Kauanko vielä...?

LA tänään, kohdunsuu pehmeä mutta takana kiinni ja kohdunkaulaa vielä jäljellä. Lapsiveden määrä aika vähäinen (kuulemma normaalia tässä vaiheessa). Supisteluja on ollut, ihan napakoitakin muttei kuitenkaan kovin kipeitä. Mitä veikkaatte, meneeköhän käynnistykseen? Lääkäri arveli, että ihan lähipäivinä sieltä ei olla tulossa :(
395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei ne heti LA käynnistele jos ei ole mitään vaaraa vauvalla eikä äipällä.

Äänestä

juu ei ne käynnistele vielä... Täällä menossa jo rv 41 4 ja pakko sanoa että hyvin turhauttavaa... Merkkejä synnytyksestä ollut jo viimeiset 4-5 viikkoa joten voi mennä kauankin ;D

Viikon ollut kohdunsuukin auki jo 2cm mut siltikään ei poju ole vielä ulos halunnut

Äänestä

En odottanutkaan, että heti käynnistäisivät... Vaan lähinnä, että kestääkö paikkojen kypsyminen vielä viikkoja eli sinne käynnistykseen asti, vai voiko tapahtua päivissäkin.

Toivottavasti tulevamamma pääset pian tositoimiin, varmaan on kärsivällisyys koetuksella!

Onneks ei enää millään voi mennä montaa viikkoa täälläkään :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


käynnistykseenkö? kirjoitti:

LA tänään, kohdunsuu pehmeä mutta takana kiinni ja kohdunkaulaa vielä jäljellä. Lapsiveden määrä aika vähäinen (kuulemma normaalia tässä vaiheessa). Supisteluja on ollut, ihan napakoitakin muttei kuitenkaan kovin kipeitä. Mitä veikkaatte, meneeköhän käynnistykseen? Lääkäri arveli, että ihan lähipäivinä sieltä ei olla tulossa :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu