7-vuotias ja videopelit

pupu7919

Mitä mieltä olette kun pieni lapsi, 7-v, pelaa koko päivän videopelejä? Tietokoneella, konsolilla, kännykällä...ihan millä vain. Ei tee muuta kun pelata näitä. Aamulla herää ja heti se on jo pelaamassa, tulee koulusta ja taas videopelillä, Jopa jo ennen nukkumaan menoa vielä se haluaa pelata ja monta kertaa on ollut hereillä sängyssä sanoen "en mene nukkumaan, haluan pelata sitä peliä". Olen puhunut vakavasti sen isän kanssa, ja sen isän mielestä, se on pieni lapsi. Että anna olla. Isälle on ihan sama näköjään jos pelaa vaikka 10 tuntia/pv. Mutta kun selvästi tulee pelattua yli 5 tuntia joka ikinä päivä, toi ei ole hyvä lapselle. Ei se jaksa mennä ulos tai tehdä jotain muuta. Jos sanon, että "lue kirjaa" kun kyselee mitä se voi tehdä, niin se kiukuttelee ja sitä harmittaa.

Emme tee enää juttuja yhdessä perheenä. Ja kyllä toi harmittaa minua. En sano, ettei saa pelata ollenkaan näitä, mutta kohtullisesti kyllä se voi. Ja sitten sille tulee itku, jos ehdottelen muuta tekemistä.

Neuvoja? Kiitos!

2

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apuja556677

      Peliajan saat itse päättää lapsellesi, mutta kun käsket hänet ulos, tai tekemään jotain muuta, kerro että pelaamaan ei pääse jos ei mene. Jos ei muu auta niin tietokoneesta johto irti ja piiloon.

    • Pelaava isä

      Onko pelaaminen jotenkin huonompaa tekemistä kuin kirjojen lukeminen? Pelit ovat ihan yhtälailla taiteenlaji kuin muuki, mikä yleensä mielletään sellaiseksi. Mutta silti, pari kolme tuntia päivässä on tuon ikäiselle kyllä maksimi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7474
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2906
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1746
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1384
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe