Onko kokemuksia kyseisistä moottoreista. Saako Suomesta kyseiseen merkkiin varaosia hyvin?
fnm moottorit
onko hyviä
152594
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
kyseessä on merten mersu, jos ei oteta huomioon että ei se ihan mersu ole, mutta joku kevyt italialainen merten fiat tms...
No ei mitään moittimista. Hyvin pelannut 2004 kaudesta alkaen. Aina lähtee käyntiin ja vie perille.
Huollot tehnyt itse ( vaihtanyt öljyt ja suodattimet) .
Elektroniikka noissa uusissa alkaa olla samaa kamaa kaikissa laitteissa merkistä riippumatta , Kestää minkä kestää. Itse peruskoneet kestävät taatusti normiveneilijän käytössä aivan riittävän pitkään.
Ammattikäyttöön sitten ehkä raskaampaa kalustoa alemmalla viritysasteella ja suurella iskutilavuudella. Vaikka Ivecoa .
sisu on paras
Totta puhut sisusta
Tämä kone on vm.-03 110hv. Minkä kokoinen tämä kone on iskutilavuudeltaan? Onko mahdollista/järkeä lastulla tai muulla keinoin yrittää saada tehoja tästä irti?
Mahtaa olla 1.9 litrainen mekaanisella Bosch -ruiskulla, etukammiodiesel. Luotettavaa perustekniikkaa.
Samasta moottorista oli myös 155/163 heppanen versio. Itselläni sellainen ATM155 sisäkone.
Noissa lienee eroja turbossa, ja pumpun syötössä. Perinteisesti noita perusdieseleitä on "viritetty" kiertämällä lisää syöttoä säätöruuvista. Mutta kannattaa tutkia vanhoista papereista onko niissä eroa myös puristussuhteessa , sillä voi olla merkitystä miten kone kestää..
Paljonko sellaisesta pyydetään?
Mietin vaan että eikös nuo tehot menneet ATM100 ja ATM 120 , ATM 155 , että varsinaista 110 heppasta ei olisi silloin ollut ollenkaan.? Ostin omani uutena 2003.
itse itseäni täydentäen. Kysyit noista varaosien saatavuudesta.
Maahantuoja itsekin suosii noissa ihan kotimaisia M filterin suodattimia sekä polttoaineelle että öljylle. Öljyn suodatin lienee perintäistä mallia Lada/Taunus jne.
Muista useammin vaihdettavista osista tulee mieleen vesipumpun siipipyörä - siis merivesipumpun, joka ainakin omassani on aivan tavallinen Johnsson Pump F7 , johon löytyy siipipyöriä lähes joka marketista ja ainakin jokaisesta venetarvikkeita myyvästä liikkeestä. Eiköhän noi Volvot ja Yanmar-kin käytä Johnssonin pumppuja?
Öljynä olen käyttänyt ihan Mobilin Delvac öljyä ja ostanut sitä parinkympin kannuissa Motonetistä.
Jakopään hihnaa ei vielä ole tarvinnut vaihtaa. Eipä se ole kallis maahantuojaltakaan ostettuna, ja aivan standarditavaraahan nuo hihnat ovat,
löytyy kyllä varaosakaupoista.
Koneen sisäkalut ovat Fiatin perua, ja käytössä useammassakin autossa.
Mitähän varaosia lähinnä oli mielessä?
Niin ja ruiskusuuttimet löytyvät myös jokaisesta diesel varaosakaupasta.
Olen siis mahdollisesti ostamassa paattia, missä on tämä sisämoottori. Varmistin vielä myyjältä, että kone on tosiaan 100hv, eikä siis 110hv.
Vene on puoliplaanari ja painaa n.3000kg. Mietin vain, että mahtaakohan oikein tehot riittää ja uskaltaako tätä alkaa virittelemään.
Paljon luulet, että syötön määrää lisäämällä olisi mahdollista saada tehoja lisää?
Varaosilla tarkotin juuri näitä perus kamoja, mitä vuosihuollon yhteydessä menee.
100 hv on pieni 3 tonnin veneelle. Eikä sitä ole syytä ryhtyä "virittämään". Jos tehot ei mielestäsi riitä, niin vaihda suurempaan. Kyllä FNM moottoreihin varaosia saa. Joko alkuperäisiä tai sitten tavrikeosia. Tuota Fiatin 1,9 dieseliä on tehty autokäyttöön satojatuhansia.
Eikös 8 vuotta ole hieman pitkä käyttöikä jakohihnalle?
