kummiudesta eroaminen??

hunaja meloni

Ystäväni on ollut lapseni kummi 5 vuotta, lapseni ei edes tiedä että hän on hänen kummi, koska ei ole tekemisissä ja tuo lahjatkin vain ovelle antaakseen minulle. hän pitää kuitenkin tärkeänä että kummi muistaa lasta lahjalla mutta muuten ei.. Lapsellani on 2 muuta hyvää kummia jotka ovat kiinnostuneet lapsesta ja näkevät häntä paljon. Mutta tahtoisin tämän 3: mannen kummin pois, onko kellään tietos pystyykö sitä vanhemmat poistamaan siis virallisesti että hän ei olisi enää lapseni kummi??

6

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sistori_Palli

      Ei pysty.
      Kirkonkirjoissa hän on kummi iänkaikkiseen asti.

    • kummitäti ja -tyttö

      Kannattaa tietysti kummeja valittaessa miettiä kuka on sopiva. Ei kummi voi olla sellainen, johon ei ole vanhemmilla läheistä suhdetta. Ei pelkkä kummius saa kummia olemaan kiinnostunut lapsesta, vaan pitää muutenki olla läheiset välit perheeseen. Eikä kummeja tarvitse olla kuin yksi hyvä kummi, turha niitä on haalia roppakaupalla. Tärkeää on vain, että lapsella on joku läheinen aikuinen, joka ei ole oma vanhempi.

    • :D

      eli menet vaan virastoon ja erotat sen kummin kirkon kirjoista pois.

    • ###

      Asian aikanaa meidän seurakunnasta tarkistaneena voin kertoa, että ei pysty kummia poistamaan, mutta lisätä voi uuden. Meillä lisättiin eikä ole tarvinnut ratkaisua katua.

    • Riippuu seurakunnast

      Tuo taitaa niin riippua paikkakunnasta ja näin ollen kirkkoherrasta, missä voi mitäkin tehdä. Meidän paikkakunnalla aiemmalle kirkkoherralle olisi sopinut, että voitaisiin lisätä kummi, kun tämä saavuttaa kyseisen iän. Sai olla kuitenkin yhtenä kummina kastetilaisuudessa, mutta kummitodistusta emme hänelle saaneet antaa ennen kuin ripillä oli käynyt. Kummitodistus siis itsellemme tuolloin saatiin. Vuoden päästä kun ripillä oli käyty ja menimme seurakuntaan lisäämään tuota kummia oli kirkkoherra vaihtunut välissä ja lisääminen ei onnistunutkaan. No eipä sillä väliä, kummina me häntä kuitenkin itse pidämme.
      Toistaalta ei kummiutta voi myöskään poistaa. Valitettavasti piti mennä kuuntelemaan tuolloin äitiä liiaksi ja tuli tehtyä väärä kummivalinta.

    • Apua!

      En oikein toedä mitä tehdä. Olen 12 vuotias poika ja minulla on erittäin läheinen saksassa asuva kummisetä. Mutta lähiaikoina hänen puhelimensa on ollut koko ajan kiinni, nyt jo 3 kuukautta. En tiedä mitä tehdä, mutta onko mitään tapaa selvittää kummin osoitetta/yhteystietoja. Kiitos kovasti jo etukäteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      118
      6346
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6167
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6030
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3972
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2375
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      120
      1411
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1251
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1098
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      897
    Aihe