Eri tetralajien yhteiselo?

Katinka_

Hei! Mennä ihastuin syksyllä hehkutetroihin ja ostin niitä 12 kpl, jotka sain todella pieninä poikasina monen viikon odotuksen jälkeen. Sitten akvaariooni iski infektio oikein pahana, enkä aloittajana tajunnut mistä on kyse. Nyt hehkutetroja on vain kuusi ja parvi on arka. En viitsisi enää käydä samaa odotus- ja kasvatusrumbaa lävitse, niin mietin sitä, voisiko hehkutetra parveutua esim. kardinaalitetrojen kanssa?

2

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peacock

      Kyllä useat tetrat yhdistää parviaan! Mutta sekin riippuu yksilöistä ... voit toki koittaa ;) Se taas on asia erikseen miltä sellainen parvi näyttää ..

      Hehkutetroille hyviä asuinkumppaneita ovat just esim. kardinaalitetra, neontetra ja hehkurasbora. Ne ovat pieniä ja rauhallisia. Kardinaalitetraa isompaa ja/tai vauhdikkaampaa kalalajia et voi ottaa koska hehkutetraparat stressaantuvat ja ''jäävät jalkoihin'' .. pahimmassa tapauksessa joutuvat suupalaksi.

      • katinka_

        Kiitos! Katselin hieman noita esittelemäsiäsi kalalajeja, ja päädyin neontetraan. Toivottavasti alkavat parveutua; jollei, niin kokeiltu on! Nyt on hieman surullista, kun muutama vähän idiootimpi hehkutetra ottaa mallia taistelukalasta, ja käy itsetappelua peililasin kanssa. Nyt jos saan kunnon parven tetroja, niin ehkäpä nämäkin idiootit alkavat seurata ns. "oikeaa" käytöstä. Kiitos vastauksestasi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3906
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      91
      2310
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1982
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1773
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1516
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1511
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1162
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1118
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      109
      1074
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1032
    Aihe