottaisiin suopeammin niiden kohdalla joilla ei yleisiä kulkuneuvoja ole mahdollista käyttää.
Kohta loppuu työpäivä niin pääsee kiihytteleen. Kauppakadulla kirkkopuistonkohdalla on hyvä polttaa kumia ja aiheuttaa vähän pahemmusta puistossa keppejä heitteleville elämästä syrjäytyneden aktivistiretkujen kiusaksi.
Et sä mitään pahennusta aiheuta. Sellaista välinpitämätöntä sääliä vain. Ihminen, joka hekumoi kaasuttelusta, taitaa elää monenlaisessa puutteessa. Corvette on aika läpinäkyvää itseterapointia.
Pitääpä ottaa taas hauskat huumoritarrani mukaan, kun lähden sivelemään peltilehmien kylkiä... Ja eräs kaverini harrastaa mersujen riisumista. Keulatähti katkeaa, vaikka ei olisi kova pakkanenkaan. Johtotähti tehdään niin heikoista materiaaleista.
Autoja on kiva vastustaa, kun kuskit ovat tuollaisia (perussuomalaisia) ääliöitä.
Autojen tarpeiden edessä ei pidä alistua! Nouskaamme kapinaan! Autojen terapia ja turvallisuus ei ole meidän asiamme, eikä meidän pidä siihen tuhlata rahojamme!
Autoistuneessa ympäristössä, kuten kaupungin keskustassa ja missä tahansa, kävelen aina mahdollisimman paljon keskellä tietä. Autot joutuvat odottelemaan, että minä poistun paikalta. Se on mielestäni toimivaa toimintaa! Autot todella kurmartavat edessäni, nyökyttelevät ja nikottelevat.
Ja se on sellaista kutkuttavaa vallankäyttöä.
kuskit kihisevät kiukussaan, mutta pakko mikä pakko. Tuntee olevansa melkoinen vaikuttaja, kun kävelee vaikka marketin parkkipaikalla hieman "leveesti"
KATSOS! Siellä sielunkumppanini! Itse myös harrastan samaa, astun suojatielle "yllättäen" mutta tietenkin niin että ei itselleni aiheudu vaaraa, se askel vain, se riittää niin joha alkaa abs-jarrut räkittämään ja nastoja irtoilee, autoilijan hermoja kutittelee kun hieman viivyttelee suojatien ylityksessä..en toki tee tätä kaikille vaan juuri näille joista ulospäin jo näkyy asenne ja autona alla joku miehisyyden jatkopala.
Tuo "corvetten" maininta jo osoittaa että kyseessä ihminen joka on täys tampio, elämä pyörii jonkun hemmetin corvetten ympärillä, tällainen jos joskus vahingossa naisesta itselleen kumppanin saa niin toiseksi jää sillä tällainen hivelee ja hyväilee ja rakastaa sitä corvetteaan enemmän kuin tätä naispuolista kumppaniaan..ja tämä on tosi, näitä näkee.
suojatielle yllättäen, vaan otan oman tilani ja käytän oikeuttani ylittää tie ensin... tämän tavan olen oppinut tummapintaisilta maahanmuuttajiltamme (ehkä heille on niin kotoutuksessa tuo oikeus neuvottu ? )
Näkyvät paremminkin kiirehtivän tielle vinosti jo ennen suojatietä, mikäli näkevät auton lähestyvän... siihen se kiire sitten loppuukin ja lehmäinen löntystely alkaa :)