Heips!
Tässäpä kyselisin IDE-SATA / SATA-IDE adapteterista eli sovittimista.
Niitähän saa kyllä hankittua.
Mutta ovatko ne hyvviä? Siis muutakin kjuin hätäratkaisu?
Kuinka on nopeudenlaita? Että rajoittavatko ne tiedonsiirron nopeutta?
Tässäpä kyselisin IDE-SATA / SATA-IDE adapteterista eli sovittimista.
Niitähän saa kyllä hankittua.
Mutta ovatko ne hyvviä? Siis muutakin kjuin hätäratkaisu?
Kuinka on nopeudenlaita? Että rajoittavatko ne tiedonsiirron nopeutta?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mulla on halpa USB sovitin, käy 2,5 ja 3,5 tuumaset sata ja ide kovot, ja dvd ja cd asemat, virta omalta muuntajalta tai tietsikan sata tai molex liittimestä. makso 19,95, tais tulla Appuramaalta, firmaa en muista. Mutta toimii tosi hyvin, ei ongelmia.
Saisit julkaista paikan josta saa
niin itelläkin on adapteri ja virta tulee virtalähteestä jonka käynnistän oikosuljen vihreän ja musta johdon muistaakseni, mutta todella harvoin enää niitä olen viimeiseen 3 vuoteen käyttänyt.
, olen ollut hyvin varovaisesti käyttänyt ja johto sekä piikit ovat tallella,
monella vaan on piikki katkennut, siitä kovalevystä, ja toiminta lakkaa, mietippäs mikä harmi jos on tärkeää.
myös vanhat kovalevyt vioittuvat kun niitä kallsitelee irtonaisena, myös adabterien johdot ovat heikkoja.
Lisäksi vanhemmat koneet tahtovat seloilla sellaisilla vanhoilal levyill', vaikka siis oavt USB -liitännässä, aiankin minun sekosi aikoinaan 2 kertaa vuodessa.
toisaalta 250 - 500 - 1000 Gt ulkopuolisia USB liitännällä saa jo 30-50 €, eiköhän ne korvaa useammankin vanhan kovalevyn ja yksi isompi on tosi kätevä, ei tarvitse muistaa mitä on missäkin.
http://www.halvathinnat.fi/magento/usb-3-0-sata-15-7-pin-adapterikaapeli.html
http://www.kauppasatama.fi/?tuote=USB3-SATA2IDE&cid=1352
Näiden virtalähteet ovat myös "leluja"
Samaa kysyn, että jos laittaa adapterin (oma virtajohto mukana) sata liittimestä ide kovoon, niin onko nopeus sama kuin sata kovalevyllä, paljonko hitaampi , onko merkitystä?
mitä sen nopeuden väli on niin tarkkaan,
kyllä ne aivan sanaan tahtiin toimivat kun tietokonekin yleensä,
Nopeus riippuu paljon tietsikkasi muistista ja Cpu;sta
IDE-liitännässä on alhaisempi tiedonsiirtonopeus kuin SATA-liitännässä. Käytät adapteria sitten miten päin tahansa, tiedonsiirtonopeus on toimii vain hitaamman liitännän tasolla.
Toisaalta vanhemmat SATA-levyt eivät välttämättä olleen IDE-levyjä nopeampia, joten sillä ei ollut niin väliä. Uudemmista et saa kaikkea irti käyttäessäsi tuollaista adapteria.
Pullonkaulat tuppaa olemaan pullonkauloja. Jos tärkeintä on, että levy ylipäätään toimii, niin eiköhän tuollainen aja asiansa. Etenkään kun nykyään ei IDE-levyjä kannata enää edes ostaa (kalliimpia).
Se adapteri on se KOVO ja kiintolevy=KOVA! Älkää käyttäkö termejä väärin! Tai mä tuun ja näytän kovan... NYRKIN ;-)
DX:ltä edullisimmin.
http://www.dealextreme.com/p/sata-ide-bilateral-converter-board-7533?r=34774240
SATA-IDE Bilateral Converter Board
Price: $6.25 EUR 5.20 (checkout by credit card)
Lisää...
http://s.dealextreme.com/search/IDE SATA
Eivät veloita postikuluja, tulee kirjattuna kun tilaus yli $15.
Reilut pari viikkoo normaalisti menee aikaa postille, joten ei kaikkein hätäsimmille..