Urheilupalvelus

Suomessa on yleinen asevelvollisuus, joka luo tasa-arvoisuutta kaikkien kansalaisten kesken.

Luulisin...


http://www.iltalehti.fi/jaakiekko/2011041913581897_jk.shtml
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

laissa ei puhuta mitään ns 'yleisestä' asevelvollisuudesta. Vain hurujen juhlapuheissa se on yleinen. Laki ei myöskään koske kaikkia, eikä ole missään suhteessa tasapuolinen. Jos joku yleinen asevelvollisuus pitää olla, niin sen pitäisi silloin koskea jokaista ja olla ajaltaan kaikille yhtä pitkä, vaikka 1 kk. Pitempi palvelus olisi vapaaehtoista. Parempi kun koko maanpuolustus perustuisi vapaaehtoisuuteen.

Joillekkin yleinen velvollisuus on parin kuukauden täysihoito kasarmilla ja joillekkin se on puolen vuoden vankeus ja jotkut pyyhkii vuoden veteraanien perseitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


11kk isänmaalle kirjoitti:

Suomessa on yleinen asevelvollisuus, joka luo tasa-arvoisuutta kaikkien kansalaisten kesken.

Luulisin...


http://www.iltalehti.fi/jaakiekko/2011041913581897_jk.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu