Moi
Ilmastoinnin lauhdutin meni vaihtoon, mistä sais edullisesti varaosan?
Eikös se sijaitse jossain jäähdyttimen kupeessa nokassa, on meininki vaihtaa itse, vaikka työläs kuulemma, onko vaihdosta jollain kokemusta?
Kuulin, että turussa olis hyvä lauhduttimen ostopaikka, en vaan tiedä sen kummemmin. Kuivain kannattaa vaihtaa samalla, ennen täyttöä.
Grand Cherokeen ilm. lauhdutin
2
232
Vastaukset
- ............
Kannattaa ainakin nämä liikkeet tsekata:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9737289 - Jeep V8
Eli siis kenno. Ko. osa on ikäänkuin samaa puuta jäähdyttimen kennon kanssa.
Eli keulimmaisena on tämä ilmastoinnin kenno ja samassa paketissa Syylari.
Itselläni Jeep GC / ZJ sarjan 5.2 V8 ja sama homma olis edessä.
No osa tiivistesarjoineen on ollut autotallissa (vielä paketissa) jo viime
syksystä. Ostamani kenno on näitä Four Season merkkisiä, eli Amerikkalainen
merkki, mutta Meksikossa tehty (kuten moni muukin varaosa Jeeppiin).
Maksoin kennosta 250eur ja tähän päälle tulee sitten vaihtotyö, joka yleensä sisältää myös järjestelmän täytön. pelkkästä täytöstähän veloitetaan yleensä 80-120eur.
Kuivaimen vaihtaminen on aika helppoa, mutta alkuperäinen Chrisler/Mopar osa onkin tosi arvokas, maksoin joku vuosi sitten jotain 350eur. Four Seasonilta löytyi sama osa 200eur, muttei valitettavasti jostain syystä sopinut.
Originalissa ei niitä ongelmia ollut.
Varaosien alkuperästä ei voi koskaan olla 100% varma, sillä toissakesänä levahti ABS-jarrujen ohjainyksikkö jota ei luonnolllisestikaan Moparin tuotteeseen saanut tarvikkeena. Boxi tuli tehtaalta hienosti Chryslerin logoilla ja Moparin teksteillä varustettuna ja samassa laatikossa luki että, made in Philippines (heh, heh...)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 836239
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj524393- 764157
- 1314071
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️263048Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?493026Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72697- 302337
- 2042171
- 431908