Tuli vaan täs mieleen et kuinka moni lippukunta viettää Yrjönpäivää, mukavilla yhteisillä illoilla?
Meidän lippukunta on tänä vuonna kehittänyt pienen tapahtuman, jolla pyrimme saammaan vanhemmat ja pertiolaisten ystävät innostumaan partio toiminnasta. Olemme kehittäneet pienen rasti radan kolomme pihalle joka liitty Pyhän Yrjön tarinaan.
Itse olen kaivanut vanhoja leiri tavaroita ja löysin sieltä ritarileirillä tehdyn kaavun. Puu töistäni löysin myös täyspuisen kilven ja miekan, jotka tein ammattikoulussa .
Täältä tullaan lohikäärme sekä pulassa oleva neito :D
Yrjönpäivä
luonnonkihara91
1
273
Vastaukset 1
- aurinko_inen
Meidän lpk ei ainakaan juhlista Yrjön päivää mitenkään erityisesti. Joskus saattaa olla jotain pientä, mutta sekin lähinnä partioviikon kunniaksi. Meillä on muistelemispäivä tärkeämpi, vaikka sekin on menettänyt merkitystään viime vuosina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l285967Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni52754- 67681
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et35604- 49586
- 52574
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona33526- 34487
- 48477
- 40475