Kissani häntään on ilmestynyt verinen haava ja sen ympärillä hännässä on kalju kohta. Eläinlääkäri meinasi, että häntä olisi tulehtunut ja käski ostamaan antibiootteja. Häntää koskiessa kissa maukaisee ja purikin minua pari kertaa (mitä normaalisti ei ole koskaan tehnyt). Mikä kumma kisuparan häntää voi vaivata? :/ Eläinlääkäriin olin puhelimitse yhteyksissä ja silloin siis käski antibiootteja ostamaan. Näin pääsiäisen aikaan on vähän hankala eläinlääkärille päästäkään.
Kissan hännässä haava ja kalju kohta
kipeähäntä
33011
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Helpottaisi hieman jos kertoisit kissan rodun, iän,sukupuolen, onko leikattu vai ei..jne.
Voiko kyseessä olla rasvahäntä?
Kissa on sekarotuinen, mutta pitkäkarvainen. Sukupuoleltaan naaras ja on leikattu. Täyttää tänä keväänä 11 vuotta. En usko, että voisi olla rasvahäntäkään..
Meidän pikkuinen Mörri-poika oli ehkä vuoden ikäinen, kun keskelle häntää tuli märkivä karvaton kohta. Ajattelin, että joku eläin olisi purrut Mörriä. Puristin varovasti mätää pois ja pyyhin puhtaalla vedellä. Poika ei oikein tykännyt, mutta huomasi pian, että se auttoi kipuun. Pikku hiljaa häntä alkoi parantua, vaikka aluksi huonolta näyttikin. Kova paikka se olisi ollut, jos häntä olisi katkennut, sillä Mörrillä on komea karvainen ja tuuhea häntä. Se on hänen ja meidän ylpeytemme. Olisin vienyt hänet kuitenkin pian lääkärille, jos ei parantumisen merkkejä olisi ilmaantunut.