Mitä mieltä olette kun pieni lapsi, 7-v, pelaa koko päivän videopelejä? Tietokoneella, konsolilla, kännykällä...ihan millä vain. Ei tee muuta kun pelata näitä. Aamulla herää ja heti se on jo pelaamassa, tulee koulusta ja taas videopelillä, Jopa jo ennen nukkumaan menoa vielä se haluaa pelata ja monta kertaa on ollut hereillä sängyssä sanoen "en mene nukkumaan, haluan pelata sitä peliä". Olen puhunut vakavasti sen isän kanssa, ja sen isän mielestä, se on pieni lapsi. Että anna olla. Isälle on ihan sama näköjään jos pelaa vaikka 10 tuntia/pv. Mutta kun selvästi tulee pelattua yli 5 tuntia joka ikinä päivä, toi ei ole hyvä lapselle. Ei se jaksa mennä ulos tai tehdä jotain muuta. Jos sanon, että "lue kirjaa" kun kyselee mitä se voi tehdä, niin se kiukuttelee ja sitä harmittaa.
Emme tee enää juttuja yhdessä perheenä. Ja kyllä toi harmittaa minua. En sano, ettei saa pelata ollenkaan näitä, mutta kohtullisesti kyllä se voi. Ja sitten sille tulee itku, jos ehdottelen muuta tekemistä.
Neuvoja? Kiitos!
7-vuotias ja videopelit
pupu7919
2
303
Vastaukset
- apuja556677
Peliajan saat itse päättää lapsellesi, mutta kun käsket hänet ulos, tai tekemään jotain muuta, kerro että pelaamaan ei pääse jos ei mene. Jos ei muu auta niin tietokoneesta johto irti ja piiloon.
- Pelaava isä
Onko pelaaminen jotenkin huonompaa tekemistä kuin kirjojen lukeminen? Pelit ovat ihan yhtälailla taiteenlaji kuin muuki, mikä yleensä mielletään sellaiseksi. Mutta silti, pari kolme tuntia päivässä on tuon ikäiselle kyllä maksimi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856483
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2905454Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii984151- 522900
- 272874
- 1202093
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua472030Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘991767- 721301
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1591151