On tässä vähän hukassa onko muillakin tälläistä... 3.5 vuotias ei tottele, kiukkuaa, haluaa tehdä kaiken itse vaikka ei osaakkaan, ei suostu nukkumaan päiväunia vaikka vauhdista päätellen ne ihan selkeästi tarvitsee niitä... Jaksaa keskittyä leikkiin ja tekemiseen pitkänkin aikaan mutta sitten saattaa yllättäen satuttaa sisarustaan 2 vuotiasta, puremalla, viemällä kädestä, lyömällä, repimällä vaatteista tai hiuksista... Mikä ihme tuota lasta vaivaa?! Ei ole aijemmin ollut näin voimakasta pahan tekoa... Nyt todella koko ajan... Joka asiasta saa sanoa... Ja sanominenkin menee kuuroille korville... Pienempää kieltää älä pistä käsiä maitolasiin niin jo on isompi uittamassa kyynärpäätä myöten kätensä lasiin jos vaan mahtuu! =O Onko tämä ihan normaalia?! Miten saada lapsi toimimaan kaupassa juoksematta, kiljumatta, repmimättä tavaroita alas hyllystä! Kaikki tämä tullut 2kk sisään mistä äidille tarpeeksi pinnaa että tätä sotkua kaaosta ja hulluutta jaksaa sinne kuin pitkään tätä nyt sitten kestääkin?! Usko maahisiin ja keijuihin ja taruolentoihin huomisesta hyvästä ja taioista onnistuu 3.5 veeltä mutta äidiltä se on vähän hakusessa... Ei hirveesti huumorin kukka kuki! :(
3.5 vee kieroonko menee?!
Ohhohs!
2145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuttu tunne. Meillä oli sama tilanne tytön ollessa tuon ikäinen. Tuli ihan puskasta kaikki tottelemattomuus ja mahdottomat kiukun puuskat. Ja niin tuttua tuo että haluaa itse tehdä vaikka ei osaa! Muutama kuukausi sitä kesti. Neuvolasta suositeltiin Raisa Cacciatoren kiukkukirjaa.
Pitää vain muistaa itse olla aikuinen. Ja johdonmukaisuus ainakin meillä esim.kielloissa oli todella tärkeää.Kun huomasi,että ei on oikeasti ei,niin alkoi vähitellen uskomaan asioita. Tämä on sitä tahtoikää.
Parisen kuukautta oli ihanan seesteistä,mutta nyt juuri näyttäisi palanneen riidat ja kiukuttelut.
Koitan muistaa olla se aikuinen ja johdonmukainen sellainen. Odottelen kovasti että tämäkin puuska menee aikanaan ohi. Harmittaa kovasti kun mm.ihanat vapaapäivät menee joskus suurimmaksi osaksi riidellessä. Ja se morkkis mikä itsellä on riidan jälkeen on tosi rasittavaa.
Meillä on nyt käytetty muutaman kerran rankaisuna jotain mieluisan ja tärkeän rutiinin pois jättämistä. Riidan jälkeen asiat puhutaan selväksi ja pyydetään anteeksi puolin ja toisin ja päälle halataan ja suukotetaan. Itselleni ainakin on tärkeää selittää lapselle miksi minä jostain asiasta lapselle suutuin tai miksi joku asia on ehdottomasti ei.
Voimia:)
heippa! meillä sama homma; poika nyt 3v 4kk, aivan mahdoton aika menossa, ei tottele mitään, kauppaan ku mennään, kiljuu ja huutaa, ja vanhemmat ihmiset ihan kauhuissaan, sylkee, sotkee uhalla, syöminen menee välillä ihan leikiksi.. nauraa ja sylkee ruokaa suustaan... Tätä jatkunut jo useamman kuukauden ja loppua ei näy tulevan... :(