Peili soutuveneeseen?

Heleen

Millainen peili tai muu apukeino olisi hyvä soutuveneeseen ettei törmäilisi soutaessa? Ja pystyy paremmin nauttimaan vesillä olosta.
Satamien lähellä on vilkas moottoriveneliikenne.

Mistä peilin voi ostaa? Pääkaupunkiseudulta.

8

2721

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Julle

      Useimmissa veneissä on peräpeili valmiina.

      • Heleen

        Katsoin eilen ja tänään satamassa peräpeilejä, mutta niitäpä ei näkynyt yhtään. Ei soutu- eikä moottoriveneissä. Lienevät pressujen alla tai niitä ei ole ollenkaan.

        Kuka tietää, mistä saa soutuveneeseen peräpeilin?


      • ykä
        Heleen kirjoitti:

        Katsoin eilen ja tänään satamassa peräpeilejä, mutta niitäpä ei näkynyt yhtään. Ei soutu- eikä moottoriveneissä. Lienevät pressujen alla tai niitä ei ole ollenkaan.

        Kuka tietää, mistä saa soutuveneeseen peräpeilin?

        Kiinnitä sellainen pienentävä polkupyöriin tarkoitettu kevyt peili lippalakkiin,tai kyllä sellainen tarrakiinnitteinen auton sivupeiliin tarkoitettu kuolleenkulman-peilikin käy?Näin kerran kilpapyöräilijän ,jolla oli kypärässä peili...siitä se kuikuili mitä takana tapahtuu...sinun tapauksessa edessä :)


    • Anonyymi00004

      Ostin fillariin tarkoitetun peilin, joka on teräsvarren päässä. Varren toisessa päässä on kierrettä noin 3 sentin verran. Lisäksi ostin Clas Ohlsonilta klipsivalaisimen, josta poistin valaisinosan ja kiinnitin peilin varren erittäin jämäkkään klipsiin.

      Peilin voi kiinnittää helposti ja riittävän tiukasti klipsillä veneen laitaan. Peilin paikkaa voi helposti muuttaa ja peilin voi ottaa mukaan veneeltä lähtiessä.

      Nyt on menossa kokeilu- ja kehittelyvaihe, jossa haen peilille parasta paikkaa. Hommaa vaikeuttaa se, että soudan rullapenkillä. Ensimmäiset kokeilut osoittivat, että peili olisi paras laittaa niin, että vedon loppuvaiheessa voi sen kautta vilkaista mitä edessä näkyy. Nykyinen peili on ihan "suora", mutta lievästi laajakulmainen näkymä olisi varmaan parempi.

      Kehittely jatkuu. Klipsikiinnitys on jo osoittautunut hyväksi. Peilin paikka ja laajakulmaisempi näkymä pitää vielä kehittää toimiviksi.

    • Anonyymi00005

      Jepujeejuunäinseon.
      Itse laitoin molemmin puolin kaiteeseen polkupyörän peilit.
      Sitten kun ajan moottorilla, käännän peilit, että osaan väistää oikeita veneilijöitä.

      • Anonyymi00006

        Ennen oli laivat puuta, miehet oli rautaa hiio hoi.


    • Anonyymi00007
      UUSI

      Pitää tehdä airomekanismi jossa soutaja voi istua kasvot menosuuntaan, olen sellaisen Ruotsissa nähnyt.

    • Anonyymi00008
      UUSI

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      179
      1766
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      987
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      94
      874
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      693
    5. 52
      674
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      578
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      166
      531
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    9. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      25
      497
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      193
      466
    Aihe