Galluppia omassa kämpässä asuville opiskelijoille

amstyy

Minkä ikäinen olet? Millä asteella opiskelet? Teetkö töitä opiskelujen ohessa?

Minkä kokoinen asuntosi on? (huoneet, neliöt?) Asutko yksin? Paljonko vuokrasi on? Paljonko muihin kuluihin menee? (vesi, sähkö,mahd autopaikka, saunoismahdollisuus)

Mitä tukia saat ja paljonko? Riittääkö se elämiseen vai joudutko vahtimaan jokaista senttiä?

Entäs muut kulut? Ruoka, netti, kulkeminen, auto yms.

Harkinnassa on siis kotoa pois muutto ja sen takia kyselen tuloja ja menoja.

5

462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ikä: 21
      _________________________
      Opiskelu: Yliopisto
      _________________________
      Työt: Ei
      _________________________
      Asunnon koko: 31,5 m² (yksiö)
      _________________________
      Vuokra: 420 €/kk (yksityisiltä markkinoilta vuokrattu asunto)
      _________________________
      Vesi: 15 €/kk
      _________________________
      Sähkö: 15-20 €/kk (arviolaskun pohjalta, todellista suuruutta en vielä tiedä, koska tasauslaskua ei ole tullut)
      _________________________
      Sauna: ilmainen lenkkisauna tiistaisin, oma vuoro 5 €/kk
      _________________________
      Tuet: täysi opintotuki ~470 €/kk
      _________________________
      Netti: 28,90 €/kk
      _________________________
      Puhelin: ~10 €/kk
      _________________________
      Kulkeminen: pyörä läpi vuoden, bussimatkat kotiin 20-30 €/kk
      _________________________
      Ruoka: 60-70 €/kk (Kyllä, lihaa on pöydässä päivittäin, samoin kasviksia aina silloin kun haluan. Leivon itse leivät ja ruoka-aineita ostan niiden ollessa tarjouksessa. Pakastin on ystäväni.)
      _________________________
      Muut ostokset: ~50-60 €/kk (sis. bussiliput)
      __________________________________________________

      Opintotukeni menee siis täysin vuokran, veden ja netin maksamiseen. Kaikki muu menee säästöistäni, joten onneksi niitä sattuu toistaiseksi vielä olemaan. Toivon hartaasti kesätyöpaikan saamista, jotta selviän taas vuoden ilman lainarahaa.

      En käy baareissa, enkä käytä rahoja muutenkaan alkoholiin. En polta. En syö ulkona usein. Näitä asioita en tosin tekisi vaikka rahaa olisi paljonkin, tai no, ulkona söisin useammin kuin nyt.

      Ja mitä asumiseen tulee, niin mielelläni olisin ottanut opiskelija-asunnon vastaan, jos sellaista olisi minulle 1,5 vuoden jonottamisen aikana tarjottu. Tämä olisi säästänyt asumiskuluja noin 100-250 €/kk, mutta tyytyväinen olen sinänsä nykyiseenkin tilanteeseni, sillä onhan asunto aivan eri luokkaa opiskelija-asuntoihin verrattuna.

    • Blablablah

      Ikä: 22
      _________________________
      Opiskelu: Yliopisto
      _________________________
      Työt: Kyllä
      _________________________
      Asunnon koko: 45 m² (opiskelijakaksio)
      _________________________
      Vuokra: 560 €/kk (vuokra puoliksi poikaystävän kanssa)
      _________________________
      Vesi: sisältyy vuokraan
      _________________________
      Sähkö: sisältyy vuokraan
      _________________________
      Sauna: sisältyy vuokraan
      _________________________
      Tuet: täysi opintotuki ~470 €/kk
      _________________________
      Netti: työsuhde-etu
      _________________________
      Puhelin: työsuhde-etu
      _________________________
      Kulkeminen: toistaiseksi on ollut auto käytössä, mutta ollaan luopumassa siitä. Pyörällä, jalan ja bussilla kulkee oikein hyvin, pitkät matkat taittuu junalla, eli jatkossa arviolta 50€/kk.
      _________________________
      Ruoka: n. 340€/kk. Perusterveellistä ruokaa, hyviä proteiinin ja rasvan lähteitä paljon kasviksia. Eipä tuolla summalla mitään ylimääräistä oikein osta.
      _________________________
      Muut ostokset: Palkasta ja opintotuesta käteenjäävä menee terveydenhuoltoon, harrastuksiin, vaatteisiin, kosmetiikkaan, sisustukseen.. Keskimääräisesti noin 300-500 euroa kuukaudessa. Aika tarkkaan lasken ja budjetoin kuluni, pidän kirjanpitoa menoistani.
      __________________________________________________

      Enemmän voisi olla tuloja, mutta keskimääräistä opiskelijaa leveämmin taidan elää.

