Voiko vode viedä auton jos ei ole auton omistaja vaan pelkästään haltija?
Eli jos ennen ulosottoon joutumista on tehnyt niin että toinen henkilö (sukulainen) omistaa auton mutta itse on siinä haltijana niin voiko vode jotenkin peräyttää sen niin että oikeudessa määrätäänkin sinun olevan auton oikea omistaja ja että omistajuus olisi muka jotain lain kiertämistä? Onko siinäkin se 3 vuoden aika jolloin vode voi takauttaa sen?
Eli jos ennen ulosottoon joutumista on tehnyt niin että toinen henkilö (sukulainen) omistaa auton mutta itse on siinä haltijana niin voiko vode jotenkin peräyttää sen niin että oikeudessa määrätäänkin sinun olevan auton oikea omistaja ja että omistajuus olisi muka jotain lain kiertämistä? Onko siinäkin se 3 vuoden aika jolloin vode voi takauttaa sen?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miksi pitää olla edes haltijana.Minulla mutsin nimissä koko auto eikä vouti voi mitään vaikka minä sillä ajan ja muorilla ei ole edes ajokorttia:=)
Riippuu siitä, oletko siirtänyt auton toisen omistukseen juuri ennen ulosoton alkamista. Mitään varsinaista aikarajaa tuossa ei ole, vaan asia katsotaan tapauskohtaisesti.
Ulosottokaaressa on kyllä pykälät olemassa. Pykälät 84 eteenpäin.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070705
Tosin, jos auto on korkeintaan muutaman satasen/tonnin arvoinen, niin ei uo ole siitä kiinnostunut.
En ole koskaan omistanutkaan kyseistä autoa, mutta on erittäin todennäköistä että siitä huolimatta vouti voi viedä sen.
Parempi varmaan myydä koko auto.
Haltija on sama kuin käyttö oikeus ja omistus oikeus on omistamista joten kun sinut on merkattu haltijaksi siis oikeustoimena olet käyttäjä mutta koska hallinta muotona et omista niin ei sitä voi katsoa sinun varallisuudeksi .
Jos joskus olet tehnyt esineen vaihdon siten että olet ollut omistaja ajoneuvolle mutta auto on siirtynyt äidillesi omistus hallinta ja sinulle jäi käyttöhalinta on hyvä tehdä jokin hallintamuoto muutos paperi eli kauppakirja ja esittää saamansa tilityksen ( kuitin ) ennen kun autoon sisältyy turvaamistoimenpide .
Voi ulosmitata, jos velallinen on ulosottoa kiertääkseen laittanut toisen nimiin. Auton käyttäjä,auton ostaja, mahdollisten osamaksujen maksaja tai muidenkin auton kulujen maksaja on ulosoton kannalta auton omistaja, ei se kenen " omistuksessa" auto on. "haltija" tuskin edes valittaa ulosmittauksesta, koska mahdollinen auton "omistaja" joutuu oikeuteen todistamaan valan nojalla. Väärästä valasta ei päänsilityksellä selviä.
Alaikäisen lapsen nimiin ei autoa kannata siirtää mutta jos auto on äidin nimissä voinee aina perustella, että autoa käytetään äidin asioiden hoidossa, kun äidillä itsellään ei ole korttia ja ilman autoa on hankala päästä vaikka kesämökille tms.