Eli vinkkejä otetaan vastaan: mitkä on teidän mielestä parhaat suht halvat yhdistelmävaunut? Entä turvakaukalo?
Ei ihan kauheasti noihin viitsisi pistää rahaa, mutta ei ihan rimpulatkaan saisi olla. Ja vaunujen pitäisi olla sellaiset, jotka liikkuu myös hiekkatiellä..
Parhaat yhdistelmät?turvakaukalo?
3
892
Vastaukset
- andress
Suosittelen, että turvakaukaloon panostatte, onhan siinä lapsen turvallisuudesta kyse. Myös rattaiden turvallisuutta on tutkittu, mutta en näe sitä niin suurena kuin turvaistuimen. Eli minä ainaki maksoin turvallisesta turvaistuimesta ja rattaat sitten voi ostaa käytettyinä. Ja siinäkin säästää heti rahaa, kun ostaa sellaiset rattaat, jotka on sitten aina ja ei osta sen rinnalle matkiksia yms.
Jos asutte maalla suosittelen isoja etupyöriä ja heittoaisaa. Jos asutte kaupungilla, niin kääntyvät etupyörät, jotka saa lukittua. Jos juoksette paljon, niin kolmipyöräiset ovat juoksussa paremmat kuin nelipyöräiset.
-Teutonia timmy/junior ovat loistavat, menee pitkää ja emme ole kokenee, että pitäisi ostaa isommat ja pienemmät rattaat. Nämä ovat loistavat maastossa ja pienuuden takia ketterät kaupungissa.
-Tavalliset nelipyöräiset vaunut, löytyy brio, gesslein, teutonia, hartan, emmaljunga. Kaupassa sanoivat, että emmaljunga ei ole pysynyt turvallisuuskehittelyn mukana. Siis eivät ole niin turvalliset mitä muut. Nämä ovat siis hyvät maastossa ja malla.
- Isot kääntyvät etupyörät/ taittuva akseli on mahtava maastossa, mutta kaupungissa tuo hyvin ketteryyttä ahtaisiin paikkoihin. Esimerkkejä i'coo peak 4 air, mutsy urban rider ja easywalker qtro.
-Pienet kääntyvät lukittavat etupyörät ovat mahtavat kaupungissa, mutta maatossa kuulemma ei ole sitten niin hyvät. Esimerkkejä bugaboo cameleon (näihin saa talvirenkaat, jotka mahdollistaa maastossa kulkemisen), hartan topline s
-Kolmipyöräset oovat kätevät urheilussa. Mutta taas juoksussa voivat olla liian raskaat. Esimerkkejä. teutonia spirit, gesslein vision
Moniin merkkeihin saa maxi-cosin turvakaukalon adapterilla kiinni (taitaa olla kaikkiin nuihin merkkeihin mitä mainitsin, paitsi emmaljunga,malleihin ei taida käydä) Ja m-c:n turvakaukalo on turvallisin mitä suomessa myydään. Sitten on britaxin turvakaukalo on toiseksi turvallisin, joka kau kanssa monen ratasmerkki runkoon kiinni. Sitten nuiden jäljessä tulee kaikki muut merkin. Mutta suosittelen, että turvakaukalo aina uutena!
Meillä siis timmyt ja olen ollut tosi tyytyväinen. Hyvin meni vauva-aikanakin, vaikka jotkut kauhistelivatkin. Olen työnnellyt monia merkkejä ja testaillut. Itse mitä pidän kaikkein laadukkaimpana (testaillun, seurannut sivusta, lukenut, kuunnellut) i'coo, easywalker, bugaboo, mutsy.
Meillä on ollut britaxin ja m-c:n turvakaukalot. Suosittelen molempia jalustan kanssa! Ystävällä oli graco ja molemmat lapsemme eivät mahtuneet niihin 7kk ikäisenä ja molemmat lapset on menyt britaxin ja m-c:n turvakaukaloihin yli vuoden ikäisenä. Myös sen turvallisuuden kannalta suosittelen vain m-c:tä ja britaxia.
Mutta suosittelen, että käytte katsomassa monissa eri liikkeissä. Ja yhteen myyjään ei kannata uskoa, se voi valehdella päin namaa (meillä käynyt näin), että saisi myytyä jonkun tietyn istuimen. Ja huuto.net on oiva paikka rattaiden etsimiseen. - kahdenäitivantaa
Suosittelen tällä kertaa näin:
Osta huuto.netistä uudenveroinen suht uusi turvakaukalo. Joku hyvä merkki, joka saanut hyvät testitulokset monissa testeissä. Esim. maxi cosi, britax löytyy hyviä.
Turvakaukaloissa yleensä kahden vuoden takuu eli myynnissä varmaan on kaukaloita joissa takuukin jäljellä, kun kaukaloa noin vuosi aina käytetään per lapsi.
Vaunuostoksia kannattaa käydä ihan liikkeessä miettimässä ja miettiä todella niitä omia tarpeita. Tutki mitä vaunut painavat, todella painavia halpoja yhdistelmävaunuja on paljon myynnissä ja niitä ei kukaan lyki enää ratasvaiheessa eli 6kk tulee niille käyttöikää. On eriasia työnnellä vaunuissa 5kg painavaa vauvaa tai 15kg painavaa taaperoa rattaissa. Ratasvaihe tulee olemaan pidempään käytössä kuin vaunuvaihe eli panostakaa ratasosaan. - tämmöstä täällä
Me asumme maalla hiekkateiden varrella ja Emmaljungan Edge Sporttiin ollaan oltu hyvin tyytyväisiä! Hyvät jousitukset, aisassa paljon säätövaraa siltä varalta, että vaunuja lykkää äiti ja isä, joilla paljon pituuseroa... Kevyet lykkiä ja kulkee kyllä peltotielläkin hyvin :D. Miinuksena se, että jos niitä pitää paljon kuljetella autossa, niin ovat kookkaat kuljetettavaksi. Eivät mee kaikkiin farmarimalleihin taitettuna perälle.
Itse en turvakaukaloa ostais kyllä käytettynä, vaikka olisi miten uudehko. Niistä kun ei itse voi päätellä, että onko kolaroitu vai ei. Eli turvakaukalo uutena, mutta vaunut käytettynä. Huuto.net pullollaan laadukkaita käytettyjä vaunuja :) Ennemmin sieltä käytettynä laatumenopelit, kuin uutena halvalla joku rimpulamalli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1921331Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1221148- 70870
- 48864
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53790Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva50745- 53712
- 33692
- 60689
- 52667