Ledien juottaminen

Ledit näyttävät tuhoutuvan, jos ne kuumenevat liikaa. Mikä on turvallisin tapa juottaa ledejä? Lyijytön tinakin vaatinee korkeampaa juotoslämpötilaa.

10

1628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enpäs ole yhtäkään onnistunut tuhoamaan ... juotatko hapettuneisiin kuparifolioihin, jos niin pitkään pitää lämmittää

      jospas tinaisit liitoskohdan molemmat puolet etukäteen?

    • -.-.-

      Koko 40-vuotisen urani aikana en ole onnistunut tuhoamaan ainuttakaan lediä tai muutakaan komponenttia juottamalla.

      Kyllä ne leditkin kestävät hyvin normaalin juottamisen, vaikka tina olis lyijytöntäkin.

      Ethän vain juottanut nestekaasuliekillä?
      Ehkä olis syytä tutustua oikeaoppiseen juottamiseen.

      Tuossa sulle juotoskouluvideo! ;)

    • juotosmies

      Termostaattijuotin, ja riittävän korkea lämpötila, jotta kuumennusaika voi olla hyvin lyhyt. Itselläni on Wellerin WS-81, ja lämmöksi laittaisin 350-375 astetta, ja vaikka neljäsataakin astetta, mutta silloin ei voi jäädä tupeksimaan ja harjoittelemaan, vaan on oltava nopea.

      Valitse oikea tina. Olen sitä mieltä, että lyijyllinen on parempaa kuin lyijytön. Tinan sisällä oleva fluksi on tärkeä, varsinkin jos juottaa patinoituneeseen tai likaiseen pintaan. Silloin fluksin pitää olla hyvin aktiivinen ja "aggressiivinen", esim. Stannolin Kristall 511 (tai ainakin 505). Jos juottaa uutta ja puhdasta pintaa ilman likaa ja patinaa, vähemmän aktiivinen Kristall 400 on hyvä.
      Tässä on muutamia Stannolin tinoja:
      http://www.vekoy.com/index.php?cPath=91_419_1455

      • juotosopisto

        Käy Googlella sivuilla "elektroniikkaabytane", ja sieltä "Tanen juotosopisto" sivustoon.


      • Marssi Järjestys
        juotosopisto kirjoitti:

        Käy Googlella sivuilla "elektroniikkaabytane", ja sieltä "Tanen juotosopisto" sivustoon.

        Riittävästi lämpöä jolloin juotetava kohde lämpiää nopeasti (lämpömäärä) ja sitten tinaa perään - tinaa ei viedä juottimen kärkeen vaan juotettavaan kohteeseen.


      • Ohi Mennen
        Marssi Järjestys kirjoitti:

        Riittävästi lämpöä jolloin juotetava kohde lämpiää nopeasti (lämpömäärä) ja sitten tinaa perään - tinaa ei viedä juottimen kärkeen vaan juotettavaan kohteeseen.

        Lisään vielä, että jos juotetaan vaikkapa taajakinttuisia TSSOP-kikkuloita, niin silloin tekniikat ovatkin jo toisenlaisia ja lämpötila on oltava säädettävissä.


    • .-.-.

      Olen sen aikakauden elektroonikko, jolloin oli germaniumtransistoreita, kuten OC74, AC128, jne. Nämä ovat paljon arempia lämpötilan suhteen, enkä ole niitäkään onnistunut juottamalla rikkomaan .

      Avainsanoja on puhdas juottimen terä, riittävästi lämpöä. Tina (hartsijuoksute tinalangan sisällä) juotoskoheeseen, ei suoraan juottimen terään, jolloin juotos onnistuu parissa sekunnissa. Kuten tässä jo muutkin ovat neuvoneet.

      Elektroniikkajuotoksiin sopiva juottimen teho on 40 - 60W. Pienemmälläkin, 25W pärjää, jos ei ole juotettavana paljon lämpöä tarvitsevia komponentteja, tai läpikuparoituja monikerroslevyjä (jotka imevät lämpöä), kuten esim. emolevyt ovat.

      Termostaattijuottimet kestoterillä ovat nykyisin niin halpoja, joten enemmän harrastavalle se on kannatettava ostos.

      • Aivan oikein

        Juotostapahtumaan saa mennä sen kaksi sekuntia - ei enempää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3354
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      551
      2077
    3. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      84
      1956
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1950
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1588
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1528
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1297
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      48
      1220
    Aihe