Opettajan kiroilu

ihmeissään.

Onko hyväksyttävää opettajan kiroilu? Kotonamme ei kiroilla ja alaasteen luokanopettaja kiroilee päivittäin luokassa jos lapsi/lapset ei tajua tai ymmärrä. Käyttäen sanoja Pe---- ja H------
Tai sitten ajat vain muuttuvat vain suvaitsevampaan suuntaan...

4

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Amiksen opettaja

      Puhukaa mieleuummin vain mitä olette kuulleet, mitä joku vajaavaltainen on kertonut, niin siitä ei saa "otetta"!

      Oppilaitoksen johto, lähinnä rehttri voi puuttua asiaan.

      En halua ottaa kantaa asiaan yhtään enempää vaikka olisikin ala-asteen opetuksesta kyse. ( taosiaan kun en tiedä, mitä teille on sanottu, jamitä te siihen lisäsitte)

      Täällä ei tarvi hienostella tarkoititteko te perkele ja helvetti.. ettei tule vääärinkäsityksiä.

      Luokanopettaja käsitteenä on vanhentunut. Mutta suunnilleen asia selvisi.

      Mikä Teidän oma kantanne on op. kiroilussa? Se ei selvinnyt minulle!

      Maailam amuuttuu mutta?........

    • kouluttamaton apina

      Anna lapselle tallentava mp3 soitin kouluun mukaan ja käske sen pitää se piilossa ja tallentamassa vaikka yhden tunnin jotta kuulet itse kiroileeko opettaja todellakin.
      Amiksen opettaja tuossa teki kyllä niin monta kirjoitusvirhettä että on hieman kyseenalaista onko kyse opettajasta ollenkaan, ei kaltaiseni kouluttamattoman tehdastyöläisenkään tarvitse jättää kirjoitusvirheitä korjaamatta.

      • DI

        No ei ole asiallista tuo kiroilu. Itsekin kiroilen siivilissä, mutta en todellakaan opettajan roolissa. Pistä opelle henk.koht. viestiä kiroilusta - jos ei lopu niin on kyllä väärällä alalla, on muuten mielestäni aika harvinaista ala-asteella. Se, että miesopettaja toimii suorasti (suoraselkeisesti), ei tarvitse voimasanoja lisäkseen. Opettaja on tänäkin päivänä monelle nuorelle esikuva ja toiminta-malli, miksi siis pilata se äijämäisellä, ronskilla kielenkäytöllä?


    • siveä äiti

      Itse suosittelen yhteydenottoa opettajaan. Jos hänellä tuntuu olevan asennevamma, yhteys rehtoriin! Ala-asteen opettajan pitäisi kyllä ymmärtää vähän enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11089
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      46
      8541
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      133
      5376
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3684
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3608
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3564
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3288
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2569
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      39
      2091
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1816
    Aihe