vaikuttavatko puolisontulot

miiru87

hei vaikuttavatko puolison tulot työnhakuvalmennuksen aikaan päivärahaan?? eli saanko silloin mitään korvausta??

6

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jfjffjfjfjfjfj

      Ei vaikuta.

      "Tarveharkintaa omien pääoma- ja muiden tulojen tai puolison tulojen perusteella ei sovelleta silloin, kun työmarkkinatukea maksetaan

      * 55 vuotta täyttäneelle, joka on täyttänyt työssäoloehdon, tai
      * 180 ensimmäisen työttömyyspäivän ajalta perus- tai ansiopäivärahan enimmäisajan jatkoksi, tai
      * työllistymistä edistävän palvelun ajalta, tai
      * apurahansaajalle 130 ensimmäisen työttömyyspäivän ajalta silloin, kun henkilö on täyttänyt apurahansaajan vakuutusehdon.

      Näissä tilanteissa omat pääomatulot tai puolison tulot eivät vaikuta työmarkkinatuen määrään."


      Nyt kun tähän tuli vastattua, työkkärin edustajat voivatkin keskittyä kommentoimaan noita visaisempia, yrittäjyyteen liittyviä kysymyksiä.

    • tyottomyyskassat

      Hei

      Kiitos kysymyksestäsi!

      Mikäli saat työttömyyskassan maksamaa ansiopäivärahaa, ei puolison tuloilla ole vaikutusta päivärahan suuruuteen.

      Ystävällisin terveisin
      Tiina työttömyyskassasta

      • hyihyi

        Johonhan tuohon oli vastattu, ja paremmin kuin itsae sen teit. Mitäs jos keskittyisitte ottamaan kantaa niihin oikeasti kiinnostaviin aiheisiin?

        Todella onneton suoritus. Pitänee ottaa kortistosta virkeämmät tekijät tilalle?


      • nuffsaid
        hyihyi kirjoitti:

        Johonhan tuohon oli vastattu, ja paremmin kuin itsae sen teit. Mitäs jos keskittyisitte ottamaan kantaa niihin oikeasti kiinnostaviin aiheisiin?

        Todella onneton suoritus. Pitänee ottaa kortistosta virkeämmät tekijät tilalle?

        Työmarkkinatuki ja ansiopäiväraha ovat eri asioita, joten kysymykseen ei vastattu jo aiemmin.


    • matti kukkarossa

      500 päivää tulee pian täyteen ja kysymykseni kuuluu; että onko minulla sen jälkeen oikeutta mihinkään tukeen? Nyt minulle on maksettu ansiosidonnaista työttömyyspäivärahaa.

    • kela

      Hei,

      kiitos kysymyksistänne miiru87 ja matti kukkarossa. Miiru87:lle olikin jo vastattu, mutta vastaan vielä Kelan puolesta. Työllistymistä edistävien palveluiden aikana puolison tulot eivät vaikuta. Työnhakuvalmennus ei kuitenkaan ole työllistymistä edistävä palvelu, eli sen aikana puolison tulot vaikuttavat. Mikäli et saa työttömyysetuutta puolison tulojen vuoksi, voi olla mahdollista saada ylläpitokorvausta työnhakuvalmennuksen ajalle.

      Matti kukkarossa -nimimerkille vastaan, että voit hakea Kelasta työmarkkinatukea. Kun työttömyyskassan 500 päivää tulee täyteen, käy esittämässä tästä todistus työ- ja elinkeinotoimistossa. Voit jättää Kelalle hakemuksen, kun on kulunut 10 arkipäivää työttömyyskassan päivien täyttymisestä. Voit täyttää hakemuksen osoitteessa:

      http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/160104104919IL?OpenDocument

      Työttömyyskassan ansiopäivärahan täytyttyä on mahdollista saada Kelasta 180 päivän ajalta tarveharkinnatonta työmarkkinatukea, eli tuona aikana puolison tulot tai omat pääomatulot eivät vaikuta tuen määrään.

      Ystävällisin terveisin,
      Kirsi Kelasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      200
      4433
    2. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      70
      3391
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      103
      3006
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      21
      2865
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      93
      2667
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      33
      2137
    7. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      138
      2098
    8. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      20
      2082
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      87
      2049
    10. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      37
      1799
    Aihe