kummiudesta eroaminen??

hunaja meloni

Ystäväni on ollut lapseni kummi 5 vuotta, lapseni ei edes tiedä että hän on hänen kummi, koska ei ole tekemisissä ja tuo lahjatkin vain ovelle antaakseen minulle. hän pitää kuitenkin tärkeänä että kummi muistaa lasta lahjalla mutta muuten ei.. Lapsellani on 2 muuta hyvää kummia jotka ovat kiinnostuneet lapsesta ja näkevät häntä paljon. Mutta tahtoisin tämän 3: mannen kummin pois, onko kellään tietos pystyykö sitä vanhemmat poistamaan siis virallisesti että hän ei olisi enää lapseni kummi??

6

586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sistori_Palli

      Ei pysty.
      Kirkonkirjoissa hän on kummi iänkaikkiseen asti.

    • kummitäti ja -tyttö

      Kannattaa tietysti kummeja valittaessa miettiä kuka on sopiva. Ei kummi voi olla sellainen, johon ei ole vanhemmilla läheistä suhdetta. Ei pelkkä kummius saa kummia olemaan kiinnostunut lapsesta, vaan pitää muutenki olla läheiset välit perheeseen. Eikä kummeja tarvitse olla kuin yksi hyvä kummi, turha niitä on haalia roppakaupalla. Tärkeää on vain, että lapsella on joku läheinen aikuinen, joka ei ole oma vanhempi.

    • :D

      eli menet vaan virastoon ja erotat sen kummin kirkon kirjoista pois.

    • ###

      Asian aikanaa meidän seurakunnasta tarkistaneena voin kertoa, että ei pysty kummia poistamaan, mutta lisätä voi uuden. Meillä lisättiin eikä ole tarvinnut ratkaisua katua.

    • Riippuu seurakunnast

      Tuo taitaa niin riippua paikkakunnasta ja näin ollen kirkkoherrasta, missä voi mitäkin tehdä. Meidän paikkakunnalla aiemmalle kirkkoherralle olisi sopinut, että voitaisiin lisätä kummi, kun tämä saavuttaa kyseisen iän. Sai olla kuitenkin yhtenä kummina kastetilaisuudessa, mutta kummitodistusta emme hänelle saaneet antaa ennen kuin ripillä oli käynyt. Kummitodistus siis itsellemme tuolloin saatiin. Vuoden päästä kun ripillä oli käyty ja menimme seurakuntaan lisäämään tuota kummia oli kirkkoherra vaihtunut välissä ja lisääminen ei onnistunutkaan. No eipä sillä väliä, kummina me häntä kuitenkin itse pidämme.
      Toistaalta ei kummiutta voi myöskään poistaa. Valitettavasti piti mennä kuuntelemaan tuolloin äitiä liiaksi ja tuli tehtyä väärä kummivalinta.

    • Apua!

      En oikein toedä mitä tehdä. Olen 12 vuotias poika ja minulla on erittäin läheinen saksassa asuva kummisetä. Mutta lähiaikoina hänen puhelimensa on ollut koko ajan kiinni, nyt jo 3 kuukautta. En tiedä mitä tehdä, mutta onko mitään tapaa selvittää kummin osoitetta/yhteystietoja. Kiitos kovasti jo etukäteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      82
      1310
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      44
      938
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      362
      767
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      132
      720
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe