Eri tetralajien yhteiselo?

Katinka_

Hei! Mennä ihastuin syksyllä hehkutetroihin ja ostin niitä 12 kpl, jotka sain todella pieninä poikasina monen viikon odotuksen jälkeen. Sitten akvaariooni iski infektio oikein pahana, enkä aloittajana tajunnut mistä on kyse. Nyt hehkutetroja on vain kuusi ja parvi on arka. En viitsisi enää käydä samaa odotus- ja kasvatusrumbaa lävitse, niin mietin sitä, voisiko hehkutetra parveutua esim. kardinaalitetrojen kanssa?

2

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peacock

      Kyllä useat tetrat yhdistää parviaan! Mutta sekin riippuu yksilöistä ... voit toki koittaa ;) Se taas on asia erikseen miltä sellainen parvi näyttää ..

      Hehkutetroille hyviä asuinkumppaneita ovat just esim. kardinaalitetra, neontetra ja hehkurasbora. Ne ovat pieniä ja rauhallisia. Kardinaalitetraa isompaa ja/tai vauhdikkaampaa kalalajia et voi ottaa koska hehkutetraparat stressaantuvat ja ''jäävät jalkoihin'' .. pahimmassa tapauksessa joutuvat suupalaksi.

      • katinka_

        Kiitos! Katselin hieman noita esittelemäsiäsi kalalajeja, ja päädyin neontetraan. Toivottavasti alkavat parveutua; jollei, niin kokeiltu on! Nyt on hieman surullista, kun muutama vähän idiootimpi hehkutetra ottaa mallia taistelukalasta, ja käy itsetappelua peililasin kanssa. Nyt jos saan kunnon parven tetroja, niin ehkäpä nämäkin idiootit alkavat seurata ns. "oikeaa" käytöstä. Kiitos vastauksestasi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      126
      6234
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      63
      5161
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4300
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3874
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      13
      3652
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3230
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2529
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      97
      2298
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2252
    Aihe