Ette siis, heikkovoimaisia kun olette, jaksa raahata koirankakkapussia mukananne omalle roskikselle saakka. Katsokaapa koirankakkaroskis-tarraa, siinähän on asia esitetty niin kuin se voisi olla. Koira itse kantaa jätöspussinsa.
Koirahan kantaa mielellään kaikenlaista, paremman puutteessa vaikka oksankarahkaa. Pussi vaan koiran kannettavaksi.
Koirahan kantaa mielellään kaikenlaista, paremman puutteessa vaikka oksankarahkaa. Pussi vaan koiran kannettavaksi.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Varmaan koiraa surettaa jos se joutuu jättämään tuotoksensa paikoilleen.
eikös olis vielä helpompi opettaa se koiruli ruiskauttelemaan ihan heti ulos mentyä siihen omaan rapunpieleen torttuineen päivineen ,lenkkihän toimituksien jälkeen voisi olla iloinen tapahtuma.
Helppo olisi siivota ihan itse omaan roskikseen lyhyellä kantomatkalla..
Oletko hölmö?
Kuka tahrisi oman rapunpielensä?
Eikö olisi soman näköistä kaupungilla, kun vastaan tulisi koiria kantaen touhukkaina kakkapussejaan. Kanssakulkijoitten mieliala kohenisi kummasti.
miksi niitä kakkapusseja tarvii kotiin asti viedä,koska ne saa laittaa kaupungin
yleisiin roskiksiin katujen varsilla.Miksi kaupunki ei laita näihin niitä tarrojaan,kun kerran luvallista on?
Miksi laittaisi niitä tarroja katujen varsilla oleviin roskiksiin, kun se on päivänselvä asia, että sinne saa roskiansa laittaa. Yksityisten ihmisten kun ei saa ilman lupaa :D Ja miten kaupunki laittaa ylipäätään yhtään mitään? Miten se pystyy? Kaupunki tietääkseni vaan on.
Mielenkiintoista.
Täällähän käydään keskustelua tarroista, ei sitten enää pelkkä paska kiinnosta(:
Kohta varmaan valitetaan tarrojen laadusta tai, että kakarat pöllivät niitä ja kaikkea siltä väliltä.
Tarrat ovat nyt loppuneet suuren kysynnän takia.
Jokainen roskiksen omistaja haluaa roskikseensa koirankakkatarran.
Tarroja saa taas.
Itse olen nakellut paskapussit taloyhtiömme roskikseen. Voi sitä nillityksen määrää mikä kesäisin syntyy kun koiran paska lemuaa siellä roskiksessa. Tosin pitää sanoa että ihan tahalleen jätän sen pussukan auki, enkä solmi.
Siinäs näätte kuinka omavaltaista porukkaa ootte,kiusanteosta kun kait tulee se kaikkein paras fiilis teikäläisille, johan sen näkee jalkaterän asennostakin mikä on päivän paras juttu.
Tais sinulta olla oikeesti provo.
Jos asut kerrostalossa niin sanon vaan, että koira ei kuulu kerrostaloon.
On julmaa pitää koiraa kerrostalossa.
Natasa joka oli vangittuna monta vuotta on sanonut ettei voisi pitää koiraa missään olosuhteissa. Että hän käsittää milaista on koiralla, kun hän itse oli vankina.
ei se koira tiedä asuuko se omakotitalossa vai kerrostalossa... jos sitä ulkoiluttaa tarpeeks ni se on ihan yhtä onnellinen kummassa vaan...
Et tiedä mitään siitä, miten koira kuulee, haistaa ja näkee!
Elämä kerrostalossa on koiralle kärsimystä. Koira on siellä vanki.
Kuka pitää ystäväänsä vankina?
Ulkoilutus on sitä että tehdään kun ihmiselle sopii. Koira ei pääse tarpeelleen luonnollisina aikoina kun tarvitsee. Kamalaa kärsimystä.
Kissa soveltuu kerrostaloon jotenkuten.
eihän se omakotitalossakaan välttämättä pääse ulos kun tahtoo.. kyllä se koira rapusta ääniä kuulee.. mutta niin omakotitalossa kuuluu pihaltakin niitä ääniä.. ja sinäkö sen tiet paremmin miten se haistaa/näkee..
paremmin se koira kerrostaloon soveltuu ku kissa.. kissa on peto mikä jahtaa hiiriä ja oravia jne.. kyllä meijän kissa kerrostalossa aina nauku ulos jos se sisälle otettii....
On omakotitalossakin ääniä, jotka tuottavat koiralle kärsimystä, mutta kerrostalossa niitä on paljon enemmän ja koko ajan, esim. koneellinen ilmastointi. Ei hetkenkään hermolepoa. Koira kuulee äänet joita ihmiskorva ei kuule.
Älkää vangitko koiraa kerrostaloon!
Kissa pystyy hoitamaan tarpeensa kerrostaloasunnossakin.
Minä kyllä kerään koirani tutokset ylös, mutta rosksia on niin harvassa. Joskus saa kävellä kakkipussi kädessä pitkänkin matkan ja sitten ainoa roskis on bussipysäkillä, kiva siihen on heittää haisemaan, mutta muutakaan ei voi. Suomi on siitä outo maa että ei ole tarpeeksi roskisia, eikä puiston penkkejä. Mielelläni istuisin jossain ulkoilureittini varrella varjossa koiran kanssa, mutta ei voi kun ei ole mihin istua.
Herranjumala mitä täällä taas puhutaan.... Kerätkää ihmiset vaan ne koiran jätökset pusseihin ja viekää ne joko a) kotiin tai b) matkalla olevaan roskikseen pussi kiinni... Itselle on aivan sama onko siinä jotain tarraa vai ei, kiinni laitettu pussi ei haise siellä yhtään sen enempää kuin kenenkään oksennuksetkaan.
Ja mitä tuolla aikasemmin puhuttuun kerrostalo asumiseen tulee niin ihmiset jotka väittää että koiraa ei voi kerrostalossa pitää voi painua vuorille piiloon. Jos koiraa lenkitetään tarpeeksi on se aivan onnellinen siinä missä omakoti talossakin vaikka omaa pihaa ei olekkaan. Ei monet ihmiset jotka asuvat omakoti taloissakaan päästä koiraansa pihalle vaan pelkästään lenkittävät, joten ovatko nekin koirat sitten "vankeja" kun eivät saa vapaasti pihalla juosta? Koira tietää vain sen mihin on tottunut. Jos on pennusta asti ollut kerrostalossa niin ei kuule valittaisi vaikka pystyisikin siihen.
nimimerkillä koiran kasvattajana jo 15v kerrostalossa
Riihimäellä on noita aktiivisia koprofiilejä, niin tämmöinen kakkiaihe on aina nostettava esiin vaikka väkisin
:D
koira ei kuulu kerrostaloon
Ihanaa kuinka nykyaikana ihmisillä ei ole muuta tekemistä kun valittaa, valittaa ja valittaa.. Maasta tullut ja maahan jääkööt paskat, niin eläimen kuin valitettavasti myös ihmisen. Oma koira ei pasko kenenkään kävelyteille, vaan heinikkoon tai syrjemmällä nurmikkokaistaleella tai metsään. Kertaakaan en ole paskaa kerännyt, miksi suotta haaskaisin luontoa laittamalla sitä itseään MUOVIpussiin ja roskiin??!! Kun sama aines maatuu kuitenkin. Että on pölhöä porukkaa. Eikä kukaan ole koskaan päin naamaa tullut valittamaan, mutta lehtiin jaksetaan kirjoitella kun ei muutakaan elämää ole. Paskan täytteistä kesän jatkoa myös muille koirien ystäville! :)
Tuolla tavalla juuri ne kaikenlaiset erilaiset loiset leviää ja syntyy uusia muotoja kun loiset ja muut leviävät luonnon eläimiin. Syntyy vaarallisia tauteja, verrattavissa lintuifluenssaaan ja sikalunssaan. Tätä ei voi ennustaa mitä tulee, yhtäkkiä se vaan on ja sitten ollaan paniikkitilanteissa, rokotuksista narkolepsiaa ja mitä tuleekaan.
Lemmikkien jätökset ovat sekajätettä, joka ilman muuta tulee polttaa jätelaitoksissa. Ei niitä luontoon saa jättää.
Ja miten kaupunki laittaa ylipäätään yhtään mitään? Miten se pystyy?
Ei avausmaksua eikä muita kuluja. Hae täällä!
Ikuisuusaihe, ajatusherätys?