Peräpukamia pukkaa :( On se aina niin seksikäs ja hehkeä olo.
Ihan muutamaa valmistetta lukuun ottamatta ummetuslääkkeissä lukee, että käytöstä on neuvoteltava lääkärin kanssa raskauden/imetyksen aikana, mutta se on lääketehtaiden omaan perseen suojelua. Te, jotka olette saaneet lääkäriltä tau apteekista selkeän kannanoton, mikä ummetuslääke raskausaikana on ok? Muistelisin, että Pegorion ja Levolac sopii, onko muilla samanlaisia kokemuksia?
Vi-Siblin (kasvikuitu) on ainoa, jonka uskalsivat täkäläisessä apteekissa luvata ilman lääkärin kannanottoa, mutta se vain lisää massaa, on epäkäytännöllinen käyttää ja tuntuu tehottomalta.
Ummetuslääke raskaana?
10
6417
Vastaukset
- kolmosten äiti
Ainakin toi levolac on sellainen, joka käy myös raskaus (ja imetys) aikana
- Kova massu
Levolac on mulla käytössä.
En päivittäin ole ottanut, vaan aina silloin, kun tuntuu, että maha on kovalla. Hyvin on auttanut. - fueju
Itse olen käyttänyt duphalacia. Taitaa kyllä sisältää suurinpiirtein samaa ainetta kuin levolac. Jos asia vaivaa voithan myös soittaa neuvolaan ja kysyä.
- ()()()()()()()
Itse käytän runsasta vedenjuontia, paljon kasviksia ja täysjyväviljaa ja ehdottomasti liikuntaa. Sen lisäksi vältän banaania. Kaikki nämä ovat ihan suositeltavia ja turvallisia vaihtoehtoja raskausaikana, oli sitten ummetusta tai ei. Jos jostain syystä tarvitaan pikainen apu, eikä nuo ole ollut käytössä, niin kofeiini (en normaalisti käytä) saa mahan kuralle hetkessä. Sitä olen käyttänyt kyllä lähinnä synnytyksen jälkeen.
- Ap.
Runsas vedenjuonti, paljon kasviksia ja täysjyvävilja sekä säännöllinen liikunta on käytössä. Banaanejakin olen syönyt ehkä kerran puoleen vuoteen. Silti maha toimii harvakseltaan ja ponnistellen. Pika-apuja on käytetty (esim. isompi annos luumuja), ja ne auttaa sen kerran, ja parin päivän päästä taas pullistelee suoni otsassa...
Joten Levolac/Duphalac ostoslistalle.
Neuvolassa terveydenhoitajat ei muuten saisi kommentoida lääkeasioita ellei asiasta ole varta vasten erikseen lääkärin kanssa sovittu, ja lääkäriresurssit tietäen yritän selvitä asiasta vaivaamatta neuvolalääkäriä...- valio Olo
Mulla hidas aineenvaihdunta ollut aina (eli ummetustakin)...Mut mulla on toiminut ne valion Olo-jogurtit... niitä ku aloin syödä nii isommal hädäl saa käydä välillä kakskin kertaa vuorokaudessa :) Eli toiminut on...
- mie vaa
Luumunektariinikin antaa vatsan toiminnalle vipinää...
- VatsaToimii
Mallasuutetta kun haet apteekista, niin pitäis helpottaa. Se on lisäaineetonta ja valmistettu suomalaisesta ohrasta ja käy koko perheelle, vauvasta vaariin. Itse ostin sitä raskausaikana ja tuntui ainakin helpottavan, ja lisäksi annoin sitä pojalleni (taisi olla 3 kk) kun kerran viikossa teki pitkän aikaa kauhealla ähinällä ja punkemisella kakan.
Lisäksi sitä voi käyttää esim. sämpylöihin!
http://www.apteekkituotteet.fi/Mallasuute-400-g-viileaesaeilytys - byinmö
Mäkin tyrmäsin ton Visiblinin kunnes lisäsin sitä annostusta. Kun eka testasin sitä niin otin vaan yhden lusikan aamuin illoin mutta nyt vedän kaksi lusikkaa aamuin illoin ja mulla on onneksi auttanut.
- googleta
Microlax, 5-15min
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011233Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282222- 371619
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510