Pistooli mukaan lenkille?

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011041913576823_uu.shtml

Jos tuollainen hyökkää, sulla on vain kaksi vaihtoehtoa:
1. Tapa tai
2. tule tapetuksi tai raadelluksi. Koirasi kuolee varmasti.

Kuulostaa hullulta, mutta olisiko sittenkin fiksua ottaa pistooli mukaan lenkille? Aseenkantolupahan siinä menee, jos joutu ampumaan, mutta kyllähän oma koira ja henki pitää olla tärkeämpiä?
4118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eipä tässä muuta keinoa enää ole kuin aseistautua. Ongelmarotujen määrä kasvaa nopeammin kuin persujen kannatus ja kun nämä ongelmaiset koirat saavat isännäkseen/ emännäkseen toisen ongelmaisen, jolle ei normaalikoira riitä, ollaan tosiaan kohta pahasti kusessa.

Olisi paikallaan, että eläintarvike- tai aseliikkeet alkaisivat haalimaan hyllyilleen tavaraa puolustautumista varten. Näen ongelmana sen, että kaikilla koiranomistajilla ei ole aseenkantolupaa. Heitä varten tulee kehitellä uusia tuotteita, jotta he voivat puolustaa itseään ja koiraansa ongelmaisia vastaan. Erilaiset sumutteet ja helistimet ovat lällärikamaa; ei niiden avulla kunnon sekopäitä torjuta. Helppokäyttöiset lamauttimet ja nopeasti vaikuttavat myrkkypiikit voisivat olla käyttökelpoisimpia ratkaisuja.

Äänestä

Tapa se omistaja niin kaikki koiranomistajat ovat tyytyväisiä. Ei se rotu ole ongelma vaan ne omistajat, muistattehan sen.

Äänestä

Tarkoitatko, että jos on aseenkantolupa - asetta saa kuljettaa julkisilla paikoilla huolettomasti? Toivon todella, ettei sinulla ole asetta sen enempää kuin lupiakaan. Olet häpeäksi kaikille metsästäjille ja ammuntaa harrastaville!

Äänestä

Kalliossa kahta pittbullia pitävä mies, jolla on ollut usein ongelmia koiriensa ja muitten kanssa, kertoi kasvattavansa koiria koiratappeluihin ja joista "tienaa hyvät rahat".
Onkohan poliisilla mitään tietoa tämänkaltaisesta toiminnasta Suomessa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pikkukoiran isäntä kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011041913576823_uu.shtml

Jos tuollainen hyökkää, sulla on vain kaksi vaihtoehtoa:
1. Tapa tai
2. tule tapetuksi tai raadelluksi. Koirasi kuolee varmasti.

Kuulostaa hullulta, mutta olisiko sittenkin fiksua ottaa pistooli mukaan lenkille? Aseenkantolupahan siinä menee, jos joutu ampumaan, mutta kyllähän oma koira ja henki pitää olla tärkeämpiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu