vaikuttavatko puolisontulot

miiru87

hei vaikuttavatko puolison tulot työnhakuvalmennuksen aikaan päivärahaan?? eli saanko silloin mitään korvausta??

6

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jfjffjfjfjfjfj

      Ei vaikuta.

      "Tarveharkintaa omien pääoma- ja muiden tulojen tai puolison tulojen perusteella ei sovelleta silloin, kun työmarkkinatukea maksetaan

      * 55 vuotta täyttäneelle, joka on täyttänyt työssäoloehdon, tai
      * 180 ensimmäisen työttömyyspäivän ajalta perus- tai ansiopäivärahan enimmäisajan jatkoksi, tai
      * työllistymistä edistävän palvelun ajalta, tai
      * apurahansaajalle 130 ensimmäisen työttömyyspäivän ajalta silloin, kun henkilö on täyttänyt apurahansaajan vakuutusehdon.

      Näissä tilanteissa omat pääomatulot tai puolison tulot eivät vaikuta työmarkkinatuen määrään."


      Nyt kun tähän tuli vastattua, työkkärin edustajat voivatkin keskittyä kommentoimaan noita visaisempia, yrittäjyyteen liittyviä kysymyksiä.

    • tyottomyyskassat

      Hei

      Kiitos kysymyksestäsi!

      Mikäli saat työttömyyskassan maksamaa ansiopäivärahaa, ei puolison tuloilla ole vaikutusta päivärahan suuruuteen.

      Ystävällisin terveisin
      Tiina työttömyyskassasta

      • hyihyi

        Johonhan tuohon oli vastattu, ja paremmin kuin itsae sen teit. Mitäs jos keskittyisitte ottamaan kantaa niihin oikeasti kiinnostaviin aiheisiin?

        Todella onneton suoritus. Pitänee ottaa kortistosta virkeämmät tekijät tilalle?


      • nuffsaid
        hyihyi kirjoitti:

        Johonhan tuohon oli vastattu, ja paremmin kuin itsae sen teit. Mitäs jos keskittyisitte ottamaan kantaa niihin oikeasti kiinnostaviin aiheisiin?

        Todella onneton suoritus. Pitänee ottaa kortistosta virkeämmät tekijät tilalle?

        Työmarkkinatuki ja ansiopäiväraha ovat eri asioita, joten kysymykseen ei vastattu jo aiemmin.


    • matti kukkarossa

      500 päivää tulee pian täyteen ja kysymykseni kuuluu; että onko minulla sen jälkeen oikeutta mihinkään tukeen? Nyt minulle on maksettu ansiosidonnaista työttömyyspäivärahaa.

    • kela

      Hei,

      kiitos kysymyksistänne miiru87 ja matti kukkarossa. Miiru87:lle olikin jo vastattu, mutta vastaan vielä Kelan puolesta. Työllistymistä edistävien palveluiden aikana puolison tulot eivät vaikuta. Työnhakuvalmennus ei kuitenkaan ole työllistymistä edistävä palvelu, eli sen aikana puolison tulot vaikuttavat. Mikäli et saa työttömyysetuutta puolison tulojen vuoksi, voi olla mahdollista saada ylläpitokorvausta työnhakuvalmennuksen ajalle.

      Matti kukkarossa -nimimerkille vastaan, että voit hakea Kelasta työmarkkinatukea. Kun työttömyyskassan 500 päivää tulee täyteen, käy esittämässä tästä todistus työ- ja elinkeinotoimistossa. Voit jättää Kelalle hakemuksen, kun on kulunut 10 arkipäivää työttömyyskassan päivien täyttymisestä. Voit täyttää hakemuksen osoitteessa:

      http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/160104104919IL?OpenDocument

      Työttömyyskassan ansiopäivärahan täytyttyä on mahdollista saada Kelasta 180 päivän ajalta tarveharkinnatonta työmarkkinatukea, eli tuona aikana puolison tulot tai omat pääomatulot eivät vaikuta tuen määrään.

      Ystävällisin terveisin,
      Kirsi Kelasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      46
      8642
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      300
      6520
    3. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      59
      6422
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5877
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      46
      5573
    6. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      52
      4904
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      228
      4244
    8. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      4001
    9. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      151
      3736
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      39
      3292
    Aihe