Kalamaljan vedenvaihto, tarvitaanko?

thaimaasta etelään

Naapurin täti osti lapsille pari kalaa muovipusseissa ja laitoin ne tuollaiseen muoviseen parin litran läpinäkyvään pönttöön. Hyvinhän nuo näyttävät pärjäävän ja jos eivät, syötän kissalle.

Jos kuitenkin vastoin odotuksiani ovat vielä aamulla hengissä, niin kuinkas usein niille pitäisi vesi vaihtaa? Tietty pitää vaihtaa kun menee sottaseks mutta onko muita syitä, esim. hapenvähyys?

Ne nokkivat nyt tuosta pinnasta jotain, olisko sitä happea vai noita hiutaleita jotka kalojen mukana tuli ja holahti vähän reilusti tuonne purkkiin.

Saattaa loppupeleissä mennä siihenkin, ettei niitä millekään kissalle anneta vaan emäntä vetäisee ne huiviinsa ja saman tien tuon kissankin. On nämä sellaisia epeleitä ruokatottumuksissaan :)

8

408

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Xiphophorus

      NYT PALOI PÄREET! Eläinsuojelulaki kieltää kaikkien kalojen pitämisen alle 40-litraisessa!Olisiko sinusta hauskaa,jos joutuisit asumaan koko elämäsi pyöreässä maljassa!Jos haluat pitää kalat,osta yli 40-litrainen.Mitä kaloja siellä on?

    • ;))

      Pakko olla provo....

    • hoitsukki

      Xiphophorus, eipä missään lue, ettei saisi olla pyöreä eikä vähimmäis litramääriä, tässä on eläinsuojelulakia kalojen osalta vuodelta 2010
      "11 luku
      Kalat
      33 §
      Yleiset vaatimukset

      Akvaarion veden määrän, laadun, lämpötilan, vesipinta-alan ja veden syvyyden on oltava sopivat ottaen huomioon kalalaji, kalojen koko ja lukumäärä. Akvaarion yhdellä sivulla on oltava näkösuoja, jollei akvaarion kasvillisuus tai muu sisustus anna kaloille riittävää suojaa. Akvaario on tarvittaessa varustettava kannella tai peitelasilla siten, että kalat eivät pääse hyppäämään sieltä pois.

      Akvaarion sisustuksen ja pohjamateriaalin on oltava kaloille sopiva. Kaloilla on tarvittaessa oltava sopivia piiloutumispaikkoja.

      Akvaarion vettä on vaihdettava tai puhdistettava säännöllisesti siten, että sen laatu pysyy hyvänä. Kuollut kala on poistettava akvaariosta välittömästi.

      Kalaryhmiä, -parvia ja -lajeja yhdistettäessä tai tuotaessa uusia kaloja ryhmään on erityistä huomiota kiinnitettävä kalojen yhteensopivuuteen ja kalojen parvikäyttäytymiseen."

      • aaaaggrrrrrrrrvaario

        no vastaako tarpeet??


      • hoitsukki
        aaaaggrrrrrrrrvaario kirjoitti:

        no vastaako tarpeet??

        Anteeksi, että meni kauan vastata. En tiedä kun ei aloittaja ei kertonut mitä kaloja siellä on.


    • acradabraaahh.

      äkkiä hiekkaa ja hae suodatin.niin että vesi kiertää. anna olla niin monta päivää kunhan vesi kiertää. sitten pikkuhiljaa laita hanavettä. eläinkauppa myy sulle esim pieniä kasvintaimia,niistä saat ekat bakteerikannat akvaan.sittten kun vesi kiertää ja kalat ui normaalisti,kaikki on hetken hyvin. haukkominen meinaa kuolemaa..

    • ööh...

      Jos maljaan laitetaan vaikkapa taistelukala, jos se ottaa pinnasta happea se ei tarkoita kuolemaa! Taistelukalat ottavat pinnasta happea se kuuluu niinku tavallaan sen "elämään" eikä meinaa mitään kuolemaa...

    • hahahXDDDDDDDDDDD

      voivio

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1069
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      784
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      218
      648
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      492
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      468
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      37
      443
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      435
    8. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      44
      409
    9. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      409
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      404
    Aihe