heräsin justiin ja kävin aamupissalla.. oli aikas punertavaa pissa.. mistä voi johtua.. pitääkö hualestua ? :O nyt on menos rv 29 3
APUAAA
pelotttaaaa..
5126
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Oletko juonut tarpeeksi? Juo runsaasti ja katso vaihtuuko väri normaaliksi, ja pissanäyte voisi olla hyvä ottaa tulehduksen poissulkemisesksi, tosin luultavasti olis myös muita oireita kuten alamaha kipua, kuumettä, selkäsärkyä, kirvelyä virtsatessa ja tiheentynyttä tarvetta. Oletko syöntyt paljon punajuurta viime aikoina tai otttanut jotain uutta lääkettä?
oon juonut paljon vettä...ei oo siis mitää oireita ollu.. en ole syänyt punajuurta... Rautakuurilla oon
Käyhän antamassa virtsanäyte, punaisuus voi olla verivirtsaisuutta ja sen syy on selvitettävä. Rautalääke ei sitä aiheuta.
pitää lähtee käymään tk:ssa.. mulla on kokoajan sellanen tunne että pian tulee lapsivedet :O esikoista odotan.. enkä tiedä todellakaan että voiko se tietää koska lapsivesi tulee ? on jotenki sellanen hassu olo.. en osaa selittää.. :/
mulla oli samanlainen tilanne että virtsa oli ihan punaista, kävin päivystyksessä ja löysivät virtsatieinfektion ja sain lääkekuurin. mitään oireita ei ollut muuta kuin tuo että virtsassa oli paljon verta, ei mitään kipuja tai muutakaan ollut.
kolme viikkoa tuli verta virtsassa ja supistuksia alkoi tulla joten kävin äitipolilla ja selvisi että tulehdus ei ole mennyt ohi joten toinen lääkekuuri.
lääkäri sanoi että joskus raskaana oleva voi saada munuaiskiviä jotka aiheuttaa verenvuotoa ja tämä tutkitaan jos ei ole tulehdusta.