Olen armejasta juuri vapautunut nuori mies. Jos ilmoittaudun työttömäksi työnhakijaksi, ja saan hankittua itselleni työpaikan, voiko työnantaja saada jotain tukea minut palkatessaa?
työttömän työllistäminen
töihin
4256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pienintä tukea, eli noin 450 euroa kuukaudessa sun työnantajalle voidaan EHKÄ myöntää. Muistaakseni siinä on paljon helpommat ehdot kuin siinä toisessa, korkeammassa palkkatuessa.
En ole ihan varma, mutta pitääkö kuitenkin tuossa pienemmässäkin tuessa olla työttömyyttä ensin takana väh. 6kk.
Sun oma työkkäri voi kertoa asiasta tarkat tiedot.
Kysy sun omalta virkailjalta, mikä sun alueen työkkärissä on ollut linjauksena, että millä ehdoin pienintä palkkatukea on myönnetty.
Työnantajat on tietysti mielissään, kun vähänkin rahaa myönnetään. Toivottavasti sulla onnistuu asia.
Testaa tuolta täyttyvätkö sanssi-kortin kriteerit omalla kohdallasi:
http://www.sanssi.fi/files/sanssi/kyselyt/600x800_kysely_tyonhakijalle_suomeksi.swf
Pahimpia ovat kyllä nuo yritykset, jotka toimivat "yhteistyössä" työvoimatoimiston kanssa ja tarjoavat jotain koulutusohjelmaa, jonka jälkeen on EHKÄ mahdollista työllistää itsensä.
Kaverini oli ikaalilaisessa tilitoimistossa Tampereen toimipisteessä töissä, johon otettiin neljä ihmistä tekemään töitä palkatta tällaisen puolen vuoden työllistämisohjelman kautta. KUKAAN heistä ei ole yrityksen listoilla. Kaikki toivoivat saavansa työpaikan tätä kautta. Mielestäni tämä on työttömien hyväksikäyttöä!
Varokaa..
Palkattomasta työstä tuolla enemmän:
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=483780