Kuinka paljon vastuuta

_mietteliäs_

Eli siis kysyisin että kuinka paljon vastuuta voi antaa vanhemmalle lapselle nuoremman hoitamiseen liittyen muiden mielestä?

2

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joojoojoojoo

      Aika laaja kysymys. Mitähän ajat sillä takaa? Minkä ikäisistä lapsista puhut? Millaisesta vastuusta puhut? Vai pitäisikö kenties alkaa eritellä jokaisen ikäisen vanhemman lapsen vastuukyky kaikenikäisiä nuorempia lapsia kohtaan?

    • _mietteliäs_

      No anteeksi vain laaja kysymys siis tarkoitan nyt että minkä ikäiselle lapselle voi teidän mielestänne jättää vaikka vauvan hoitoon muutamaksi tunniksi? Tai minkä ikäisen lapsen voi päästää rattaiden kanssa kävelylle? Tai voitte jos viitsitte niin ihan vaan kertoa että minkä ikäisenä lapsenne ovat olleet vastuussa pienemminstä sisaruksista ja millaisissa tilanteissa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      249
      4514
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1695
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1538
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      16
      1421
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1261
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      91
      1201
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1064
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1035
    Aihe