Halvat kumpparit

käärmeitä pelkään

Mistä löytyisi aikuiselle miehelle mahdollisimman halvat kumpparit? Ei vaellukselle vaan kyitä vastaan, eli vartta saisi olla enemmän kuin Haissa. Laadullakaan ei niin väliä. Erätukku? Biltema? Kärkkäinen? Motonet?

Kiitos vastauksista

9

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gumitale

      Itseppä juuri kerroit, sen verran voin auttaa että Erätukku ei myy saappaita.

    • kumi ei auta

      kärmeet puree kyllä saappaistakin läpi, juurikin oli juttua metsurista jonka metsurin saappaasta oli kyy purrut läpi. Äijä huomasi kun jalka alkoi turvota kuin ilmapallo.

    • oliskohan..

      se metsuri käyttänyt rikkinäisiä saappaita.Ei se kyllä kumppareista läpi pure.Kyy pakenee aina paitsi jos se on "pikkusiin päin" sillon se ei tunne maan värähtelyä.Motonetista taidat saada parhaiten

    • tyeriä olettamuksia

      Kyy ei aina pakene, älkää nyt uskoko mokomia kaupunkilegendoja. Jos noin olisi, niin kukaan ei koskaan kohtaisi kyitä maastossa.
      Kyy on vaihtolämpöinen ja kun se kerää lämpöä, niin se ei mihinkään lähde.

    • kumi ei auta

      Ei ollut rikki metsurin saappaat, hammas oli vielä saappaassa kiinni ja mennyt siitä läpi.

    • kyy nyt..

      ei kertakaikkiaan yritä myrkyttää esineitä se iskee vaan elävään kudokseen eikä se jää hampaistaan kinni.Tossa vähän wikipediaa
      Kyiltä pysyy turvassa, jos tömistää maata kulkiessaan ja/tai jos pitää jalassa pitkävartisia saappaita. Tömistely pelottaa kyyt tehokkaasti karkuun, sillä vaikka ne ovat kuuroja, ne aistivat maan värähtelyn kaukaakin ja pelkäävät sitä. Saappaat taas suojaavat puremilta. Pihapiirissä kyyn karkottaminen onnistuu parhaiten pitämällä nurmikko lyhyeksi leikattuna ja poistamalla pihalta ruohomättäät, risu- ja romukasat ja muut paikat joihin käärme voi piiloutua. Toinen, mikä kyitä saattaa houkutella on ravinto. Roskat tulisi laittaa sellaisiin astioihin ja lintujen ruokinta suunnitella niin, etteivät ne houkuttele paikalle kyyn ruokaa, jyrsijöitä.

    • tömps,tömps!

      Kyistä pääsee parhaiten tappamalla ja kävellessä maa tömähtelee, joten silloin on aivan mahdotonta kohdata kyytä.

    • kantavat...

      naaraat eivät lähde vaikka veisit paalauskoneen viereen tömpsyttämään.poikaset syntyvät elokuussa

    • tarjoan lapiota

      Aivan ja myös kylmästä vielä kankeat kyyt ovat sitkeässä, kun ne ottavat auringon lämpöä. Tuollaiset wikipedian jutut ovat lähinnä teoriaa ja oikeasti asia on vallan toinen. Kukaan ei koskaan kohtaisi kyytä jos ne aina lähtisivät karkuun maan tärinästä.
      Tapoin joku päivä sitten kyyn joka vain makoili auringossa vaikka siitä oli mennyt jo lapsikatras ihan vierestä, hyvä että eivät päälle astuneet, eikä ollut mikään tiine naaras, siinä pihan reunalla otti mokoma aurinkoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7748
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3722
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1876
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1160
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1013
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      973
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      772
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      268
      703
    Aihe