Homehtunut??

Voi hitto tätä elämää! M ITEN TÄSTÄ SELVIÄÄ? Olen sairastunut työpaikalla noin vuosi sitten kosteusvauriomigrobien aiheuttamaan astmaan ja lisäksi hermosto oireilee sekä on lihas ja nivel kipuja. Nyt taasen niin kipeä ja voimaton ettei jaksa mitään. Haluaisi vain painua piiloon peitonalle ja itkeä ja huutaa. Talven jouduin olemaan täysin sisällä pakkasten takia ja nyt ei voi sitäkään vähään poistua kotoa. Jo 10min ulkona saa aikaan astmakohtauksen. Tämä elämä on käynyt tosi vaikeaksi kun kaikessa tarvitsee jonkun apua. ei voi itse käydä kaupassa, ei edes voi viedä roskapussia roskikseen. On tämä pirullista!!! Miten te olette saaneet käytännön asiat toimimaan?
285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"Haluaisi vain painua piiloon peitonalle ja itkeä ja huutaa".

Tuo ehkä helpottaa hetken, mutta ei poista sitä oireilun ja sairastumisen aiheuttajaa. Se pitää poistaa mikä oireet aiheuttaa ja sairastumisen.
Et koskaan tule edes paranemaan jos koko ajan joudut itseäsi altistamaan.

Oletko varma, ettei asunnossasi ole oireiden aiheuttajaa myös.
Astmasta en osaa sanoa, kova tauti. Minullekin sitä yrittivät tarjota ja lääkkeitä ja piippuja myös. En lähtenyt sille tielle koska minulla ei vaan ollut ASTMA ja siksi minulla on erittäin hyvä vieläkin olla ja käppäillä pakkasessa. On hyvä olla ulkona ja todeta sekin, että elimistö yrittää puhdistautua silloin myrkyistä.
Vuosi sitten oli vielä tunne, että kuolenko vai jäänkö "sellaiseksi". Nyt on jo helpompaa vaikka oireita on ajoittain koviakin. En enää oireile kuitenkaan kemikaaleista tavaratolon osastoilla missä on "tuoksuja". Sekin tuli koettua, mutta onneksi meni ohi. (Jos meni). Juuri kun luulee, että asiat ok, niin voi homehtuneelle olla ylläri nurkan takana.
Monisairautta on sitten ollutkin sitäkin enemmän ainakin kuusi erilaista vakavaa tulehdussairautta. Nyt on päällä taasen välilevyn pullistuma ja iskias joka vaikeuttaa liikkumista (uusiutui). Viikko takaperin oli selässä ja sisuksissa jotain outoa kipua joka "kuumotti" kummasti. Olen sairastunut kosteusvauriopaskoihin. Viides asunto menossa kun pakoilen uusia tulehduksia. Sängynpohjalle ei passaa näitä asiota jäädä selvittelemään. Pakolliset lepohetket on kuitenkin hyväksi, mutta turhaa on jäädä odottamaan keneltäkään mitään apua sinne sänkyyn.
Oma apu on se paras apu. Periksi ei passaa antaa vaikka tuntuu pahalta.
Sinua eri vaan ymmärrä kukaan muu, kuin ihminen joka on kaiken saman kokenut. Kyllä sinä selviät jos kerran minäkin, vanha käppänä.

Äänestä
  • Minä olen vanha käppänä ja paljon on vielä tekemättömiä töitä ja lunastamattomia lupauksia. Yksi on tässä "Lupasin isännöitsijälle, että katson tämän "pelin" loppuun saakka". Toinen tässä AVI:n virkamiehelle joka sanoi minulle, että "ei passaa liikaa omaa terveyttään vaarantaa naapuriden vuoksi". Lupasin kaikesta huolimatta auttaa niitä entisiä naapureita joden terveyttä on vaarannettu jahkailemalla ja vähättelyillä jo vuoden päivät ja terveyden vaarantaminen jatuu vieläkin.

    Hoida itsesi kuntoon ja sen jälkeen tule kanssamme taistelemaan ja vaatimaan oikeuksia.
    Vaalien alla oli mainoksia lehdessäkin missä oli painavia sanoja kuten
    " välittäminen, oikeudenmukaisuus ja luottamus". Tämä on vielä pakko katsoa lötyykö sanojen mittainen mies jostakin. Löytyykö sitä apua kolmenässänkujan asukkaille jotka painivat kosteusvauriomyrkkyjen ja homeen parissa vielä päivittäin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hometar hoitaja kirjoitti:

Voi hitto tätä elämää! M ITEN TÄSTÄ SELVIÄÄ? Olen sairastunut työpaikalla noin vuosi sitten kosteusvauriomigrobien aiheuttamaan astmaan ja lisäksi hermosto oireilee sekä on lihas ja nivel kipuja. Nyt taasen niin kipeä ja voimaton ettei jaksa mitään. Haluaisi vain painua piiloon peitonalle ja itkeä ja huutaa. Talven jouduin olemaan täysin sisällä pakkasten takia ja nyt ei voi sitäkään vähään poistua kotoa. Jo 10min ulkona saa aikaan astmakohtauksen. Tämä elämä on käynyt tosi vaikeaksi kun kaikessa tarvitsee jonkun apua. ei voi itse käydä kaupassa, ei edes voi viedä roskapussia roskikseen. On tämä pirullista!!! Miten te olette saaneet käytännön asiat toimimaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu