Hei,
olen 23-vuotias juuri sairaanhoitajaksi valmistunut tyttö (nainen). Pidän hoitoalasta, mutta sitten taas toisaalta jokapäiväiväisenä työnä en pidä. Haluaisin yliopistoon (amk:ssa ei oikein mene mitään...?) opiskelemaan alaa, jolla olisi suht hyvä työllisyys, sisäänpääsykokeissa ei ole matematiikkaa/fysiikkaa/kemiaa ja olisi suht helppo päästä sisälle. Minulla on CC,E,M paperit.
olen 23-vuotias juuri sairaanhoitajaksi valmistunut tyttö (nainen). Pidän hoitoalasta, mutta sitten taas toisaalta jokapäiväiväisenä työnä en pidä. Haluaisin yliopistoon (amk:ssa ei oikein mene mitään...?) opiskelemaan alaa, jolla olisi suht hyvä työllisyys, sisäänpääsykokeissa ei ole matematiikkaa/fysiikkaa/kemiaa ja olisi suht helppo päästä sisälle. Minulla on CC,E,M paperit.
Vastaukset 5
Vanhimmat
AMK-tutkinnolla voit hakea suoraan kaksivuotiseen maisteritutkintoon yliopistolla (yleensä pelkkä paperihaku), mutta en kyllä osaa sanoa, että mikä sitten olisi sellainen ala, mihin pääsisi suoraan hoitsun papruilla...
Noilla kertomillasi taustatiedoilla ei kyllä voi oikein vinkata mihinkään linjalle, jonne pääsisi helposti... Paperisi ovat "tusinatavaraa" (ja vielä kun olet kirjoittanut vain neljä ainetta ja monissa paikoissa huomioidaan haussa väh. 5 kirjoitettua ainetta), joten mihinkään suoravalintaan et pääse (varsinkaan kun ei matikkaa tms. taustalla). Lisäksi kun juuri nuo matemaattiset alat ovat suhteellisen "helppoja" (tilastollisesti) päästä sisään (siis suuret sisäänottomäärät, suhteellisesti vähän hakijoita). Ja esim. tietotekniikan puolelle on usein myös hyvät sisäänottoprosentit, mutta kannattaako hakea jonnekin mikä ei kiinnosta tipan vertaa vain sisäänottoprosenttien perusteella vai mennä opiskelemaan jotain alaa, joka oikeasti kiinnostaa (vaikka sisäänottoprosentti olisi sitten 1% hakijoista)?
Oletko ajatellut esim. ylempää amk-tutkintoa sairaanhoitajakoulutuksesta ("helpompi" edetä esim. osastohoitajaksi, palvelutalon johtajaksi tms.)? Tai esim. erikoistumista (en tiedä kuinka käytännössä onnistuu, mutta esim. terkkariksi, kätilöksi, ensihoitajaksi jne. jos "perussairaanhoitaja" ei tunnu omalta)?
Eteenpäinpyrkivä hakee tietysti yliopistoon lukemaan hoitotiedettä. Käsittääkseni alalla on amk-tutkinnosta jonkin verran hyötyä. Työllisyydestä tai opiskelemaan pääsyn helppoudesta en osaa sanoa yhtään mitään.
Minulla oli hieman paremmat paperit kuin sinulla (yksi E enemmän), muutoin sanoisin, helppoa pääsyä sinulla ei ole minnekään, joudut helpoinkiinkin paikkoihin lukemaan 1-3 kk. Eli en usko, että löydät yliopistoista sellaista paikkaa, johon olisi sekä helppo päästä sisään hyvä työllisyys.
Voit valita AMK-alasi melko vapaasti, jos olet valmis hakemaan muihinkin kaupunkeihin kuin niihin kaikista suurimpiin. On huomattavan paljon helpompaa päästä sisälle esim. Pohjanmaan kouluihin kuin Helsinkiin tai Turkuun!
Opiskele poikkitieteitä. Vaikka liiketaloutta, sitä tarvitaan aina.