Hyvässä kunnossa näyttää remmi olevan. Käyttötunteja ei aivan kamalasti ole minulle kertynyt. Pidemmät reissuni olen tehnyt periaatteella - perille ja parkkiin, ja lyhyemmilläkin enin aika kuluu paikoillaan lilluessa piknikkiä viettäessä.
Kyllähän tuo hihnan vaihto on edessä, mutta sitä pärjäilee kunhan seuraa sen kuntoa, ei se aivan yhtäkkiä murusiksi mene sentään. Tuossa vanhan mallin koneessa on helppo avata jakohihnan peltisuojus tarkistusta varten.
Tuossa edellä pohdittiin 100 heppaisen fnm:n soveltuvuutta 3 tonnin puoliplaanariin.. Kaipa se siinä menee edelleen jos on tähänkin saakka pärjännyt. Itse laittaisin tuollaiseen mieluummin isommalla iskutilavuudella varustetun vaparin turbokoneen sijaan - ainakin jos vuotuisia käyttötunteja kertyy paljon.
Oma paatti on liukuvalla rungolla, jossa tuo 155 heppanen sisäkone ( siis akseliveto), eikä massaa löydy täydessä lastissakaan kuin lähemmäs parin tonnin luokkaa - joten ei tarvitse konetta huudattaa täysillä kierroksilla kuin joskus huvin vuoksi - ja yleensä kotisamaa lähestyessä viimeiset vartin - puoli tuntia karstan polttamiseksi.
Melko taloudellinen kone, täydellä kaasulla imaisee sen 30 litraa tunnissa, jolloin puhtaalla pohjalla päässyt n. 0.95 litran kulutukseen meripeninkulmalla.
Joo mää lastutin ja viilasin ja höyläsin siitä montakymmentä sataa heppaa ja otin pakosarjan pois. Myin sen Välttäjä-Valittajalle viinapannuksi.
Mää en koskaan aja sillä alle 60 mallitytön. Kerran tulin Miamista Kanariankautta Hernesaareen tunnissa ja olin niiiiin perkeleeeeen kännnniissssäääää
Mitä ihmeen sekopäitä tänne eksyy asiallista jutustelua sotkemaan.
Vaatiiko suurta laskutaitoo, jos båtski ottaa gepsiin 32 knotsii , ja kone hörppää soppaa 30.5 litraa tunnissa? Eikös toi tee noin Elon laskuopin mukaan vähän alle litran per mpk?
Taidat olla ihan itse tuo valittaja, tai ainakin sen joku sivupersoona.
Oliko tuo mainitsemani kulutuslukema sitten poskettoman iso, vaiko pieni?
Vai eikö tajuntaasi sovi yhtälö diesel akseliveto nopeus yli 30 kn?
Olet varmaan lukenut jostakin jotakin tyyliin: puoliliukuvat veneet ovat tavallisesti akselivetoisia ? Niin minäkin, mutta tuon tyyppisessä tekstissä ei sanota välttämättä mitään liukuvista veneistä tai niissä käytetyistä propulsioratkaisuista, toisaalta teksteissä toistuvat sanat: tavallisesti, yleensä, usein - mutta tuskin koskaan niissä väitetään mitään täysin ehdottomasti. Sanat "usein" ja "tavallisesti" eivät tarkoita samaa asiaa kuin "aina" - tätä ei myöskään tarkoita ilmaisu "lähes aina" - koska aina, ja siis aina löytyy poikkeuksia.
Samaan tapaan lehdissä ja kirjallisuudessa usein sanotaan että akselivetoa ei juuri käytetä liukuvissa veneissä alle 9m pituuden ? Olen samaa mieltä, ei juurikaan, eikä ainakaan enää nykyveneissä. Mutta akselivetoisia liukuvia veneitäkin tehdään edelleen, esim. vesihiihtokäyttöön ja wake-board veneiksi, joihin molempiin tehdään varta vasten veneitä.
Joo, täytyypä harkita tarkkaan sitä tehon lisäystä ja selvittää miten niistä on otettu irti nämä 155/163 heppaa.
Mitään kiirettä minulla ei merellä ole, mutta kun tässä veneessä on kuitenkin suht jyrkkä V-pohja, niin voisi kuvitella, että olisi hyvä vähän tehoja löytyvän. Kyseisessä myynnissä olevissa paateissa näyttäisi olevan 200-250hv moottoreita.
Veneen joskus valmistuessa siihen oli tehtaalla asennettu 130hv moottori. Toki totuus valkenee vasta jäiden lähdettyä koeajossa...
http://www.tsmarine.co.uk/FNM_engines.htm