Pärnun kylpylät (Söprus)

Kylpijä

Hei te kaikki viron, erityisesti pärnuun seudulla kylpylälomia viettäneet. Minkälainen maku on jäänyt hoidoista, kylpylöistä? Erityisesti terveyskylpylä Söprus kiinnostaisi. =)

9

9824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähän

      Olin viime kesänä Estonian Valkoinen talo-kylpylässä ja kiertelin katselemassa ulkoapäin muutkin kylpylät. Söprus sijaitsee aivan ihanassa paikassa keskellä rantapuistoa ja lähellä uimarantaa. Jos menisin Pärnuun sellaiseen aikaan kesästä että merivesi on lämmintä, valitsisin ehdottomasti Söpruksen(Puute on se ettei siellä ole uima-allasta) Hoitoja en voi verrata mutta eivätköhän ne ole aika samantasoisia, joskin eri hoitoja eri kylpylöissä.

      • Eva

        Mitä pidit itse Valkoisesta Talosta? Menen sinne ensi viikolla. Olisi hauska tietää mitä pidit itse hotellista ja hoidoista. Entä Pärnun kaupunki? En ole koskaan ennen ollut Virossa, pärjääkö siellä suomen kielellä?


      • talo
        Eva kirjoitti:

        Mitä pidit itse Valkoisesta Talosta? Menen sinne ensi viikolla. Olisi hauska tietää mitä pidit itse hotellista ja hoidoista. Entä Pärnun kaupunki? En ole koskaan ennen ollut Virossa, pärjääkö siellä suomen kielellä?

        Nyt vasta luin viestisi, joten lienet jo matkustanut, mutta vastaan jotakin. Valkoinen talo oli mielestäni ihan ok, sopivan kokoinen ei liian suuri. Ruokailu oli seisovasta pöydästä, joten sai valita itse. Se oli kotiruokaa, ja ihan hyvää, tosin loppuviikosta alkoi tuntua ttä usein samaa ruokaa. Hoitoja saimme tosi paljon koska oli juhannusviikko ja vähän asiakkaita. Pyydettäessä järjestivät hoitoajat matkakumppanini kanssa siten, että saimme vapaa-ajan yhtä aikaa. Mieti etukäteen itse, mitä hoitoja haluat.


    • varaukset

      Huolehdi ajanvaraukset vaikka puhelimella tai sähköpostilla, jotta hoitovuorosi järjestyy jonottamatta.

      Miellä kävi näin.
      Vaimo otti hieronnan, kynsihoidon, hiushoidon , jonku savikylvyn ja ties mitä...
      Näitten ajat sijoittuivat hankalasti siten, ettei hoitolaitoksesta ( kylpylästä ) päässyt kahden päivän aikana poistumaan.
      Viimeisenä päivänä sitten tokaisi, että nyt heti kaupunkia katsomaan, kun varatut kaksi päivää meni jonottaissa hoitoihin.

      • Heksa

        Ei ole tuollaista koskaan sattunut, ollaan vaimon kanssa oltu eri kylpylöissä lähes 10 kertaa. Aina on saatu perushoitoajat aamupäivälle. Nämä kauneushoidot ovat eri asia, nehän on varattava mahd. jonottamalla.
        Olitteko ns. kauneushoito-matkalla, 4 pv?? Me olemme käyneet viikon matkoilla. Joten näissä aikavaruksissa voi olla eroja.
        Niin ja suomen kielellä pärjää, jos ei heti ymmärrä, voi kysyä uudestaan.


      • Kylpiä
        Heksa kirjoitti:

        Ei ole tuollaista koskaan sattunut, ollaan vaimon kanssa oltu eri kylpylöissä lähes 10 kertaa. Aina on saatu perushoitoajat aamupäivälle. Nämä kauneushoidot ovat eri asia, nehän on varattava mahd. jonottamalla.
        Olitteko ns. kauneushoito-matkalla, 4 pv?? Me olemme käyneet viikon matkoilla. Joten näissä aikavaruksissa voi olla eroja.
        Niin ja suomen kielellä pärjää, jos ei heti ymmärrä, voi kysyä uudestaan.

        Mäkin hiukka ihmettelin tota aiempaa viestiä, mutta he ovat ilmeisesti olleet juuri sellaisella "kauneuslomalla", koska eihän hoitoja voi edes varata ennakkoon, ei ennenkuin lääkäri on tehnyt tulotarkastuksen. Eikä mullakaan ole ollu mitään ongelmia hoitojen aikavarausten suhteen, aina olen hoidot saanu aamupäiviksi. Ja ne "ylimääräiset" hoidothan voi sit varata ihan mihin haluaa.. itse harvoin niitä olen edes kylpylässä ottanut.


    • Alvari

      Alvari oli muutama viikko sitten puolison kanssa rentoutumassa k.o.paikassa. Ise kylpylä on hieman huono sana,kun siellä ei ole allasosastoa.Paikkana se on kohtalaisen viihtyisä,sijainti keskellä puistoa ja rantakin on lähellä.Meidän huone oli Villassa (huvilassa),joka on päärakennuksen läheisyydessä;aivan mahtavaa.Tässä huvilarakennuksessa on kahvila,josta saa kahvia ym. virvokkeita kohtuu hintaan.Päärakennus on ulkoapäin hieman rapistunut,mutta korjauksia on suunnitteilla.
      Hoidot määrää lääkäri,tarkastuksen jälkeen.Hoitoja on noin 3/päivä. Me saatiin hoidot aamupäiväksi joten jäi aikaa myös kaupungilla käyntiin.Hoitojen kesto ei ole kuin n.15-20 min.Lisää saa kun ostaa niitä.Henkilökunta on virolais/venäläistä,mutta ymmärtävät suomen kieltä.Ei tietenkään ole pahasta jos osaa "räägimä eesti keel".Ruoka ei ollut aivan Alvarin makuun ,mutta kyllä sillä pärjäsi.
      Kaupungilla aivan kirkon vieressä on hyvä ruokapaikka Steffani,on paikallistenkin suosiossa.

      • Alvari

        Jo oli Alvarilla nakit taas jumissa, kun hyppäsi kirjoitusvirhe jo otsikkoon !


      • kylpiä
        Alvari kirjoitti:

        Jo oli Alvarilla nakit taas jumissa, kun hyppäsi kirjoitusvirhe jo otsikkoon !

        ...kiitokset infostasi, ja oikein aurinkoista kesää! =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      244
      2165
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      189
      1644
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1302
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1005
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      816
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      800
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      771
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      760
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      746
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe