Kanta-Hämeen Kassi-Alma

uus kanta-hämäläinen

Olen asunut kolmisen vuotta Kanta-Hämeessä, parissa eri paikassa ja pyörinyt koko maakunnan alueella. Olen pari kertaa nähnyt tämän Kassi-Alman liikenteessä.. melkoisen puliakan näköinen, joka raahaa mukanaan matkalaukkuja, reppuja, rinkkoja,, niitä on aivan valtavasti!! Varmasti sata, enemmänkin(?).. siirtää niitä yksi kerrallaan vähän matkaa tietä eteenpäin, ja sitten hakee seuraavan

Kaksi vuotta sitten olen nähnyt Alman Lammilla, matkalla Vääksyn suuntaan.. ja nyt eilen pitkästi aikaa törmäsin häneen Lopella, aivan keskellä kirkonkylää..

Alkoi vain kiinnostaa, että onko kyseessä yksi ja sama henkilö, vai onko näitä kummajaisia liikkeellä useampiakin tässä rakkaassa maakunnassamme? Entä liikkuuko Alma myös K-Hämeen ulkopuolella?? Matkat ovat nimittäin valtavia joita tekee..

21

1845

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Guugle ..

      En jaksa kirjoittaa,sama alma se on,reissannut vuosia jo,lappiin pyrki viime kesänä,mutta tais matka tyssätä keski-suomeen,ja sääskiä se lappi olisi ollut täynnä,kuka hullu sinne menisi.

    • Eleclya88

      Viimeks bongattu lopen kohalla :D

    • Googlaa

      Laukku-Leena. Sieltä Joroisten lehden kirjoitus: Laukku-Leena kiertää Suomen teitä.

    • Noidannuoli iskee

      Helpompi olis kulkea jos ois vähemmän laukkuja riesana.

      • No niinpä,

        mutta mitenkä sen sais Leenalle päähän. Ottais vastaan jonkun tilan, jossa vois laukkuja säilyttää. Olen tietoinen, että tätäkin vaihtoehtoa on hänelle tarjottu. Ottais vaan tärkeimmän laukun mukaan ja makuupussin. Luontomatkailu täten ois varmaan paljon vauhdikkaampaa menoa. Vaikka mihin hänellä kiire.


      • JOKO....
        No niinpä, kirjoitti:

        mutta mitenkä sen sais Leenalle päähän. Ottais vastaan jonkun tilan, jossa vois laukkuja säilyttää. Olen tietoinen, että tätäkin vaihtoehtoa on hänelle tarjottu. Ottais vaan tärkeimmän laukun mukaan ja makuupussin. Luontomatkailu täten ois varmaan paljon vauhdikkaampaa menoa. Vaikka mihin hänellä kiire.

        Leena on saanut kyydin Lopelta eteenpäin?


      • 27
        JOKO.... kirjoitti:

        Leena on saanut kyydin Lopelta eteenpäin?

        Eilen ja tänään jälleen Lopella


      • :::::::::::
        27 kirjoitti:

        Eilen ja tänään jälleen Lopella

        Matka ei siis edisty. Mutta, onneksi ilmat ovat jo aika mukavat luontomatkailuun.


      • ...
        ::::::::::: kirjoitti:

        Matka ei siis edisty. Mutta, onneksi ilmat ovat jo aika mukavat luontomatkailuun.

        Tänään oli jossain Lopen ja Riihimäen välillä...


    • Näytti syövän jotain

      Yhä edelleen Lopella

    • sfasfef

      majailee siin janavalon kohilla kapulaisen pellon laidalla

      • Leenapa

        onkin Oitissa.


      • Kyllä kyllä ymyyyy.
        Leenapa kirjoitti:

        onkin Oitissa.

        Oitissapa hyvinii!


    • siltappaan

      On pyörinyt koko talven lopen suunnalla. viime sunnuntaina itse pongasin 54 läylijäisten risteyksessä oli kassi määrä kasvanut huomattavasti viime kesästä . On ollut kuulo puheiden mukaan joskus opettaja.

    • Liian kauan puuttees

      Suostusikohan hän sukupuoliyhteyteen jos avustasi kassien kantamisessa?

      • Älä sitä

        täältä kysele. Rohkeasti juttusille. Voisit tarjota vaikka emännänpaikkaa.


      • Missä,,,
        Älä sitä kirjoitti:

        täältä kysele. Rohkeasti juttusille. Voisit tarjota vaikka emännänpaikkaa.

        Leena???


    • LOPETTAKAA TÄMÄ!

      Mitäs tämä keskustelu taas on? Tästä ihmisestä keskustelu ja hänen paikantamisensahan jo lopetettiin toisaalla täällä Suomi24-palstalla.
      ANTAKAA LEENAN OLLA JA LOPETTAKAA TÄMÄKIN HÖMPPÄ, hän on vapautensa ansainnut eikä ole tehnyt kenellekkään mitään pahaa. Vapaus liikkua, se koskee myös Leenaa.

    • Ihme tyyppi

      Älä sinä yllä inise, kun itse nostit haudasta tämän aiheen!
      Mitä mielihyvää voi tuollainen itselle rahjääminen tuotaa?

    • hggfdsdfff

      olet noin 4 kuukautta perässä.

      • Hartolassa,

        nykyään oleskellut tämä kirjoitusten kohde.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2618
    2. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      71
      2560
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      73
      2311
    4. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      23
      1841
    5. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      213
      1799
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1670
    7. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      92
      1489
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1470
    9. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      20
      1461
    10. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      12
      1430
    Aihe