Naapurin täti osti lapsille pari kalaa muovipusseissa ja laitoin ne tuollaiseen muoviseen parin litran läpinäkyvään pönttöön. Hyvinhän nuo näyttävät pärjäävän ja jos eivät, syötän kissalle.
Jos kuitenkin vastoin odotuksiani ovat vielä aamulla hengissä, niin kuinkas usein niille pitäisi vesi vaihtaa? Tietty pitää vaihtaa kun menee sottaseks mutta onko muita syitä, esim. hapenvähyys?
Ne nokkivat nyt tuosta pinnasta jotain, olisko sitä happea vai noita hiutaleita jotka kalojen mukana tuli ja holahti vähän reilusti tuonne purkkiin.
Saattaa loppupeleissä mennä siihenkin, ettei niitä millekään kissalle anneta vaan emäntä vetäisee ne huiviinsa ja saman tien tuon kissankin. On nämä sellaisia epeleitä ruokatottumuksissaan :)
Kalamaljan vedenvaihto, tarvitaanko?
8
382
Vastaukset
- Xiphophorus
NYT PALOI PÄREET! Eläinsuojelulaki kieltää kaikkien kalojen pitämisen alle 40-litraisessa!Olisiko sinusta hauskaa,jos joutuisit asumaan koko elämäsi pyöreässä maljassa!Jos haluat pitää kalat,osta yli 40-litrainen.Mitä kaloja siellä on?
- ;))
Pakko olla provo....
- hoitsukki
Xiphophorus, eipä missään lue, ettei saisi olla pyöreä eikä vähimmäis litramääriä, tässä on eläinsuojelulakia kalojen osalta vuodelta 2010
"11 luku
Kalat
33 §
Yleiset vaatimukset
Akvaarion veden määrän, laadun, lämpötilan, vesipinta-alan ja veden syvyyden on oltava sopivat ottaen huomioon kalalaji, kalojen koko ja lukumäärä. Akvaarion yhdellä sivulla on oltava näkösuoja, jollei akvaarion kasvillisuus tai muu sisustus anna kaloille riittävää suojaa. Akvaario on tarvittaessa varustettava kannella tai peitelasilla siten, että kalat eivät pääse hyppäämään sieltä pois.
Akvaarion sisustuksen ja pohjamateriaalin on oltava kaloille sopiva. Kaloilla on tarvittaessa oltava sopivia piiloutumispaikkoja.
Akvaarion vettä on vaihdettava tai puhdistettava säännöllisesti siten, että sen laatu pysyy hyvänä. Kuollut kala on poistettava akvaariosta välittömästi.
Kalaryhmiä, -parvia ja -lajeja yhdistettäessä tai tuotaessa uusia kaloja ryhmään on erityistä huomiota kiinnitettävä kalojen yhteensopivuuteen ja kalojen parvikäyttäytymiseen."- aaaaggrrrrrrrrvaario
no vastaako tarpeet??
- hoitsukki
aaaaggrrrrrrrrvaario kirjoitti:
no vastaako tarpeet??
Anteeksi, että meni kauan vastata. En tiedä kun ei aloittaja ei kertonut mitä kaloja siellä on.
- acradabraaahh.
äkkiä hiekkaa ja hae suodatin.niin että vesi kiertää. anna olla niin monta päivää kunhan vesi kiertää. sitten pikkuhiljaa laita hanavettä. eläinkauppa myy sulle esim pieniä kasvintaimia,niistä saat ekat bakteerikannat akvaan.sittten kun vesi kiertää ja kalat ui normaalisti,kaikki on hetken hyvin. haukkominen meinaa kuolemaa..
- ööh...
Jos maljaan laitetaan vaikkapa taistelukala, jos se ottaa pinnasta happea se ei tarkoita kuolemaa! Taistelukalat ottavat pinnasta happea se kuuluu niinku tavallaan sen "elämään" eikä meinaa mitään kuolemaa...
- hahahXDDDDDDDDDDD
voivio
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1518194KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4257234Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693713Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521463382Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092884Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään452408- 1261966
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231823Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv301620Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821487