Hulluuden hinta - esimerkki

Tutkimuksen mukaan USA:ssa kulutetaan 12,3 miljardia dollaria IT-lisenssimaksuihin järjestelmistä, JOITA EI EDES KÄYTETÄ!

" The vendor 1E polled IT managers in an attempt to answer this question, and the number produced is a big one: $15.3 billion in the United States and United Kingdom, including $12.3 billion in the United States alone. That number is the amount of money spent annually on maintenance for unused software and shelfware. "

http://www.networkworld.com/news/2011/041511-unused-software-licenses.html?hpg1=bn
6132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kuulostaa etäisesti tutulta.
Edellisessä työpaikassani (joka ei ollut mikään IT-firma) kävi aina silloin tällöin lipeviä softalisenssin myyjiä. No saivat pomolle kaupattua jonkun helvetin kalliin (muistaakseni joku Goldminen softa) asiakashallintaohjelman tms., joka oli loppupeleissä niin helkkarin hankalakäyttöinen ja sekava että oli helpompaa kirjottaa kännykkään tai kalenteriin yhteystiedot, josta ne sai myös tarvittaessa helpommin tongittua. Tämä oli joskus 90-luvun loppua tai 2000-luvun alkua ehkä.

Softaboksi jäikin vuosiksi ylähyllyn koristeeksi pölyä keräämään eikä kallista ohjelmaakaan kai kovin montaa viikkoa käytetty.

Äänestä

Ilmankos ylläpitokin on sitten edullista ;) Eikös nämä win-fanaatikot usein vetoa linuxin suhteen ylläpidon kalleuteen. Jos jättää windowsin lisenssisoftat hyllyyn pölyttymään niin eihän niille tule muuta kuin hankintahinta, ylläpidolliset kulut kutistuvat roimaa tahtia kalenterin myötä. Selvästi TCO.ta kohottava arvo.

Äänestä

auttaa kauppiaaseen

Äänestä

Aikoinaan kerran töissä tuhosimme noin postihäkillisen verran käyttämättömiä Windows for Workgroups 3.11 asennuspaketteja. Windows 95 tuli ja oli näköjään johto hankkinut "muutaman" ylimääräisen lisenssin, kaiken varalta...

Äänestä

Laskeskelin että tuollaisella rahamäärällä pysyttäisiin palkkaamaan USA:han joka vuosi n. 250 000 työntekijää vaikkapa julkiselle sektorille tai avoimelle sektorille. Laskelman perusteena työn hinta 50 000 dollaria/työntekijä/vuosi.

Liekö Suomessa samanlaista tehottomuutta eli 5 000 työpaikkaa menisi moisen älyttömyyden takia?

Äänestä
  • Enpä todellakaan ihmettelisi jos Suomessa palaisi 12 300/60 = n. 200 miljoonaa euroa vuodessa rahaa järjestelmiin joita ei edes käytettäisi.

    Kas siinäpä meidän tulevalle hyvälle hallituksellemme ensimmäisiä säästökohteita julkisella sektorilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Stieglitz kirjoitti:

Tutkimuksen mukaan USA:ssa kulutetaan 12,3 miljardia dollaria IT-lisenssimaksuihin järjestelmistä, JOITA EI EDES KÄYTETÄ!

" The vendor 1E polled IT managers in an attempt to answer this question, and the number produced is a big one: $15.3 billion in the United States and United Kingdom, including $12.3 billion in the United States alone. That number is the amount of money spent annually on maintenance for unused software and shelfware. "

http://www.networkworld.com/news/2011/041511-unused-software-licenses.html?hpg1=bn

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu