Hei! Mennä ihastuin syksyllä hehkutetroihin ja ostin niitä 12 kpl, jotka sain todella pieninä poikasina monen viikon odotuksen jälkeen. Sitten akvaariooni iski infektio oikein pahana, enkä aloittajana tajunnut mistä on kyse. Nyt hehkutetroja on vain kuusi ja parvi on arka. En viitsisi enää käydä samaa odotus- ja kasvatusrumbaa lävitse, niin mietin sitä, voisiko hehkutetra parveutua esim. kardinaalitetrojen kanssa?
Eri tetralajien yhteiselo?
2
221
Vastaukset
- Peacock
Kyllä useat tetrat yhdistää parviaan! Mutta sekin riippuu yksilöistä ... voit toki koittaa ;) Se taas on asia erikseen miltä sellainen parvi näyttää ..
Hehkutetroille hyviä asuinkumppaneita ovat just esim. kardinaalitetra, neontetra ja hehkurasbora. Ne ovat pieniä ja rauhallisia. Kardinaalitetraa isompaa ja/tai vauhdikkaampaa kalalajia et voi ottaa koska hehkutetraparat stressaantuvat ja ''jäävät jalkoihin'' .. pahimmassa tapauksessa joutuvat suupalaksi.- katinka_
Kiitos! Katselin hieman noita esittelemäsiäsi kalalajeja, ja päädyin neontetraan. Toivottavasti alkavat parveutua; jollei, niin kokeiltu on! Nyt on hieman surullista, kun muutama vähän idiootimpi hehkutetra ottaa mallia taistelukalasta, ja käy itsetappelua peililasin kanssa. Nyt jos saan kunnon parven tetroja, niin ehkäpä nämäkin idiootit alkavat seurata ns. "oikeaa" käytöstä. Kiitos vastauksestasi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1266234Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto635161SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun724300SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023874Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost133652Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213230SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522556Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352529Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT972298Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672252