Kertokaa naapurikuntalaiset kuinka toimitaan kun reilut puolitoista miliä jäi ylimääräistä rahnaa viimevuodelta ja jonnekin pitäisi se tuhlata jotta päästäisiin valtiolta anomaan lisää.
RAUTAVAARA PULASSA
Rahassa Ryvetään
4108
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ne kannattaa laittaa jemmaan tulevan varalle. Ehkä tulee joku välttämätön investointi tai kiinteistöremontti, niihin tarvitaan myös kunnan omaa rahaa.
Jemmaan olisi tietenkin hyvä laittaa mutta siinä on haittapuolena se ettei luottomiehet ja naiset saa unta jos yhteistä rahnaa on säästössä. Kaikki pitää törsätä samansulan aikana.
... mutta, jos tuo ylimäärinen puolitoistamilliä on vain numeroita. Miten niitä jemmaat? Pitäisi kai olla rahaakin.
Mistä ne rypyrahat on tullunna?
Valtiolta, eli niiltä kunnilta joissa tehhää töetä eikä vuan haakuta poliitikkoja.
Ei tule semmosta hallitusta, että raatavuaralaene oes tyytyväene. Aena on valittamista vaekka ite on kun pystyy paskannetu lapamato, outtaa kunnalta hyvvee palavelua mutta ei tajua paskookaan siitä mite perkeleesti minunnii, 64 vuotiaan tuunarin pittää paenoo hommia.
Elä vuan sano, että jäesit eläkkeelle, kuka sinuttii sitten elättasj jos minä kaekki muut ahkerat jäes eläkkeelle?
Elä ennee retosta kunna yljiämäraholla, et niistä kuitenkaa ite ou tienanna pätkeekää.