se kai kai sillä selvä, että kaisa saa keskisalon (vai onko se keskitalo?) naapurustosta tontin. jäähän niitä vielä 10 klp jakoon senkin jälkeen.
jotenkin vaan ottaa päähän, että kun itse on säästäny ja suunnitellu yli 10 vuotta mökkiä sinne seudulle, niin sitten hiihdetään ohi, enkä väheksy kaisan paukkuja kuluneina vuosina.
pitää hammasta purra ja aikanaan tarjouskilpailussa yrittää laittaa likoon kaikki mitä sukanvarteen on kertynyt.
jotenkin vaan ottaa päähän, että kun itse on säästäny ja suunnitellu yli 10 vuotta mökkiä sinne seudulle, niin sitten hiihdetään ohi, enkä väheksy kaisan paukkuja kuluneina vuosina.
pitää hammasta purra ja aikanaan tarjouskilpailussa yrittää laittaa likoon kaikki mitä sukanvarteen on kertynyt.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minuakin ketuttaa. Olen säästänyt koko elämäni (yli 60 vuotta). Miten voi olla mahdollista, että vaikka kuinka säästää, joku hiihtää ohi? Ei ole elämä reilua. Minä tosin hiihdän perinteistä enkä ammu. Viisasta, eikö totta? Mutta ei reilua. Metrin mitta ei litraa vastaa!!!!
Karjalainen kateus taas voimissaan...
ei se ole mielestäni kateutta, vaan toteamus. eikös tämä ole keskustelupalsta jossa asioita voidaan pohtia, ilman että pitää määritellä niiden syitä tai tarkoitusperiä.niinkuin sanoin, suon hiihtäjälle sen mikä yht. ymmärryksessä ja enemmistöllä päätettään.
ihan samalla lailla arvokasta työtä joku tavan matti meikäläinen voi tehdä kaupngin eteen esim. palveluammatissa vuosikymmeniä ilman, että siitä ilmaista tonttia saa lähes kaupungin sydämestä.
t. alkuperäinen EI KADE, mutta mietteliäs ja yritteliäs
Kyllä se kateus on joskus jopa kiimaa voimakkaampi.
mistä ne saa tontit
aavarannalta, entisten siilaisen tenniskentän paikalta.
ja onko edes mahdollista, että kaisa jää p-karjalaan, vaan lähtee sinne mistä on tullutkin. rakennuttaa lahjarahoilla torpan ilmaiselle tontille, myy tolkuttomaan hintaan ja käärii voiton. edelleen ketuttaa.
miksi minä, joka olen syntynyt, elänyt ja varmasti myös kuolen susirajalla, olen vähempiarvoinen saamaan tontin sieltä mistä haluan. ja HUOM. minä maksaisin tontista, kaisa saa ilmaiseksi??
Kaisahan haluaa tontin kantakaupungista, että ketuttele vaan edelleen...