      En myöskään juuri baareile tai käytä päihteitä. Säästän mielestäni oikeissa paikoissa ja käytän rahaa omaan ja miesystävän mukavuuksiin. Toisaalta työnteko on pois opiskelusta, mutta lisätienestit ovat ainoa keino ylläpitää tällaista elämäntyyliä.

    • amstyy

      up

    • tuiks1

      Ikä: 25
      _________________________
      Opiskelu: Amk
      _________________________
      Työt: Ei
      _________________________
      Asunnon koko: 75,5 m² (kolmio)
      _________________________
      Vuokra: 750 €/kk (En asu puolison tms kanssa.)
      _________________________
      Vesi: sisältyy vuokraan
      _________________________
      Sähkö: n. 50€/kk
      _________________________
      Sauna: ei ole
      _________________________
      Tuet: Opintotuki, jne
      _________________________
      Netti: 40e/kk
      _________________________
      Puhelin: 20€/kk
      _________________________
      Kulkeminen: Bussilla, bussilippu n 25e/kk
      _________________________
      Ruoka: n. 400€/kk

      En pahemmin käy baareissa tai juo alkoholia / polta tupakkaa.

    • Musta_Dahlia90

      Oon 22-vuotias, opiskelen ammattikorkeessa aika pienellä paikkakunnalla. Käyn töissä ainoastaan kesäisin (toukokuun alusta syyskuun loppuun) ja teen työpaikassani opintoihini kuuluvaa harjoittelua. Minulla on yksiö, 35-neliötä ja vuokra 370 euroa kuussa sisältäen veden. Ei ole opiskelija-asunto, vaan yksityiseltä vuokrattu. Sähkö on noin 25 € kuussa, netti 15 € ja puhelinlasku 20 €. Autopaikka sisältyy kanssa vuokraan, hyvä tuuri sen suhteen :) Talosta löytyy sauna, en sitä kuitenkaan käytä. Muistaakseni noin 4-8 € kuukaudessa, jos haluaisi saunoa.
      Opintotukea saan maksimin eli verojen jälkeen 470 € kuukaudessa. Koulu on ihan kämpän vieressä, joten ei kulu bussiin rahaa. Omistan auton kuitenkin, mutta siihen ei olisi mitenkään varaa ilman sukulaisten apua. Bensat maksan itse ja ne ostan Venäjältä, kuukaudessa niihin menee n. 50-60 €. Suomesta jos hommaa niin menee reilusti enemmän. Ruokaan menee varmaan kuussa sellainen 100 €.
      Totta on että opintotuella pelkästään ei elä mitenkään. Täytyy ottaa huomioon myös se että opintotukea saa vain 9 kuukaudelle ilman erillistä hakemusta, eli kesä-elokuulle ei saa penniäkään. Vuokra täytyy maksaa kuitenkin myös silloin, joten töitä tälle vähintään ajalle on pakko saada. Paras olisi jos saisi opiskelun oheen jotakin osa-aikatyötä niin ettei koulunkäynti kuitenkaan kärsisi. Itsekin säästän kesästä saamani ylimääräiset rahat ja elelen niillä pitkin vuotta. Käyn harvoin baareissa/ elokuvissa/ vaateostoksilla tai missään muuallakaan minne menee rahaa. Mahdollista olisi ottaa opintolainan valtiontakaus, mikä olisi 9 kuukaudelle maksimissaan muistaakseni 3000 €. En tiedä lähteekö tästä summasta veroja tai onko summa eri riippuen missä opiskelee.
      Kaikkiin kuluihin vaikuttaa ihan että mistä kaupungista asunnon hankit. Isoissa kaupungeissa vuokrat ovat kalliimpia ja yleensä vesi/ autopaikka/ sauna maksaa aina ylimääräistä. Itse en olisi muuttanut kotoa pois ellei olisi ollut pakko. Kannattaa huolella harkita muuttaako vai ei. Rahaa menee alkuaikoina aika paljon, kun huomaa ettei todellakaan omista kaikkia tavaroita mitä yksineläessä tarvitsee. Itse ainakin käyttelin ensimmäisenä vuonna rahaa enemmän mitä olisi pitänyt näin jälkikäteen huomattuna, sitä ei vain silloin nuorena tajunnut rahan "arvoa". Kannattaakin tehdä selvä budjetti ja miettiä tarkkaan mitä tarvitsee ja mitä ei.
      Olen todellakin kasvanut ihmisenä ja "kypsynyt" omilleni muutettua enkä voisi enää kuvitellakaan asuvani vanhempieni luona. Täällä saan olla kuitenkin omassa rauhassa, tavarat ovat siellä minne ne olen jättänyt, voin syödä mitä haluan ja milloin haluan ja muutenkin elää omaa elämääni kenenkään häiritsemättä. Yksinelo tuo vastuuta, mutta myös vapautta. Toivotan onnea mitä sitten päätätkään tehdä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4377
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4209
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4120
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3958
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3384
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3279
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3251
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1140
    Aihe