Halvat kumpparit

käärmeitä pelkään

Mistä löytyisi aikuiselle miehelle mahdollisimman halvat kumpparit? Ei vaellukselle vaan kyitä vastaan, eli vartta saisi olla enemmän kuin Haissa. Laadullakaan ei niin väliä. Erätukku? Biltema? Kärkkäinen? Motonet?

Kiitos vastauksista

9

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gumitale

      Itseppä juuri kerroit, sen verran voin auttaa että Erätukku ei myy saappaita.

    • kumi ei auta

      kärmeet puree kyllä saappaistakin läpi, juurikin oli juttua metsurista jonka metsurin saappaasta oli kyy purrut läpi. Äijä huomasi kun jalka alkoi turvota kuin ilmapallo.

    • oliskohan..

      se metsuri käyttänyt rikkinäisiä saappaita.Ei se kyllä kumppareista läpi pure.Kyy pakenee aina paitsi jos se on "pikkusiin päin" sillon se ei tunne maan värähtelyä.Motonetista taidat saada parhaiten

    • tyeriä olettamuksia

      Kyy ei aina pakene, älkää nyt uskoko mokomia kaupunkilegendoja. Jos noin olisi, niin kukaan ei koskaan kohtaisi kyitä maastossa.
      Kyy on vaihtolämpöinen ja kun se kerää lämpöä, niin se ei mihinkään lähde.

    • kumi ei auta

      Ei ollut rikki metsurin saappaat, hammas oli vielä saappaassa kiinni ja mennyt siitä läpi.

    • kyy nyt..

      ei kertakaikkiaan yritä myrkyttää esineitä se iskee vaan elävään kudokseen eikä se jää hampaistaan kinni.Tossa vähän wikipediaa
      Kyiltä pysyy turvassa, jos tömistää maata kulkiessaan ja/tai jos pitää jalassa pitkävartisia saappaita. Tömistely pelottaa kyyt tehokkaasti karkuun, sillä vaikka ne ovat kuuroja, ne aistivat maan värähtelyn kaukaakin ja pelkäävät sitä. Saappaat taas suojaavat puremilta. Pihapiirissä kyyn karkottaminen onnistuu parhaiten pitämällä nurmikko lyhyeksi leikattuna ja poistamalla pihalta ruohomättäät, risu- ja romukasat ja muut paikat joihin käärme voi piiloutua. Toinen, mikä kyitä saattaa houkutella on ravinto. Roskat tulisi laittaa sellaisiin astioihin ja lintujen ruokinta suunnitella niin, etteivät ne houkuttele paikalle kyyn ruokaa, jyrsijöitä.

    • tömps,tömps!

      Kyistä pääsee parhaiten tappamalla ja kävellessä maa tömähtelee, joten silloin on aivan mahdotonta kohdata kyytä.

    • kantavat...

      naaraat eivät lähde vaikka veisit paalauskoneen viereen tömpsyttämään.poikaset syntyvät elokuussa

    • tarjoan lapiota

      Aivan ja myös kylmästä vielä kankeat kyyt ovat sitkeässä, kun ne ottavat auringon lämpöä. Tuollaiset wikipedian jutut ovat lähinnä teoriaa ja oikeasti asia on vallan toinen. Kukaan ei koskaan kohtaisi kyytä jos ne aina lähtisivät karkuun maan tärinästä.
      Tapoin joku päivä sitten kyyn joka vain makoili auringossa vaikka siitä oli mennyt jo lapsikatras ihan vierestä, hyvä että eivät päälle astuneet, eikä ollut mikään tiine naaras, siinä pihan reunalla otti mokoma aurinkoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      124
      3755
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      314
      2652
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2180
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      43
      1991
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      11
      1748
    6. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      8
      1269
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      131
      1245
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      96
      1194
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      85
      998
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      52
      962
    Aihe