ALLERCA - KISSAT (HELP!)

Desperate Girl

Mummini haluaisi kissan kaverikseen, koska ukkini menehtyi, mutta isäni (mummini poika) on allerginen pörröisille eläimille.
Mummi tykkää tosi paljon kissoista, ja haluaisi tosi paljon kissan, mutta ei voi ottaa tuon takia. :(

Nyt olen löytänyt www.allerca.com sivulta kissoja, joille EI voi olla allerginen, koska niissä ei ole FeLd1:stä. Ne on kamalan kalliita... eli jotain 4000 euroina!
Eikä mummini ole pereytynyt tuollaisiin ostamisiin ulkomailta (toi on amerikasta), ja ei osaa käyttää sen tietokonetta niin hyvin.

Oon selittänyt tuhat kertaa isälleni, että jos me autettaisiin mummia ostaa se kissa, ja jos isä vois maksaa vaik kolmasosan! Mut sitä ei kiinnosta jostain syystä. Siis jos mun äitini/isäni vaimo/mies ois kuollut, välittäisin äidistäni/isästäni ja ostaisin sille sen! Mummi on ollut aika surullinen tästä vaikka siitä on jo vuosi kun ukkini kuoli. Oon jo 80 prossaa varma, että mummi alkoi polttaa tupakkaa tän takii.... vaikka yrittää salata tän.

Kuitenkin ois kiva, että mummi sais tehä kaikkee mitä haluaa, ja saada vielä kerran yhen kissan, ku vanhukset ei välttämättä elä niin kauaa enää. Hän jaksaa myös hoitaa sitä, koska ei oo kuiteskaan vielä niin vanha.. jtn vähän päälle 60.

Ja miks mua kiinnostaa se mitä mummini haluu?
= Välitän mummistani, ja itsekin tykkään TOSI paljon kissoista, mutta äiti ei halua kissankarvoja kotiin.... vaikka olisikin tollanen allergisoimaton kissa. mul on kilpikonna.

Mitä mun pitäis tehdä? :(

0

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

        Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
        Maailman menoa
        264
        4596
      2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

        Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
        Maailman menoa
        92
        3453
      3. Vedonlyöntiä .

        Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
        Ähtäri
        24
        2636
      4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

        MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
        Maailman menoa
        58
        2305
      5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

        pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
        Ikävä
        96
        2189
      6. TUNNISTELAATIKKO

        Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
        Ikävä
        92
        1489
      7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

        Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
        Tv-sarjat
        28
        1319
      8. Minkä tunteen tunnet

        juuri nyt? ap kiitollisuuden.
        Tunteet
        41
        1306
      9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

        Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
        Ähtäri
        72
        1255
      10. Kohdataankohan me

        Enää koskaan?
        Ikävä
        56
        840
      Aihe