Miksi erilainen Skype?

Miksi ubuntussa (10.04.2) skypen ikkuna näkyy pienenä, ikäänkuin messengerin kokoisena ja englannin kielisenä, mutta sama ohjelma Windowsissa isona ja siinä voi testata kameran ja äänen toimivuuden. Niissä on selvä ero? Pakettienhallinnasta on otettu.
5138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Beta-versio sekin, joskin hyvin toimiva.
Kaupallisella yrityksellä ei vain riitä intressejä kehittää ohjelmaansa kaupallisella vauhdilla epäkaupallisiin käyttöjärjestelmiin.
Skypekin haluaa levikkinsä mahdollisimman suureksi rahan ansaintaan, ja se määrää kehitystahdin.

Äänestä

Skype on suomennettu ja näkyy kyllä suomenkielisenä. Ja tuo koko johtuu varmaan siitä että windowsissa pitää vittu ämpätä niitä mainoksia näkyviin.

Äänestä
  • Se on katsos niin että rahalla tehdään kunnon ohjelmia windowsiin mutta nää linuxit on köyhien virityksiä ja noi kaikki on just niinkuin skype ja mese ja webcam softat ni sellasia armonpaloja noille linuxväsäätäjille? linuxit on tietokonemaailman ladoja ja windows on mersu!

    Äänestä

  • it alan guru kirjoitti:

    Se on katsos niin että rahalla tehdään kunnon ohjelmia windowsiin mutta nää linuxit on köyhien virityksiä ja noi kaikki on just niinkuin skype ja mese ja webcam softat ni sellasia armonpaloja noille linuxväsäätäjille? linuxit on tietokonemaailman ladoja ja windows on mersu!

    ..siinä Windowsissa onkin niin paljon vikoja, ihan kuin eräissä mursun malleissa.
    Idiootit ja mistään tietämättömät niitä ostaa..ylihintaista paskaa.

    Äänestä

..kyse mistään kaupallisuudesta/betaversiosta, vaan ikkunan koosta ja siitä johtuvasta toimintojen puutteesta, hölmöt. Luulishan tässä täydellisessä ubuntussa olevan samat toiminnot, kun on Winukankin puolella. Sama on ohjelmakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


112233 kirjoitti:

Miksi ubuntussa (10.04.2) skypen ikkuna näkyy pienenä, ikäänkuin messengerin kokoisena ja englannin kielisenä, mutta sama ohjelma Windowsissa isona ja siinä voi testata kameran ja äänen toimivuuden. Niissä on selvä ero? Pakettienhallinnasta on otettu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu